Lodówka to jeden z najważniejszych sprzętów w kuchni. Jak wybrać jego odpowiedni rodzaj i wielkość? Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę, kupując chłodziarko-zamrażarkę.

Zanim kupisz chłodziarko-zamrażarkę, czyli potocznie lodówkę, musisz rozważyć kilka kwestii. Przede wszystkim dostosować ją do pomieszczenia, w którym stanie oraz potrzeb Twojej rodziny. Niestety statystyki pokazują, że najczęściej kierujemy się ceną i wyglądem. Dobre urządzenie chłodnicze może służyć nawet 10 lat, cały czas utrzymując parametry technologiczne. Przyjrzymy się najważniejszym kryteriom wyboru:

Wielkość

Kluczowym kryterium są gabaryty chłodziarko-zamrażarki. Przede wszystkim oceń, jakiej wielkości lodówka zmieści się w Twojej kuchni. W niewielkich pomieszczeniach raczej nie postawimy dwudrzwiowej, uniemożliwiając swobodne poruszanie się po kuchni. Wielkość sprzętu powinna być dopasowana również do liczebności rodziny. Przyjmuje się, że na jedną osobę przypada standardowo 120 litrów pojemności chłodziarki, a na każdą następną już tylko 30. Zatem dla rodziny 2-osobowej wystarczająca będzie lodówka o pojemności 150 litrów, dla rodziny 3-osobowej ta o pojemności 180 litrów, a dla 4-osobowej 210 litrów. Jeśli lubisz robić zapasy, zakupy robisz rzadko, ale większe i często urządzasz przyjęcia, wybierz większą pojemność. Przykładem lodówki dla dużej rodziny jest model E4D AA SB C marki Hotpoint. Pojemność tego modelu to aż 292 litry dla lodówki i 110 litrów dla zamrażarki. Jeśli natomiast preferujesz częste i niewielkie zakupy, możesz wybrać mniejszą lodówkę.

Do zabudowy czy nie

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie marki Hotpoint „Sprzęty kuchenne w domu”, kupno sprzętów do zabudowy cieszy się dużą popularnością głównie ze względu na estetykę. Lodówka ukryta za takimi samymi frontami jak pozostałe szafki, harmonijnie wtapia się w aranżację pomieszczenia. Możemy zamówić meble na wymiar lub kupić gotowe zestawy do zabudowy sprzętu AGD. Jeśli jednak nie zależy nam na zabudowie lodówki, możemy zdecydować się na model z kruszarką lodu. W sklepach znajdziemy również designerskie modele, które same w sobie stanowią ozdobę kuchni i podkreślają jej styl, np. lodówki w stylu retro marki Smeg.

Zamrażalnik

Zastanów się, czy bardziej potrzebujesz większej części chłodzącej czy mrożącej. Jeśli regularnie mrozisz spore ilości żywności, wybierz lodówkę z dolnym zamrażalnikiem. Jeśli jednak nie jest to dla Ciebie ważna funkcja, wystarczy Ci lodówką z mniejszym, górnym zamrażalnikiem.

Jeśli wybieramy chłodziarko-zamrażarkę w jednym, to powinniśmy postawić na urządzenie, które ma dwa niezależne obiegi czynnika chłodniczego. Taka lodówka ma zwykle dwa termostaty, dzięki czemu jest bardziej efektywna chłodniczo niż urządzenia dwukomorowe jednoobiegowe. Temperatura we wnętrzu chłodziarki wynosi od +2 do +8°C, a we wnętrzu zamrażarki od -6 do -26°C.

Energooszczędność

To bardzo ważne kryterium, którego nie wolno nam pomijać, jeśli nie chcemy być zaskoczeni wysokimi rachunkami za prąd. Pamiętajmy, że lodówka jako jeden z niewielu sprzętów w domu pracuje 24 godziny na dobę i ma dość istotny udział (nawet 30%) w kosztach zużycia energii elektrycznej. Należy więc wybrać sprzęt o jak najwyższej klasie energetyczności, czyli A+++. Warto sprawdzić, czy wybrane urządzenie posiada funkcje automatycznego usuwania szronu i wilgotności, ponieważ oszronione ścianki tracą nawet 20% energii na utrzymanie odpowiedniej temperatury. Istotna jest także funkcja automatycznego podnoszenia temperatury podczas dłuższej nieobecności czy kontroli otwartych drzwi.

Dodatkowe funkcje

Nowoczesne chłodziarko-zamrażarki posiadają szereg funkcji, które ułatwiają przechowywanie produktów spożywczych i zapobiegają ich marnowaniu. Producenci wprowadzają do nich coraz to nowsze technologie, które mają również pomóc w obsłudze urządzenia. W ten sposób unikamy czasochłonnego mycia i rozmrażania lodówki.

Popularny system NoFrost, czyli system ciągłego obiegu powietrza wewnątrz urządzenia, zapobiega wysuszaniu żywności, dając gwarancję optymalnych warunków do przechowywania świeżego w lodówce i mrożonego jedzenia w zamrażalce. Ponadto eliminuje powstawanie szronu i lodu. Z kolei dzięki technologii Freeze Control zamrożone jedzenie nie traci wilgotności ani smaku. Obie te funkcje znajdziemy w lodówce Whirlpool Supreme Dual NoFrost. Dodatkowo lodówka posiada komorę Activ0°, w której panują idealne warunki do przechowywania świeżego mięsa i ryb.

Warto również zwrócić uwagę na innowacyjne rozwiązania, które pozwalają na przechowywanie jedzenia w optymalnych warunkach. Z pomocą przychodzi technologia Twin Cooling Plus stosowana w lodówkach Samsung. Zastosowanie dwóch osobnych parowników w chłodziarce i zamrażalniku podwyższa poziom wilgotności w części chłodzącej, dzięki czemu żywność pozostaje dłużej świeża. Osobne wentylatory i systemy chłodzenia zapobiegają także mieszaniu się zapachów.  Z kolei systemy All Around Cooling i Multi Flow pozwalają na uzyskanie równomiernej temperatury na różnych poziomach lodówki.

Z kolei w nowych lodówkach Freggia LBF360NW i LBF360NX, zastosowano takie rozwiązania, jak system Total No Frost, czyli całkowicie automatyczne rozmrażanie chłodziarki i zamrażarki. Urządzenia posiadają również funkcję Holiday, która aktywuje tryb oszczędzania energii i jest nieoceniona podczas dłuższej nieobecności domowników czy też rzadkiego korzystania z lodówki.

Na tym jednak nie koniec technologicznych usprawnień. W chłodziarko-zamrażarkach stosowane są coraz bardziej zaawansowane systemy elektroniczne, które na przykład łączą się z siecią Wi-Fi. Dzięki nim możemy łączyć się z urządzeniem za pomocą np. smartfonów i kontrolować dopływ prądu. Pojawiają się nowe wyświetlacze LED, sterowniki dotykowe, czy oświetlenie LED, które nie emituje ciepła. Jak również trend, który dotyczy marki Liebherr – filtry węglowe, odświeżające powietrze i zapobiegające mieszaniu się zapachów wewnątrz chłodziarek.

Jak tanio kupić lodówkę?

Tak jak wspomnieliśmy na początku, ważnym kryterium powinna być jakość urządzenia, nie tylko jego cena. Dobry sprzęt nie tylko przedłuży świeżość produktów spożywczych, ale też wpłynie na obniżenie rachunków za prąd i będzie służył wiele lat. Gdy wybierzesz już najlepszy model, porównaj ceny w sklepach z AGD. Pomoże Ci w tym bezpłatna aplikacja zakupowa goodie i strona www.goodie.pl. Znajdziesz tutaj aktualne promocje i specjalne kupony rabatowe najpopularniejszych sieci. Możesz też przejrzeć gazetki i wygodnie porównać promocje w różnych sklepach. Dodaj wybrane sklepy do ulubionych, a otrzymasz powiadomienie PUSH, gdy pojawią się w nich nowe, atrakcyjne oferty.

Najlepsze ceny znajdziesz w sklepach internetowych. A jeśli chcesz dodatkowo zaoszczędzić skorzystaj z programu cashback w goodie. Na czym polega cashback? To zwrot części wydatków w sklepach za zakupy online. Wystarczy, że podczas zakupów przejdziesz do wybranego sklepu przez goodie i dokonasz zakupu tak, jak zwykle. Część środków wróci na Twoje konto średnio w 30 dni. Dodatkowo cashback łączy się z promocjami , zniżkami i kuponami rabatowymi dostępnymi na goodie, wiec zaoszczędzisz podwójnie! Zatem poszukaj nowej lodówki w sklepach objętych programem cashback i zyskaj zwrot.

Wybrane sklepy AGD, które biorą udział w programie cashback w goodie:

Wszystkie marki w programie cashback w goodie znajdziesz tutaj.

Wykorzystano materiały: lifestyle.newseria.pl, Hotpoint, Whirlpool, Samsung, Liebherr

Sprawdź też: