Urlop jeszcze przed Tobą? Lato dla większości z nas to ulubiony czas planowania wakacji i odpoczynku. Gorące słońce, morska bryza, a może ładne widoki miast – z pewnością każdy miłośnik podróży znajdzie coś dla siebie. Jeśli właśnie planujesz swój wyjazd, koniecznie sprawdź TOP 5 kierunków na wakacje. Mamy nadzieję, że będzie dla Ciebie inspiracją w planowaniu urlopu marzeń!

1. Lizbona (Portugalia)

Będąc w malowniczej Lizbonie, przygotuj się na dawkę sportu, gdyż miasto położone jest na siedmiu wzgórzach: Santo André, São Vicente, Castelo, Chagas, São Roque, Sant’ Ana oraz Santa Catarina. Warto też wiedzieć, że Lizbona jest starsza o 4 wieki od Rzymu i jest drugą najstarszą stolicą Europy po Atenach! Ciekawostką jest również to, że w Lizbonie znajduje się najdłuższy most w Europie. Będąc w Lizbonie pamiętaj o tym, że tu nie wolno karmić gołębi, jest to zakazane na poziomie ustawowym.

Zarezerwuj nocleg w Lizbonie za pośrednictwem Booking.com i odbierz 4% zwrotu za skorzystanie z programu goodie cashback. Więcej na temat tego, jak działa goodie cashback przeczytaj TUTAJ.

2. Dubrownik (Chorwacja)

Miasto zwane „Perłą Adriatyku” przyciąga do siebie porywającymi widokami. Nie tylko piękną naturą, ale też lokalizacjami, które możecie kojarzyć z filmów. Czy wiecie, że m.in. w Dubrowniku kręcone były odcinki popularnego serialu „Gra o Tron”?

Z ciekawostek, które warto wiedzieć, ówczesne Stare Miasto pochodzi z XIII wieku. To właśnie wtedy zostało dokończone i do dziś prawie się nie zmieniło. W XIV i XV wieku wokół Starego Miasta powstały mury obronne, mające prawie 2000 metrów długości, 25 metrów wysokości oraz od 4 do 6 metrów grubości.

Dubrownik znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO!

3. Reykjavik (Islandia)

Teraz coś dla tych, którzy nie przepadają za upałami i miejscami obleganymi przez turystów. Przenosimy się na północ, do jednego z najbardziej ekologicznych i bezpiecznych na świecie miast. Reykjavik to stolica i zarazem największe miasto islandzkie. Trzeba dobrze zaplanować termin podróży, ponieważ latem światło dzienne gości w mieście około 21 godzin, podczas zimy zaś – zaledwie 4 godziny. Dlaczego? Ponieważ stolica znajduje się blisko bieguna północnego!

Będąc w Reykjaviku koniecznie zobaczcie kościół Hallgrimskirkja, który zachwyca swoją potęgą architektoniczną.

4. Kreta (Grecja)

Zachwycające widoki, pyszne jedzenie, lazurowa woda, powiew historii. Taka jest Grecja. A my dziś odwiedzamy Kretę. Jak mówi legenda, Zeus urodził się na tej wyspie. Żył tu również groźny Minotaur. A poza legendami? Kreta może się pochwalić nagrodą Błękitnej Flagi UE za najczystsze plaże i wodę. A czy wiesz, że na wyspie znajduje się plaża z różowym piaskiem? Koniecznie odwiedź plażę Elafonissi. A miłośnicy historii i archeologii z pewnością powinni odwiedzić Pałac Knossos.

5. Teneryfa (Hiszpania)

To jedno z tegorocznych TOP 5 kierunków na wakacje. Teneryfę uważa się za jedno z najbardziej romantycznych miejsc. Nic zatem dziwnego, że znajduje się na szczycie najlepszych miejsc do zawarcia ślubu!

Nazwa Teneryfa pochodzi z języka guanche i znaczy „śnieżna góra” (teni – góra, ife – śnieg). Sama wyspa jest pochodzenia wulkanicznego na której mieści trzeci największy na świecie wulkan od podstawy na morskim dnie. Poza tym, szczyt Teide znajduje się na 13. pozycji najwyższych szczytów Unii Europejskiej.

Kierunków na wakacyjny wyjazd jest oczywiście o wiele więcej. Jeśli wiesz już gdzie chcesz jechać, sięgnij po przewodniki (także online) i przygotuj sobie listę miejsc, które warto zobaczyć. Mnóstwo przewodników, albumów i map z całego świata znajdziesz w sklepie empik.com. Przejdź do zakupów przez link na goodie i odbierz do 3,2% zwrotu cashback za złożone zamówienie.

Jeśli przygotowujesz się do wyjazdu przeczytaj także: