Przełom sierpnia i września to czas, w którym zarówno dzieci, jak i ich rodzice przeprowadzają gorliwe przygotowania do powrotu do szkoły. Wiąże się to przede wszystkim z koniecznością skompletowania szkolnej wyprawki: od drobnych przyborów, zeszytów i książek, po wygodny i zdrowy dla kręgosłupa plecak, który pomieści wszystkie niezbędne produkty i akcesoria. Przed szczególnie ważnym wyborem stają rodzice rozpoczynających naukę maluchów, jak i sami przyszli pierwszoklasiści. Jaki plecak dla pierwszoklasisty wybrać? Sprawdźcie nasze rady i propozycje!

Plecak a tornister – różnice i podobieństwa

Przygotowujący się do nowego roku szkolnego, uczniowie mogą wybierać spośród niezwykle szerokiego asortymentu sklepów oferujących artykuły szkolne. Dostępne na rynku produkty podzielić można na dwie podstawowe kategorie, jakimi są plecaki oraz tornistry. Zwłaszcza w przypadku pierwszoklasisty szczególnie ważny jest przemyślany i trafny wybór. Warto więc przede wszystkim poznać podstawowe różnice i podobieństwa między plecakiem a tornistrem, a także najważniejsze cechy, jakie powinien spełniać każdy z nich.

Tornister pierwszoklasisty charakteryzuje się tym, że jego ścianki, a także – w niektórych modelach – spód są dodatkowo wzmocnione i usztywnione. Zarówno jego rozmiary, jak i waga są przez to nieco większe. Zdecydowaną zaletą tornistrów jest jednak duża ilość zawartych w nim przegródek, przekładająca się na praktyczną pojemność. Plecak dla pierwszoklasisty to model lżejszy, o mniejszych gabarytach, ale także najczęściej nie tak pojemny. Większość plecaków nie posiada także usztywnionych części, które zdecydowanie sprzyjają kondycji kręgosłupa.

Teoretycznie dla wciąż rozwijającego się i drobnego siedmiolatka lepszym wyborem będzie lżejszy i mniej obciążający plecak. Warto jednak wziąć pod uwagę także inne aspekty, takie jak długość oraz sposób pokonywania przez pierwszaka drogi do szkoły, objętość jego wyprawki, przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

Cechy dobrego plecaka

Wiemy już, że plecak nieco różni się od tornistra, szczególnie jeśli chodzi o jego gabaryty. Rodzi się jednak pytanie, na jakie inne cechy warto zwrócić uwagę, wybierając plecak dla pierwszoklasisty. Bardzo ważne jest, aby łączył on w sobie funkcje praktyczne oraz estetyczne. Tak, aby był on bezpieczny i zdrowy dla dziecięcego kręgosłupa, ale także atrakcyjny dla małego posiadacza.

Mimo iż plecak nie posiada typowych dla tornistra usztywnień, niektóre z dostępnych modeli wyposażone są w nieco grubszą, utwardzoną część przylegającą do pleców. Takie rozwiązanie jest dobrym i ergonomicznym wyborem. Oprócz tego warto wybrać model, który wyposażony jest w praktyczne kieszonki lub przegródki, dzięki którym, możliwe będzie oddzielenie książek i zeszytów od drugiego śniadania oraz stroju na WF. Takim modelem jest na przykład plecak Real Madryt, dostępny w salonie Empik. Plecak dla pierwszoklasisty nie tylko wyposażony jest w kilka przegródek oraz boczne kieszonki, ale także zachęca swoim wyglądem i elementami ozdobnymi – zwłaszcza młodych fanów futbolu.

Plecak Real Madryt
Źródło: empik.com

Co jeszcze powinno cechować dobrej jakości plecak pierwszoklasisty?

Powinien on być wyposażony w elementy, które sprzyjają nie tylko wygodzie, ale także bezpieczeństwu dziecka. Wysokiej klasy model powinien posiadać więc dobrze widoczne elementy odblaskowe, znacznie zwiększające bezpieczeństwo pierwszoklasisty zmierzającego lub wracającego ze szkoły.

Jeżeli dziecko wybiera się do szkoły, która daje swoim uczniom możliwość pozostawiania ciężkich książek lub butów na zmianę w szkolnych szafkach, rodzice – jak i pierwszaki – mogą pozwolić sobie na wybór nieco mniejszego, jednokomorowego plecaka. Taki model znacznie ułatwi przejętemu pierwszymi tygodniami w szkole uczniowi, szybkie znalezienie potrzebnych przyborów. Jednokomorowy, wygodny i estetyczny plecak, na który warto zwrócić uwagę, to dostępny w sklepie 4Kids Point model marki Trixie, w kształcie pingwina. Pojemny i łatwy w użyciu, o przyjemnym wyglądzie, z pewnością ułatwi i umili maluchowi pierwsze miesiące nauki.

Plecak Trixie w kształcie pingwina
Źródło: 4kidspoint.pl

Plecak pierwszoklasisty powinien także być wyposażony w wygodne ramiączka o odpowiedniej grubości i dodatkowym wzmocnieniu oraz praktyczny górny uchwyt umożliwiający niesienie go w ręku czy zawieszenie na haczyku w szkolnej szatni. Jeżeli przyszły pierwszoklasista należy do często brudzących się maluchów, warto także zastanowić się nad wyborem odpowiedniego koloru plecaka. W takim wypadku zdecydowanie lepiej sprawdzą się bowiem ciemne odcienie, na których ewentualne zabrudzenia czy przetarcia będą mniej widoczne.

Dobry tornister – najważniejsze cechy

Tornister charakteryzuje się większym rozmiarem, który teoretycznie może być uciążliwy, zwłaszcza dla drobnych dzieci. Najczęściej jest on jednak wyposażony w praktycznie i zdrowe dla kręgosłupa usztywnienia oraz pojemne przegrody i kieszonki, co zdecydowanie wpływa na ergonomię i łatwość jego użytkowania. Przy wyborze tornistra warto zwrócić uwagę na ilość kieszonek i przegródek, umożliwiających oddzielenie butów na zmianę czy stroju sportowego od książek zeszytów, kredek i długopisów oraz drugiego śniadania.

Ważnym i potrzebnym elementem każdego tornistra są także grube i wzmocnione trwałym, lecz miękkim materiałem szelki. Ułatwiają one codzienne noszenie całej wyprawki, jednocześnie gwarantując wysoki poziom komfortu jego użytkowania. Podobnie jak plecak, także tornister dla pierwszoklasisty powinien być wyposażony w zwiększające widoczność dziecka, a co za tym idzie także jego bezpieczeństwo, elementy odblaskowe.

Jeżeli rodzicom zależy na dużej pojemności tornistra oraz jego usztywnionych elementach, jednak obawiają się także, iż model ten może być zbyt ciężki, dobrym wyborem jest model wyposażony w praktyczne kółka i wysuwaną rączkę. Swoiste połączenie tornistra oraz torby na kółkach otwiera przed pierwszoklasistą szerokie możliwości. Dziecko może bowiem nosić bagaż na plecach, a gdy ten okaże się zbyt ciężki, użyć praktycznych kółek i odciążyć kręgosłup. Praktyczny tornister na kółkach znaleźć można między innymi w sklepie Ever tourist.

Plecak na kółkach
Źródło: evertourist.com

Plecak lub tornister dla pierwszoklasisty – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając odpowiedni tornister lub plecak dla pierwszoklasisty, należy pamiętać o jego gabarytach oraz innych cechach wpływających na ergonomię i wygodę użytkowania, ale także o jego estetyce. Najlepiej wybrać konkretny model wspólnie z przyszłym pierwszoklasistą, tak aby zakupiony plecak lub tornister spełniał oczekiwania rodziców i dziecka. Powinien być zarówno praktyczny, jak i ozdobiony atrakcyjnymi dla ucznia elementami, tak jak na przykład dostępny w sklepie Reserved Kids model z Królikiem Bugsem.

Plecak Królik Bugs
Źródło: reserved.com

Wybierając plecak, możemy także od razu dobrać pasujące do niego akcesoria, takie jak worek na buty, pudełko na drugie śniadanie czy piórnik, tak aby wszystkie elementy tworzyły spójną całość. W sklepie Reporter young znaleźć można wiele ciekawych gadżetów i akcesoriów szkolnych, jak na przykład wyjątkowo oryginalny piórnik w kształcie herbatnika.

Piórnik w kształcie herbatnika
Źródło: reporteryoung.pl

Wyprawka dla pierwszaka – sztuka wyboru

Wybierając tornister lub plecak dla pierwszoklasisty, jak i niezbędne szkolne akcesoria warto kierować się kilkoma ważnymi aspektami. Takimi jak: wygoda, praktyczność i bezpieczeństwo przyszłego ucznia, jak i jego pełna satysfakcja i zadowolenie z nowych szkolnych przyborów. Kierując się nimi, z całą pewnością dokonamy w pełni świadomego i możliwie najlepszego wyboru!

W programie cashback biorą udział takie marki jak: