Już 22 lipca obchodzimy Światowy Dzień Mózgu! Dzień naszego centrum sterowania, dzięki któremu funkcjonujemy na co dzień. To mózg odpowiada m.in. za emocje, myślenie logiczne, doznania zmysłowe, zapamiętywanie i uczenie się informacji, komunikację werbalną i niewerbalną. Jak zadbać o sprawność mózgu? Co robić by utrzymać go w dobrej formie?

Czy wiesz, że mózg dorosłej osoby zużywa średnio około 20-25% energii organizmu, który przebywa w stanie spoczynku? Mózg kobiety zużywa około 350 kalorii, a mózg mężczyzny – około 450 kalorii.  Z włączeniem intensywnego procesu myślowego zapotrzebowanie na energię odpowiednio wzrasta.

Z okazji Światowego Dnia Mózgu przedstawiamy zestaw praktycznych wskazówek, które pomagają zadbać o zdrowie intelektualne oraz prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Pamiętaj! Profilaktyka jest o wiele lepsza od leczenia następstw chorobowych.

Co robić, by dbać o sprawność mózgu:

  • Pamiętaj o prawidłowym odżywianiu się. Owoce i warzywa powinny stanowić kluczową część diety, ponieważ są bogate w witaminy i elementy, które pomogą trzymać organizm, więc też mózg, w odpowiedniej formie.
  • Pamiętaj o dodaniu do diety ryb bogatych w omega – 3, nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezmiernie potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Zawsze świeże owoce i warzywa w najlepszych cenach znajdziesz w gazetkach promocyjnych sieci handlowych. Wszystkie aktualne gazetki w jednym miejscu mamy w goodie: Gazetki online | Goodie.pl
  • Trenuj komórki mózgowe. Czytaj książki, słuchaj muzyki, ucz się języków obcych, rozwiązuj zagadki – rób wszystko, żeby cały czas utrzymywać aktywność intelektualną. Szukasz gier logicznych, książek lub programów multimedialnych do nauki? Sprawdź ofertę w sklepie empik.com i odbierz do 3,2% cashbacku za zakupy online. Wystarczy, że przechodząc do sklepu skorzystasz z linku dostępnego na goodie i możesz odzyskać część pieniędzy wydanych za zakupy.
  • Zaprzyjaźnij się ze sportem! Ćwiczenia nawet raz w tygodniu pomogą utrzymać dobre samopoczucie oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji. Przepadasz za intensywnymi ćwiczeniami? Sprzęt, akcesoria i odzież do wielu dyscyplin sportowych znajdziesz w sklepie Decathlon, gdzie za zakupy możesz odebrać 3% cashbacku. Cenisz wygodę podczas ćwiczeń? W markach Adidas oraz Reebok dobierzesz odpowiedni strój i obuwie sportowe. Dodatkowo możesz odzyskać 3,5% zwrotu cashback za zakupy online.
  • Dobrze się wysypiaj. Pamiętaj, że dla prawidłowego funkcjonowania potrzebne jest około 7-8 godzin snu. Odpoczynek jest ważny, a w wielu popularnych sklepach możesz wybrać odpowiedni materac, który pozwoli Ci na zdrowy, komfortowy sen.
  • Zero nałogów! Pamiętaj, że powodują one szkodliwe, wręcz destrukcyjne działanie na komórki mózgowe.
  • Dbaj o własne zdrowie – rób badania oraz miej pod kontrolą stan swojego zdrowia.

Powyższe wskazówki są uniwersalne, ale pamiętaj, by stosować je indywidualnie, zgodnie z potrzebami własnego organizmu. Zdrowo się odżywiaj, uprawiaj sport, trenuj umysł, aby utrzymać mózg w formie przez długie lata.

Źródła:

Jak dbać o mózg? | Serwis Zdrowie (pap.pl)

Ile kalorii potrzebuje mózg i czy podczas myślenia możemy schudnąć? | Zdrowie Radio ZET