Kiedy planujemy podróż, która wymaga lotu, musimy zwrócić szczególną uwagę na nasz bagaż. Nie chodzi tu jednak o to, co musimy spakować, ale o to, jakie wymiary powinna mieć walizka do samolotu i jakiej wagi nie powinna ona przekroczyć. Bardzo ważne jest, aby dokładnie sprawdzić obowiązujące zasady ogólne oraz te, ustalone przez poszczególne linie lotnicze.

Jakie więc wymiary bagażu podręcznego pozwolą nam na podróżowanie samolotem? Podpowiadamy!

Rodzaje bagaży do samolotu

Osoby podróżujące samolotem mogą wybierać spośród dwóch rodzajów bagażu. Pierwszy z nich to bagaż podręczny, znacznie mniejszy, nazywany także walizką kabinową. Ten rodzaj możemy zabrać ze sobą na pokład, w związku z czym warto spakować do niego wszystkie najważniejsze i najpotrzebniejsze drobiazgi, takie jak dokumenty, telefon czy przekąski. Bardzo ważne jest, aby bagaż podręczny nie przekroczył ustalonych przez dane linie lotnicze wymiarów. W przeciwnym razie zostanie on uznany za bagaż rejestrowany i konieczne będzie uiszczenie dodatkowej opłaty.

Bagaż rejestrowany jest większym rodzajem bagażu, umieszczonym w specjalnym luku bagażowym samolotu. Ten rodzaj bagażu także musi spełniać określone kryteria. Przeważnie zasady te dotyczą wagi bagażu.

Walizka kabinowa Puccini
Źródło: puccini.pl

Bagaż podręczny Ryanair

Ryanair to popularne tanie linie lotnicze. Dzięki nim możemy dotrzeć w wiele malowniczych i ciekawych miejsc na świecie, takich jak Londyn, Bolonia czy Mediolan.

Linie Ryanair mają swoje własne zasady, które determinują wymiary bagażu podręcznego, jaki możemy zabrać ze sobą. W przypadku podróży liniami Ryanair konieczne jest duże ograniczenie ilości bagażu lub uiszczenie dodatkowych opłat za nieprawidłowe wymiary lub nadprogramowe kilogramy. Bagaż, jaki możemy zabrać ze sobą, nie powinien przekraczać wymiarów 20x25x40 cm. Może to być niewielka torba lub damska torebka. Istnieje także możliwość zabrania ze sobą nieco większego bagażu podręcznego o maksymalnej wadze 10 kilogramów oraz wymiarach 55x40x20 cm.

Niewielkie torebki oraz torby na laptop, mieszczące się w podanych wymiarach możemy znaleźć w sklepach takich jak Ochnik czy Wittchen.

Torba podróżna Ochnik
Źródło: ochnik.com

Bagaż podręczny WizzAir

Także linie lotnicze WizzAir ściśle określają jakie wymiary powinien mieć zarówno bagaż podręczny, jak i bagaż rejestrowany podróżnych. Warto zapoznać się z wymiarami określonymi przez WizzAir, aby uniknąć konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Bagaż podręczny w cenie biletu powinien mieć wymiary 40x30x20 cm, natomiast jego waga nie powinna przekraczać 10 kilogramów. Podobnie jak w przypadku linii Ryanair, istnieje możliwość dokupienia dodatkowej sztuki bagażu o większych gabarytach. Dodatkowa mała walizka lub torba może mieć wymiary 55x40x23 cm. Tego typu bagaż znajdziemy między innymi w sklepie Wittchen travel.

Walizka Wittchen
Źródło: wittchen.com

Bagaż podręczny LOT

Polskie linie lotnicze LOT również określają wymiary bagażu podręcznego swoich podróżnych, jednak zasady te nie są aż tak restrykcyjne, jak w przypadku innych przewoźników. Bagaż podręczny nie może przekroczyć wagi 8 kilogramów, a jego sugerowane wymiary to 55x40x23 cm. Oprócz tego rodzaju bagażu, podróżni mogą zabrać ze sobą także niewielką torebkę, męską torbę lub torbę na laptop. Nie mogą one jednak ważyć więcej niż 2 kilogramy.

Walizka do samolotu 20 kg – wymiary

Bagaż rejestrowany pozwala podróżnym na spakowanie i zabranie ze sobą większej ilości rzeczy, jednakże i ten rodzaj torby czy walizki obowiązują pewne normy. Większość linii lotniczych, między innymi polski przewoźnik LOT, pozwalają na umieszczenie w luku bagażu, którego waga nie przekracza 23 kilogramów.

Linie Wizz Air dają podróżnym większe pole manewru, dopuszczając aż trzy rodzaje rejestrowanego bagażu. Może to być walizka o maksymalnej wadze 32 kg, 10 kg oraz walizka do samolotu 20 kg. Wymiary bagażu nie powinny jednak przekraczać 149x119xx171 cm.

Walizki o maksymalnej wadze 20 kilogramów dopuszczają także tanie linie lotnicze Ryanair. Ich maksymalne, dopuszczalne wymiary to 119x81x119 cm.

Jeżeli nie mamy pewności co do maksymalnych wymiarów oraz wagi bagażu, jakie dopuszczają konkretne linie lotnicze, możemy sprawdzić, czy potrzebne informacje znajdują się na stronach internetowych przewoźników. Ponadto większość biur podróży, takich jak Air Travel czy Fostertravel, jest w stanie udzielić podróżującym podobnych informacji.

Bagaż do samolotu – jaką torbę wybrać?

Podróżni wybierając konkretną linię lotniczą, najczęściej decydują się na zakup nowej walizki, która będzie spełniać odgórne wymagania danego przewoźnika. W takim wypadku warto zwrócić uwagę na rodzaj walizki, jej jakość oraz materiał, z jakiego została wykonana. Podróż samolotem wiąże się z występowaniem odczuwalnych przeciążeń. Mogą one mieć wpływ nie tylko na podróżnych, ale i na ich bagaż. Dlatego też tak ważne jest, aby wybrać walizkę o mocnej, wytrzymałej konstrukcji, odpornej na niekorzystne warunki. Walizka do samolotu powinna także charakteryzować się ergonomicznym wnętrzem, które umożliwi nam optymalne rozmieszczenie wszystkich niezbędnych rzeczy.

Dobrym wyborem będzie walizka z mocnego tworzywa poliwęglanowego oraz aluminiowa. Tego typu modele są usztywnione, dzięki czemu skutecznie chronią swoją zawartość. Wybierając walizkę do samolotu, warto sprawdzić także jej wagę. Powinna być wytrzymała, lecz stosunkowo lekka, dająca nam możliwość spakowania większej ilości rzeczy bez ryzyka przekroczenia wymaganego ciężaru. Dobrej jakości walizka, która zapewni pełne bezpieczeństwo naszych rzeczy, powinna być wyposażona w mocny zamek oraz dodatkowe zabezpieczenia, takie jak zabezpieczenie kodem czy kłódką. Dobrze jeśli posiada ona także specjalne miejsce na umieszczenie danych jej właściciela. Dzięki temu w razie zgubienia walizki znacznie łatwiejsze będzie jej ponowne odnalezienie.

Walizka miękka średnia
Źródło: mojawalizka.pl

Bagaż do samolotu – czego nie możemy spakować?

Kiedy wiemy już, jaką walizkę najlepiej wybrać do samolotu i jakie powinny być jej gabaryty, możemy skupić się na jej zawartości. Oczywistym jest, że spakujemy wszystkie potrzebne nam rzeczy takie jak ubrania, obuwie czy elektronika. Warto jednak sprawdzić także listę produktów, których nie możemy zabrać ze sobą na pokład, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas odprawy. Na liście znajdują się między innymi:

  • tępe narzędzia,
  • narzędzia robocze,
  • broń palna,
  • kijki do wspinaczki,
  • pasy mocujące.

Dla wszelkiej pewności warto sprawdzić pełną listę produktów, których nie możemy umieścić w bagażu. Co ciekawe, lista ta może być różna w przypadku konkretnych przewodników.

W programie cashback biorą udział takie marki jak: