Obecnie w dobie coraz dynamiczniej rozwijającej się elektroniki – komputerowych sprzętów oraz najróżniejszych gier na komputer lub konsolę – mogłoby się wydawać, że tradycyjne planszówki na zawsze odejdą do lamusa. Nic bardziej mylnego! Mimo ogromnej liczby gier komputerowych w dalszym ciągu powstają także nowsze gry planszowe – rodzinne, dla dzieci, dla dorosłych – które zjednują sobie szerokie grono fanów. W jakie planszówki warto zagrać całą rodziną w sobotni wieczór, a które sprawdzą się na weekendowy wypad ze znajomymi? Przedstawiamy kilka najciekawszych naszym zdaniem propozycji!

Ciekawa gra planszowa – czyli jaka?

Na ciekawą, dobrą grę planszową składa się kilka istotnych aspektów. Oczywiście gra może nawiązywać do interesującej nas tematyki, a tym samym zachęcać do jej wypróbowania, jednak motyw przewodni nie zawsze jest najważniejszą cechą planszówki.

Na ocenę planszówki składają się także jej zasady oraz stopień ich skomplikowania. Zrozumiałą rzeczą jest, że istnieją gry o różnych poziomach trudności. Jednak niezależnie od tego zasady każdej z nich mogą być dobrze dopasowane do umiejętności użytkowników i przedstawione w sposób klarowny lub wręcz odwrotnie. Zbyt zawiłe, prezentowane w sposób nieskładny zasady, które każdy gracz musi przypominać sobie po kolejnym ruchu, zdecydowanie wpływają na niekorzyść planszówki.

Cechy dobrej gry planszowej

Na ocenę gier planszowych składa się także ich budowa i wyposażenie. Ciekawie wykonana plansza, oryginalne pionki, interesujące karty do gry i dodatki sprawiają, że z dużą łatwością możemy zanurzyć się w świecie danej planszówki. Jak ze wszystkim, także z ilością dodatków nie należy jednak przesadzać, dlatego najlepsza jest ich optymalna ilość.

Aby gra planszowa była interesująca dla wszystkich graczy i rozwijała się dynamicznie, powinna charakteryzować się niewielkimi przestojami w czasie rozgrywki. Czas, który dany gracz poświęca na swój ruch, a co za tym idzie, także czas, w którym pozostali gracze biernie czekają, nie może być zbyt długi. Przeciągające się minuty oczekiwania na swój ruch mogą bowiem wywołać znużenie u graczy, a przez to również utratę zainteresowania rozgrywką. Czas trwania samej gry nie powinien być także zbyt długi. Powinien on być dopasowany do poziomu trudności planszówki, wieku i umiejętności osób, które będą w nią grać.

Dlaczego warto sięgać po planszówki?

Gry planszowe to wyjątkowa rozrywka dla całej rodziny. Stanowią one doskonałą alternatywę dla psujących wzrok gier komputerowych czy nierozwijających programów telewizyjnych, przy których spędzamy tak wiele czasu.

Rodzinna rozgrywka to czas na zacieśnienie więzi z najbliższymi i lepsze poznanie siebie nawzajem. To także możliwość nabycia nowych, potrzebnych umiejętności, takich jak planowanie strategii, działanie w grupie czy umiejętność dedukcji. Dla dzieci gry planszowe są także możliwością poznania ciekawych zagadnień, które mogą potem rozwijać w ramach własnych zainteresowań.

Najlepsze gry planszowe dla całej rodziny

Wspólna, rodzinna planszówka to doskonały pomysł na rodzinne spędzenie czasu w chłodny jesienny wieczór. Na rynku znaleźć możemy wiele ciekawych planszówek, które świetnie sprawdzą się na takie okazje. Gry planszowe rodzinne znajdziemy między innymi w salonie Empik, jak również w innych księgarniach, takich jak Świat Książki czy w supermarketach – na przykład w sklepie Carrefour.

Monopoly

Gra planszowa Monopoly
Źródło: carrefour.pl

Omawiając gry planszowe rodzinne, trudno nie wspomnieć o prawdziwym klasyku, jakim jest gra „Monopoly”. Doskonale znana już od lat planszówka polega na sprawnym poruszaniu się po polach oraz kupowaniu i inwestowaniu w odpowiednie miasta czy przedsiębiorstwa znajdujące się na nich. W zakupionych miastach możemy postawić dom lub hotel, za wizytę w których możemy pobierać opłaty od innych graczy.

„Monopoly” to doskonała zabawa dla całej rodziny i możliwość nauki odpowiedzialnego zarządzania finansami i planowania strategii.

Wsiąść do pociągu

Wsiąść do pociągu
Źródło: empik.com

Dostępne w salonie Empik gry planszowe o największej popularności to także między innymi planszówka „Wsiąść do pociągu”. Znana i chętnie wybierana gra przewiduje nawet sześciu graczy jednocześnie. Gra polega na tworzeniu na planszy tras pociągu rozciągających się po wszystkich kontynentach. Pociągowa planszówka to świetna zabawa i okazja do powtórki z geografii. Gra ma swoją standardową wersję oraz wersję junior o nieco uproszczonych zasadach i krótszym czasie gry.

Taboo 

Taboo
Źródło: allegro.pl

Na uwagę zasługuje także popularna „Taboo”, która sprawdzi się zarówno jako planszówka rodzinna, jak i gra na domówkę z przyjaciółmi. Uczestnicy muszą podzielić się na drużyny. Następnie jeden z graczy po wylosowaniu kartki z hasłem próbuje umożliwić reszcie swojego teamu odgadnięcie danego słowa. Jest to więc gra bardzo przypominająca klasyczne kalambury z dodatkowymi zasadami; nie wolno bowiem używać żadnej z części hasła ani jej synonimów oraz liczby mnogiej czy skrótów wybranego słowa. Zabronione jest także gestykulowanie i śpiew. A co najważniejsze, podczas pokazywania nie można używać żadnego ze wskazanych na kartce słów, tak zwanych słów Taboo.

Istnieje kilka wersji gry, a każda z nich dopasowana jest do innej grupy wiekowej graczy, dzięki czemu możemy grać w nią zarówno z dziećmi, jak i ze znajomymi.

5 sekund

5 sekund
Źródło: smyk.com

Przy wyróżnianiu najciekawszych gier planszowych trudno nie wymienić „5 sekund”. Uwielbiana przez graczy w każdym wieku gra to nietypowa planszówka, która na planszy posiada tylko prostą trasę od startu do mety. Cała rozgrywka ma bowiem miejsce poza nią. Najważniejszymi elementami gry są karty z zadaniami oraz specjalna klepsydra odliczająca 5 sekund. W tym czasie gracze zmuszeni są do wymieniania trzech prezydentów Stanów Zjednoczonych, trzech laureatów Nagrody Nobla czy też trzech rodzajów kapusty. Bez względu na trudności postawionego pytania widmo uciekających pięciu sekund potrafi skutecznie odjąć mowę i splątać język każdemu, nawet najbardziej wytrawnemu graczowi.

Pędzące żółwie 

Pędzące żółwie
Źródło: 4kidspoint.pl

Jeżeli szukamy gry, w którą możemy zagrać z nieco młodszymi dziećmi, a która również dorosłym szybko się nie znudzi, warto wybrać proste, lecz wciągające „Pędzące żółwie”. Planszówkę znajdziemy w sklepach z artykułami dziecięcymi, takich jak Smyk czy 4KidsPoint. Planszówka to po prostu wyścig odbywający się między graczami, którzy w tym wypadku wcielają się w będące przeciwieństwem prędkości żółwie. Mimo swojej prostoty i szybkości rozgrywki gra daje dużo radości i nie pozwala się znudzić!

W programie cashback biorą udział takie marki jak: