Lunchbox do szkoły i pracy – jaki wybrać?
Mimo iż przerwa śniadaniowa czy lunchowa w szkole i w pracy jest czymś zupełnie powszechnym, dopiero stosunkowo niedawno zaczęliśmy nosić swoje drugie śniadania i obiady w specjalnych pojemnikach, czyli tak zwanych lunchboxach. W ciągu ostatnich kilku lat lunchboxy przeżyły bowiem prawdziwy renesans, zmieniając się z nudnego, zwykłego pudełka w praktyczne, estetyczne i funkcjonalne akcesorium. Jaki pojemnik wybrać dla siebie lub dziecka i czym powinien charakteryzować się idealny lunchbox na każdy dzień? Sprawdziliśmy to i mamy dla Was kilka wskazówek!
Dlaczego warto zainwestować w lunchbox?
Lunchboxy to praktyczne i wygodne rozwiązanie, które sprawdza się zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Wysokiej jakości pudełka lunchowe, wykonane z odpornego i bezpiecznego tworzywa sztucznego, szkła, drewna bądź silikonu, stanowią doskonałą alternatywę dla tanich, plastikowych pudełek. Co więcej, przyczyniają się także do naszej zdrowszej i regularnej diety, jak również oszczędności. Własnoręcznie przygotowany lunch do pracy czy szkoły skutecznie odwiedzie nas od kupowania niezdrowych, zapychających przekąsek, a tym samym uchroni nas przed niepotrzebnymi wydatkami.
Lunch box to naczynie, w którym możemy zarówno przechowywać swój posiłek, jak i spożywać go, a nawet – w przypadku niektórych modeli – podgrzać w kuchence mikrofalowej.
Lunchbox – najważniejsze cechy
Dobrej klasy lunchbox dla dzieci i dla dorosłych powinien charakteryzować się kilkoma najważniejszymi cechami, będącymi gwarancją jego jakości. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest on wykonany. Ważne, aby był on lekki i wytrzymały, a zarazem bezpieczny. Do najlżejszych lunchboxów należą te wykonane z tworzywa sztucznego lub silikonu. Alternatywnym rozwiązaniem są pojemniki wykonane z bambusa. Nieco cięższe są lunchboxy ze szkła, dostępne między innymi w sklepie Ikea. Szklany lunchbox Ikea, mimo swojej wagi, wybierany jest jednak niemal równie chętnie jak inne modele.
Istotnym aspektem jest także szczelność pojemnika na lunch. Warto zwrócić uwagę, w jaki sposób zamykany jest wybrany przez nas lunchbox. Dobrej jakości pojemnik powinien bowiem posiadać specjalne klipsy, gwarantujące maksymalną szczelność i ochronę zawartości.
Nowoczesny lunbox powinien być także akcesorium funkcjonalnym, czyli wyposażonym w praktyczne przegródki lub poziomy oraz dodatkowe elementy. Takie modele umożliwiają przenoszenie bardziej obfitych posiłków o zróżnicowanej konsystencji, składających się z różnych składników. Lunchboxy z wieloma przegródkami sprawdzają się także w przypadku zdrowych przekąsek na zimno – bez trudu pomieszczą bakalie, orzechy, pokrojone owoce czy paski warzyw oraz hummus czy inną pastę. Najczęściej spotykane i najbardziej praktyczne elementy, w które wyposażone są lunchboxy, to uchwyt do przenoszenia, zestaw sztućców, dodatkowy, szczelnie zamykany pojemnik na sos, a także funkcjonalna wkładka chłodząca.
Rodzaje lunchboxów
Dostępne w sklepach praktyczne lunchboxy podzielić możemy na kilka podstawowych kategorii, głównie ze względu na ich wielkość i pojemność. Pierwszą z nich są najbardziej standardowe lunchboxy jednokomorowe. Tego typu pojemniki sprawdzają się do przechowywania kanapek, owoców, warzyw lub niewielkich porcji lunchowych.
Drugim rodzajem jest popularny i praktyczny lunchbox z przegródkami. Ten rodzaj pojemnika jest bardzo wygodnym rozwiązaniem w przypadku przenoszenia posiłku składającego się z kilku składników o różnych konsystencjach. Tego typu lunchbox, dostępny na przykład w sklepie Empik.com, sprawdza się w przypadku takich dań i przekąsek jak sałatka z pieczywem lub dodatkowymi grzankami, kanapka z dodatkowymi pokrojonymi warzywami lub pomidorkami koktajlowymi, gulasz z ryżem czy makaron z osobną porcją sera do posypania po podgrzaniu.
Kolejny rodzaj lunchboxu to równie funkcjonalny pojemnik podzielony na osobne poziomy. Tego typu lunchbox charakteryzuje się podobną funkcjonalnością, jak model z przegródkami. Dobrze sprawdza się w przypadku przenoszenia kilku częściowych dań i potraw, w których skład wchodzą elementy o różnej konsystencji. Dwupoziomowe pojemniki na lunch dostępne są między innymi w salonie RTV Euro AGD.
Na rynku znaleźć można także lunchboxy dedykowane specjalnym rodzajom przekąsek czy dań. Są to na przykład egzemplarze przeznaczone na sałatkę o pionowym kształcie, wyposażone zazwyczaj w sztućce i dodatkowy pojemnik na sos lub dressing. Pojemne lunchboxy na sałatki znaleźć można w sklepie 4Home. Innym rodzajem dedykowanych pojemników są te na jogurt i musli lub owoce. Specjalna konstrukcja pojemnika umożliwia bezpieczne oddzielenie wszystkich składników zdrowego śniadania, co zapewnia zachowanie ich odpowiedniej konsystencji. Lunchboxy dla miłośników jogurtu z granolą i owocami dostępne są w asortymencie sklepu Media Expert.
Jaki lunchbox wybrać?
Ilość lunchboxów dostępnych na rynku jest bardzo duża, dzięki czemu właściwie każdy z powodzeniem może znaleźć model odpowiadający jego indywidualnym wymaganiom. Wybór pojemnika warto uzależnić od własnych oczekiwań i potrzeb. Jeżeli do pracy nosimy zazwyczaj niewielką porcję sałatki i kanapkę, zdecydowanie wystarczy nam mniejszych rozmiarów lunchbox z dwiema przegródkami. Jeżeli z kolei zaliczamy się do osób zabierających ze sobą poszczególne komponenty, które dopiero bezpośrednio przed jedzeniem łączą w całość, powinniśmy wybrać bardziej rozbudowany lunchbox, wyposażony w liczne przegródki i dodatkowe pojemniki. Osoby najczęściej wybierające lunch na zimno, nie muszą zwracać szczególnej uwagi na materiał, z którego wykonany jest pojemnik, z kolei ci chętnie podgrzewający swoje posiłki powinni wybrać lunchbox wykonany z materiału, który może być umieszczany w mikrofalówce.
Szeroki wybór lunchboxów dostępnych na rynku umożliwia nam wybranie pojemnika nie tylko z uwzględnieniem jego jakości i praktycznych aspektów. Możemy także wybrać lunchbox w naszym ulubionym kolorze lub o najatrakcyjniejszym dla nas wzorze i kształcie.
W programie cashback biorą udział takie marki jak:
- Media Expert cashback 1,5%
- 4Home cashback 4,8%
- AliExpress cashback do 13%
- Duka cashback 6%
- Empik cashback do 5%
- GaleriaLimonka cashback 8%
- MyKitchen cashback 4,8%
- RTV Euro AGD cashback do 2%
- Vida XL cashback 2,8%