Gdy wiosnę czuć już w powietrzu to znak, że czas zaplanować pracę w ogrodzie. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z ogrodnictwem, czy masz już sporo doświadczenia, przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci przygotować ogród na wiosnę.  

1. Przygotowania zacznij od sprawdzenia gleby 

Zanim zaczniesz pracę w ogrodzie sprawdź, czy ziemia jest już wystarczająco sucha po zimie. Praca na zbyt mokrej glebie może spowodować zagęszczenie i uszkodzenie jej struktury. Stopniowe osuszanie gleby pomaga utrzymać jej napowietrzenie, a tym samym poprawić jakość. Jak w prosty sposób sprawdzić, czy Twoja gleba jest gotowa do sezonu? Weź garść ziemi w dłoń i ściśnij, aby uformować kulę. Gleba jest gotowa do uprawy, jeśli kula łatwo się kruszy. Jeśli zachowuje swój kształt lub rozpada się tylko na duże kawałki, które się nie kruszą, potrzebuje więcej czasu na wyschnięcie.

Zadbanie o glebę przed wiosną to bardzo ważny element przygotowania się do sezonu. Pierwszym krokiem powinno być spulchnienie ziemi poprzez obracanie jej np. przy użyciu łopaty. Jeśli gleba jest gliniasta lub słabej jakości dodaj kompost, by poprawić jej strukturę i wzbogacić ją w składniki odżywcze. Wybierz kompost dostosowany do potrzeb i rodzaju gleby.

2. Przygotuj narzędzia ogrodnicze

Do pracy w ogrodzie przyda się kilka podstawowych narzędzi. Jeśli masz już swój zestaw z ubiegłego roku zadbaj o to, by były one czyste i sprawne. Usuń rdzę, naostrz krawędzie łopat, grabi i motyk. To ważne, by wszystkie narzędzia przetrzeć z brudu jeszcze przed rozpoczęciem pracy z ziemią. W ten sposób unikniesz przypadkowego rozprzestrzenienia grzybów lub jaj owadów w ogrodzie. Regularna konserwacja narzędzi ogrodniczych zapewni wydajność i przedłuży ich żywotność.

Potrzebujesz uzupełnić zestaw narzędzi? Szukasz większego sprzętu do swojego ogrodu (kosiarki, akumulatorowe nożyce in.)? Sprawdź atrakcyjne oferty na sprzęt do ogrodu w Allegro, Avans czy Erli.pl. Zamawiając online w tych sklepach możesz odebrać nawet do 3,3% zwrotu za zakupy z goodie cashback.

Zestaw narzędzi ogrodowych
Zestaw narzędzi ogrodowych, źródło: allegro.pl

3. Oczyść ogród z martwych liści i chwastów

Usunięcie chwastów jest jednym z podstawowych kroków w przygotowaniu ogrodu na wiosnę. Oprócz niepożądanych chwastów uprzątnij także opadłe gałęzie i duże resztki roślin. Najłatwiejszym sposobem na usuwanie chwastów jest odchwaszczanie ręczne. Ale w tym celu przyda Ci się kilka dodatkowych narzędzi: motyka, graca ogrodowa, wyrywacz i wycinak do chwastów. Wiele z nich znajdziesz w sklepach z narzędziami i sprzętem do ogrodu.

Motyka dwustronna
Motyka dwustronna, źródło: erli.pl

4. Przytnij stare rośliny

Starsze krzewy i drzewa wymagają przycinania o tej porze roku – późną zimą lub wczesną wiosną. Kilka narzędzi do przycinania, których możesz potrzebować to: piła, nożyce ręczne i sekator.

Nasza rada: wysterylizuj swoje narzędzia ogrodnicze przed i po każdym cięciu; pomoże to zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób roślin w ogrodzie.

Końcówka zimy to także dobry czas na przenoszenie wszelkich krzewów liściastych, które nadal są uśpione. Wykop okrągły rów wokół krzewu. Postaraj się wziąć jak najwięcej bryły korzeniowej, aby jak najszybciej mogła ponownie ulokować się w nowym miejscu. Kiedy przesadzasz krzew w nowe miejsce, umieść go na tej samej głębokości, na której znajdował się poprzednio w glebie i pamiętaj, aby dobrze go podlać.

Sekator ogrodniczy mały
Sekator ogrodniczy mały, źródło: obi.pl

5. Zaplanuj co chcesz posadzić i kup wysokiej jakości nasiona

Zanim przystąpisz do zakupów nasion przemyśl jakie rośliny chcesz mieć w swoim ogrodzie. Musisz wziąć pod uwagę wymagania konkretnych gatunków, to czy lubią słońce czy raczej miejsca zacienione. Czasami zdarza się też, że niektóre rośliny wykluczają swoją uprawę obok siebie. Dlatego przed rozpoczęciem prac dowiedz się jak najwięcej o roślinach, które planujesz posadzić i zaplanuj (najlepiej na kartce papieru) swój ogród.

Kolejny krok to zakup nasion. Wybierz te wysokiej jakości, najlepiej od lokalnego hodowcy lub skorzystaj z własnych, jeśli to nie jest Twój pierwszy sezon w ogrodzie. Wybierz nasiona przystosowane do klimatu i środowiska w Twoim regionie oraz te, które będą dobrze rosły w nasłonecznieniu Twojego ogrodu.

Rośliny, które można sadzić we wczesnym okresie wegetacyjnym to fasola, brokuły, pietruszka, rukola, jarmuż, sałata i pomidor. Planuj z wyprzedzeniem rośliny kwitnące latem. Kwiaty takie jak lilie czy mieczyki można zamówić zimą do sadzenia wczesną wiosną. Do tego donice, skrzynki i dodatkową ziemię.

Jak przygotować ogród na wiosnę?

W tym jak przygotować ogród na wiosnę i wybrać odpowiednie rośliny pomogą Ci specjalne poradniki dla ogrodników i książki dla pasjonatów. Wiele pozycji na ten temat znajdziesz w Empiku, a za zakupy z goodie cashback możesz odebrać do 3,3% zwrotu za zamówienie.

Książka: Co gdzie rośnie
Co gdzie rośnie. 1900 roślin ogrodowych na każde stanowisko, źródło: empik.com

6. Zainstaluj beczki na wodę i zacznij zbierać deszczówkę

Może wydawać się, że początek wiosny to za wcześnie, by myśleć o podlewaniu ogrodu, ale pogoda może być nieprzewidywalna, więc warto zawczasu się przygotować. Jeszcze w trakcie zimy możesz zainstalować w ogrodzie zbiornik na deszczówkę, aby w pełni wykorzystać sezonowe opady deszczu. Zbieranie wody jest niezbędne dla ogrodnictwa przyjaznego środowisku i pozwoli Ci oszczędzać wodę w okresach, gdy nie będzie opadów. Poza tym deszcz to najlepszy rodzaj wody dla roślin.

Zbiornik na deszczówkę
Zbiornik na deszczówkę, źródło: allegro.pl

7. Wydziel obszar na kompostownik 

Prostym sposobem będzie zakup gotowego pojemnika na kompost lub możesz zbudować własny, używając do tego kilku drewnianych desek. Obszar kompostowy to miejsce, w którym można umieścić wszystkie odpady organiczne. Po rozłożeniu się tkanek otrzymasz bogaty w związki organiczne kompost. Na takim nawozie rośliny będą się dobrze rozwijać. Do kompostownika możesz wrzucać skoszoną trawę, skórki warzywne, czysty papier i inne organiczne odpadki z ogrodu. Aby pomóc w procesie kompostowania, co miesiąc należy obracać kompost widelcem ogrodowym, aby kompost był stale napowietrzany.

8. Zadbaj o wygodny kącik w ogrodzie

Jeśli ogród to Twoja pasja i miejsce, w którym najlepiej odpoczywasz kup meble, dzięki którym będzie Ci wygodnie spędzać tam czas. W ofercie wielu sklepów znajdziesz różne zestawy plastikowych lub technorattanowych mebli, w tym stoliki, krzesła, fotele i kanapy. Wykonane z tworzyw, które umożliwiają łatwe czyszczenie i są lekkie do przenoszenia. Meble modułowe możesz dowolnie dostosowywać do wielkości swojego ogrodu. Do tego w sprzedaży znajdziesz także dodatkowe skrzynie na narzędzia, podesty, eleganckie wiszące fotele lub huśtawki ogrodowe do jeszcze przyjemniejszego wypoczynku. Poza tym także mnóstwo dekoracji czy leżaków.

Fotel podwieszany
Fotel podwieszany, źródło: castorama.pl

Jak widzisz przygotowanie ogrodu na wiosnę wymaga całkiem sporo pracy. Rozłóż i zaplanuj zadania tak, by zdążyć przed sezonem.

Aktualne okazje w kategorii dom i ogród znajdziesz w sklepach: