Wybierając odkurzacz nie powinniśmy kierować się jedynie ceną. Jego parametry zadecydują o tym, czy sprzątanie będzie przyjemnością, czy przykrym obowiązkiem. Na rynku możemy kupić ciche, skuteczne odkurzacze, które zadbają o higienę w domu i zdrowie całej rodziny. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru sprzętu.

Wielkość odkurzacza

Wielkość odkurzacza jest istotna z kilku powodów. Po pierwsze duży sprzęt wymaga odpowiedniego miejsca na przechowywanie. Jeśli masz schowek lub garaż możesz sobie pozwolić na większy odkurzacz piorący. Jeśli jednak dysponujesz niewielkim mieszkaniem, przyda ci się niewielki, kompaktowy odkurzacz, który z łatwością schowasz w szafce na buty czy pawlaczu. Po drugie, mniejsze urządzenie jest też bardziej mobilne i wygodniej sprzątać nim wąskie korytarze czy niewielką przestrzeń między meblami. Nie bez znaczenia jest też waga. Jeśli zależy Ci na lekkim odkurzaczu, wybierz model z plastikową, a nie metalową rurą.

Moc i siła ciągu

Maksymalna moc odkurzacza zgodnie z prawem unijnym to 700 W. Jednak to nie moc decyduje o tym, czy nasz odkurzacz dokładnie posprząta nawet najmniejsze zanieczyszczenia. Ważniejszym parametrem jest siła ciągu. Parametr ten wyrażany jest w litrach na sekundę i określa, z jaką siłą powietrze zasysa brud do wnętrza worka. Optymalna wartość dla odkurzaczy domowych wynosi od 45-60 l/s.

Z workami lub filtrem wodnym

Odkurzacz wielofunkcyjny Zelmer AQUOS

Kolejny dylemat: czy odkurzacz ma mieć worki. Najbardziej popularne, tradycyjne odkurzacze zaopatrzone są w worki, ale i tu występuje wiele rodzajów: papierowe, materiałowe lub tzw. worki stałe, typowe dla danego modelu odkurzacza. Worki wielokrotnego użytku nie są dobre dla alergików, a po regularnym czyszczeniu ich zdolność do filtracji zanieczyszczeń stopniowo maleje.  – Najlepszym rozwiązaniem dla osób borykających się z objawami alergii będą więc syntetyczne worki do odkurzaczy (np. Worwo Anti-Odour). Po zapełnieniu worek po prostu wyciągamy z komory odkurzacza i wyrzucamy. Jest to rozwiązanie higieniczne i mniej czasochłonne. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że kilka warstw syntetycznego mikrowłókna zadziała jak dodatkowy filtr – mówi Piotr Bieńkowski, ekspert firmy Worwo, polskiego producenta worków do odkurzaczy.

Odkurzacze workowe wymagają regularnego wymieniania worków, a ich eksploatacja jest droższa o ich koszt zakupu. Jednak nowoczesne worki do odkurzaczy zmniejszają ilość emitowanego przez urządzenie hałasu, wpływają na sterylność pomieszczeń, a nawet zwiększają moc ssania o około 20%. Odkurzacze bezworkowe trzeba natomiast regularnie opróżniać oraz czyścić pojemnik na kurz. Dlatego też odkurzacze z workami są bardziej popularne wśród Polaków.

Warto sprawdzić, czy odkurzacz ma specjalny filtr, który zapewni, że wydmuchiwane powietrze będzie wolne od zanieczyszczeń: grzybów, bakterii, roztoczy oraz wirusów. Nieszczelne worki czy filtry słabej jakości mogą dodatkowo zanieczyszczać wnętrze, co jest szczególnie ważne dla alergików.

Wodne i piorące

Aqua+ Pet & Family Plus Thomas Odkurzacz piorący z turboszczotką

Tutaj z pomocą przychodzą odkurzacze bezworkowe z filtrem wodnym, które zasysają brud do pojemnika z wodą i nawilżają powietrze. Ich wadą jest jednak to, że po każdym użyciu trzeba je umyć i wytrzeć do sucha, co wydłuża sprzątanie. Jednak dla wielu osób jest to niedogodność warta wysiłku w zamian za takie udogodnienia, jak np. możliwość zbierania wody i błota, a także oczyszczania powietrza. W ofercie marki Zelmer znajdziesz idealny odkurzacz wielofunkcyjny do małych mieszkań. Aquos to model mały, zgrabny i niehałaśliwy. Pozwala sprzątać zarówno na sucho, jak i na mokro, pozostawiając świeże powietrze.

Jeśli dodatkowo zależy Ci na funkcji prania, to możesz wybierać spośród różnego rodzaju odkurzaczy wodnych i bezworkowych. Najważniejszą zaletą tego typu urządzeń jest bardzo precyzyjne usuwanie z dywanów drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń suchych i mokrych. Specjalny system odkurzacza wytwarza aktywną pianę w formie mgiełki, rozprowadzaną po podłożu za pomocą wciśnięcia odpowiedniego przycisku. Niestety takie odkurzacze są odpowiednio większe, cięższe i wymagają po każdorazowym użyciu rozłożenia i umycia. Dlatego wiele osób używa ich tylko przy gruntownych porządkach, a na co dzień korzysta z mniejszych modeli.

Możesz też zdecydować się na modele wielofunkcyjne, czyli łączące funkcje piorącą z tradycyjnym odkurzaczem workowym i wodnym. Znajdziesz je w ofercie znanej marki Thomas, np. model Thomas Aqua+ Pet & Family Plus. Posiada on zarówno pojemnik z wodą, jak i wymienne worki. Umożliwia czyszczenie na sucho, mokro, a także czyszczenie tapicerki czy dywanów. W porównaniu z konkurencyjnymi markami, pomimo większych rozmiarów, jest dość lekki i zwinny.

Tryb pracy

Niezwykle cichy odkurzacz – Electrolux UltraSilencer ZEN Deluxe

Według międzynarodowych badań Electrolux Global Vacuuming Survey aż dla 38% ankietowanych to właśnie hałas jest najbardziej irytującym elementem odkurzania. Przy wyborze urządzenia powinniśmy więc brać pod uwagę poziom głośności jego pracy. Marka Electrolux jako pierwsza zwróciła uwagę na problem hałasu, czego efektem był cichy odkurzacz wprowadzony na rynek w 2003 roku – Ultra Sileneer. Jego najnowsza wersja – UltraSilencer Zen, wydaje dźwięki o poziomie głośności jedynie 58 dB, czyli tyle, co spokojna rozmowa. Maksymalny poziom hałasu to 80 dB, jest to hałas porównywalny do głośnej muzyki z radia. Polecamy szukać modeli bliżej 60dB, co odpowiada poziomowi hałasu, jaki wytwarza duży wentylator.

Klasa energetyczna

Zużycie energii to bardzo ważna cecha szczególnie dla tych, którzy posiadają duży dom lub często sprzątają. Odpowiednie urządzenie pozwoli zaoszczędzić energię, a co za tym idzie, także pieniądze. Generalna zasada brzmi: im wyższa klasa urządzenia, tym niższe zużycie energii. Klasy energetyczne podawane są w skali od A+++ do G, gdzie A+++ oznacza klasę urządzeń o najmniejszym zużyciu energii, natomiast G – klasę najmniej ekonomiczną.

Robot sprzątający

Robot odkurzający Roomba i7

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują coraz tańsze i bardziej dostępne odkurzacze autonomiczne. Roboty sprzątające samodzielnie czyszczą podłogi i dywany, dzięki sensorom sprzęty te sprawnie przemieszczając się po domu i omijają przeszkody. Można je zaprogramować również za pomocą smartfona i sterować nimi nawet gdy nie ma nas w domu.

Roboty sprzątające doceniają je zwłaszcza rodzice małych dzieci i właściciele psów, które gubią sierść. Urządzenie szybko i efektywnie zbiera sierść, kurz i małe zabrudzenia, które dziecko mogłoby wziąć do buzi. Dodatkową zaletą robotów odkurzających jest ich cicha praca, więc mogą pracować, gdy maluch śpi, a rodzic ma chwilę na wypicie ciepłej kawy w spokoju.

Dostępne są również odkurzacze autonomiczne z funkcją mycia podłóg, np. Philips Aqua, które skutecznie zbierają wszystkie zarazki i bakterie, a także kurz i lepkie zabrudzenia. Dobre rozwiązanie to bardzo popularne ostatnio odkurzacze iRobot. Każdy iRobot Roomba korzysta z opatentowanego, 3-stopniowego systemu czyszczenia. Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami opierają się na wyposażeniu, wykorzystaniu systemów optymalizujących ich pracę oraz ułatwiających obsługę. Z kolei robot mopujący iRobot Braava czyści podłogę na mokro i sucho, używając specjalnie zaprojektowanych ściereczek z mikrofibry lub jednorazowych. Możesz szybko pozbyć się rozlanych napojów czy innych zabrudzeń, nie przerywając swoich czynności.

Roboty sprzątające to doskonałe uzupełnienie tradycyjnych urządzeń. Pozwalają zachować czystość pomiędzy większymi porządkami, bez konieczności codziennego wyciągania odkurzacza.

Jak tanio kupić odkurzacz?

Kupno sprzętu AGD to większy wydatek, dlatego warto go zawczasu zaplanować. Przede wszystkim nie kupuj pierwszego odkurzacza pod wpływem impulsu czy promocji. Wybierz najlepszy model kierując się nie tylko ceną, ale funkcjonalnością i parametrami. Gdy znajdziesz najlepszy model, porównaj ceny w sklepach. Pomoże Ci w tym bezpłatna aplikacja zakupowa goodie i strona www.goodie.pl. Znajdziesz tutaj aktualne promocje i specjalne kupony rabatowe najpopularniejszych sieci sklepów z elektroniką. Możesz też przejrzeć gazetki i wygodnie porównać promocje w różnych sklepach. Zamiast jeździć po sklepach, wygodnie sprawdź oferty i promocje w zaciszu swojego domu na telefonie lub komputerze.

Najlepsze ceny na sprzęt AGD znajdziesz w sklepach internetowych. A jeśli chcesz zaoszczędzić skorzystaj z programu cashback w goodie. Na czym polega cashback? To zwrot części wydatków w sklepach za zakupy online. Wystarczy, że podczas zakupów przejdziesz do wybranego sklepu przez goodie i dokonasz zakupu tak, jak zwykle. Część środków wróci na Twoje konto średnio w 30 dni. Dodatkowo cashback łączy się z promocjami , zniżkami i kuponami rabatowymi dostępnymi na goodie, wiec zaoszczędzisz podwójnie!

Wybrane sklepy, które biorą udział w programie cashback w goodie:

Wszystkie marki w programie cashback w goodie znajdziesz tutaj.

Wykorzystano materiały prasowe firm: Worwo, Electrolux, iRobot

Sprawdź też: