Kiedy przychodzi jesień, w wielu krajach na świecie – także w Polsce – powoli rozpoczynają się przygotowania do wyjątkowo charakterystycznego i chętnie obchodzonego święta, jakim jest Halloween. Większości z nas kojarzy się ono przede wszystkim z pomarańczowymi dekoracjami w postaci wydrążonych dyń z żywym płomieniem świecy w środku oraz z przebranymi w najróżniejsze kostiumy dziećmi, które – chodząc od drzwi do drzwi – zbierają drobne słodkości.

Od pewnego czasu Halloween stało się jednak okazją do przebierania się nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Z okazji święta urządzane są mniej lub bardziej oficjalne przyjęcia, podczas których podziwiać można wyjątkowe, przygotowane przez uczestników stroje oraz pasujące do nich makijaże. Jak zrobić makijaż na Halloween, aby wywrzeć na wszystkich prawdziwe i straszne, jak przystało na ten dzień, wrażenie?

Krótka historia Halloween

Halloween jest świętem, podczas którego żegnano kończącą się jesień i witano nadchodzącą powoli zimę. Tradycja ta wywodzi się z kultury celtyckiej. Podczas obchodów zmiany pory roku obchodzono także święto zmarłych. Zgodnie z dawnymi wierzeniami Celtów to właśnie w dzień święta Samhain – którego miejsce po latach zastąpiło Halloween – wyraźna granica między światem żywych a umarłych zaciera się, a krążące w okolicy duchy można było zaprosić do domu.

Zaproszenie dotyczyło jednak wyłącznie dobrych duchów czy dusz zmarłych bliskich. Złe duchy odstraszano natomiast za pomocą dziwnych, strasznych i przerysowanych strojów i masek. Celtyckie święto trafiło do Ameryki Północnej w XIX wieku wraz z irlandzkimi imigrantami. To właśnie na tym kontynencie przeszło ono znaczącą modyfikację i zyskało ogromną popularność, która następnie rozszerzyła się na inne kontynenty. W naszym kraju pierwsze obchody Halloween miały miejsce w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia.

Makijaż Halloween – od czego zacząć?

Przede wszystkim należy pamiętać, że make-up na Halloween powinien być dopasowany do wybranego stroju. Zupełnie inny makijaż będzie bowiem potrzebny do stroju wampira, inny natomiast podkreśli kolory i charakter stroju czarownicy czy zombie.

Makijaż Halloween powinniśmy także dopasować do własnych możliwości. Nie ma sensu wybierać skomplikowanego make-upu, wymagającego precyzji i zdolności plastycznych bez posiadania takowych. Oczywiście, jeżeli bardzo zależy nam na danej stylizacji, zawsze możemy poprosić o pomoc przyjaciółkę lub kosmetyczkę czy wizażystkę o wysokich zdolnościach plastycznych.

Jak przygotować perfekcyjny makijaż na Halloween, musimy pamiętać o kilku podstawowych produktach kosmetycznych, które mogą przydać nam się do wykonania całego makijażu, jego bazy lub dodatków. Potrzebne kosmetyki znajdziemy w popularnych, dobrze zaopatrzonych drogeriach, takich jak Hebe czy Rossman. Z całą pewnością przydadzą nam się ciemne kredki do oczu, eyelinery czy bardzo jasne pudry. W zależności od wybranej stylizacji możemy wybrać także sztuczne rzęsy, brokatowe dodatki lub ozdobne diamenciki na twarz.

Sztuczne rzęsy
Źródło: hebe.pl

Do wykonania makijażu na Halloween przydadzą nam się również specjalne farby do twarzy, sztuczna krew oraz wosk do wykonania dodatkowych deformacji, takich jak: rany, blizny czy zakrzywiony nos wiedźmy. Specjalne dodatki makijażowe na Halloween znaleźć możemy w asortymencie salonu Empik. Niektóre z efektów możemy także uzyskać z pomocą produktów dostępnych w supermarketach spożywczych, takich jak Biedronka czy Carrefour. Przykładem tego jest sztuczna krew wykonana z mąki ziemniaczanej, kakao i syropu malinowego.

Sztuczna krew
Źródło: empik.com

Pomysły na halloweenowe makijaże

Jednym z najpopularniejszych strojów – jak i pasujących do niego makijaży – jest strój bladej zjawy lub zombie. Do jednego i drugiego rodzaju makijażu potrzebne będą nam jasny podkład i puder, dzięki którym uzyskamy efekt bladej, pozbawionej życia skóry twarzy. Po nałożeniu jasnych kosmetyków możemy dodatkowo zwieńczyć twarz ryżowym pudrem, obsypując nim również brwi i rzęsy.

Ryżowy puder
Źródło: rossmann.pl

Jeśli chodzi o usta, możemy zdecydować się na jasną szminkę zdejmującą kolor z warg lub mocną, krwistoczerwoną, dzięki której usta będą stanowiły element kontrastowy całego make-upu. W przypadku użycia czerwonej szminki, usta możemy także wystylizować dodając w ich kącikach nieco sztucznej krwi. Nie zapominajmy o jednym z najważniejszych elementów makijażu typu zjawa czy zombie, czyli o przyciemnionych, podkrążonych oczach, zmęczonych poszukiwaniem kolejnych ofiar. Przy użyciu ciemnych, czarnych lub szarych cieni malujemy kręgi pod oczami. Możemy zdecydować się także na dodanie odrobiny zieleni, aby podkreślić stan rozkładu, który towarzyszy błąkającym się po świecie wychodzącym z grobów upiorom i krwiożerczym zombie. Całość możemy zwieńczyć przy użyciu cienkich konturówek, dodając sobie drobnych ran i zarysowań na powierzchni bladej twarzy.

Innym pomysłem na make-up na Halloween jest stylizacja na wiedźmę. W przypadku tego makijażu także przyda nam się jasny puder i ciemne cienie, dzięki którym wykonamy bazę – starczą i zaniedbaną twarz czarownicy. Za pomocą konturówki możemy domalować zmarszczki i zniekształcenia na policzkach.

Z pomocą specjalnego wosku możemy wydłużyć sobie nos, wykonując na nim charakterystyczny dla wiedźmy garb oraz wieńcząc go odstraszającą brodawką. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu możemy użyć szkieł kontaktowych w kolorze czarnym czy jasnofioletowym.

Więcej pomysłów na halloweenowy makijaż

Powyższe przykłady to pomysły na typowo upiorne makijaże paskudnych kreatur. Co jednak w przypadku, jeśli zależy nam na nieco mrocznym efekcie make-upu, ale także jego estetyce? Z pomocą przychodzi hit ostatnich lat, jaki jest makijaż sugar skull. Stylizacja ta jest kulturowym nawiązaniem do meksykańskiego święta i festiwalu zmarłych oraz śmierci, który przybiera zaskakującą formę wesołej zabawy z tańcami na ulicach i kolorowymi strojami. Sugar skull to meksykańska czaszka o wyjątkowo estetycznym i atrakcyjnym wizualnie wyglądzie. Makijaż ten wymaga nieco więcej precyzji i umiejętności plastycznych, jednak uzyskany efekt może być naprawdę zniewalający.

Największą zaletą makijażu jest mnogość jego możliwości. Istnieje tu bowiem pewien odgórny schemat makijażu, ale także duża dowolność w doborze jego szczegółów. Do wykonania makijażu typu sugar skull z całą pewnością przydadzą się kolorowe farby do twarzy, cienie do powiek oraz mocna – najczęściej czerwona lub czarna – szminka. Sprawdzą się także tusz do rzęs lub sztuczne rzęsy oraz różnego rodzaju dodatkowe elementy ozdobne, takie jak chociażby drobne diamenciki. Makijaż sugar skull możemy dopasować do stroju typu kościotrup, ale także zwykłej sukienki w ciemnych tonacjach czy stroju motywem latynoskich kwiatów.

Czerwona szminka Rimmel
Źródło: rossmann.pl

W programie cashback biorą udział takie marki jak: