Każdy kto ma ogród, wie jak wiele pracy wymaga jego pielęgnacja. Z pomocą przychodzą nam nieszczęście profesjonalne narzędzia. Jednym z najważniejszych jest kosiarka. Wybór odpowiedniej kosiarki jest bardzo ważny, ponieważ nie tylko wpłynie to na wygląd naszego ogrodu, ale również na komfort pracy. Zapytaliśmy ekspertów, jak wybrać najlepszą kosiarkę.

Kupno kosiarki u niejednego powoduje ból głowy. W sklepach mamy tak bogaty wybór, że często trudno się zorientować we wszystkich funkcjach i wybrać najlepszy sprzęt. W tym tekście postaramy się wytłumaczyć zalety i wady różnych rozwiązać i pomóc Ci dokonać wyboru.

Spalinowa czy akumulatorowa

Podstawowy podział kosiarek dotyczy sposobu zasilania. Możemy wybierać spośród spalinowych i elektrycznych, które z kolei dzielą się na zasilane za pomocą kabla lub z akumulatorem. Główną przewagą kosiarek akumulatorowych jest wygoda pracy z nimi – brak plączącego się kabla, który możemy nieopatrznie przeciąć. Kosiarki spalinowe cenione są za wysoką moc, doskonale radzą sobie z długą trawą, pozwalają na zastosowanie szerszego noża czy napędu. Głównym kryterium jakie należy przyjąć to wielkość obszaru koszenia.

HECHT 543 SWE to spalinowa kosiarka z elektrycznym starterem oraz napędem tylnych kół dedykowana do regularnego koszenia trawników o powierzchni do 800 m2. Urządzenie zasila 4-suwowy silnik o pojemności 98,5 cm3 oraz mocy 2,5 KM. Kosiarka bazuje na stalowej obudowie, pod którą pracuje nóż o szerokości 43 cm. Trawa zbierana jest do 50 l tekstylnego kosza. Kosiarka dostarczana jest wraz z tunelem bocznego wyrzutu oraz zaślepką do mulczowania. Uruchomić kosiarkę możemy za pomocą startera elektrycznego lub przy pomocy klasycznego szarpaka.

Kosiarki akumulatorowe będą wygodniejsze do koszenia niewielkich ogrodów. Ich zaletą jest cicha praca i łatwość obsługi czy czyszczenia. Dodatkowo modele akumulatorowe lepiej znoszą pracę z pochyleniem terenu, wpisują się także w trend proekologiczny – nie wydzielają spalin. Ze względu na słabszy silnik elektryczny nie nadają się do dużych powierzchni i z reguły mają mniejszą szerokość koszenia. Czas ich pracy jest ograniczony pojemnością baterii.

Kiedy wybrać kosiarkę spalinową? – Zaletą urządzeń spalinowych jest nieograniczony obszar działania. Brak uzależnienia od źródeł zasilania czy też pojemności baterii. Niewątpliwą wadą jest jednak głośna praca oraz większa trudność w eksploatacji (należy pamiętać o wymianie oleju, oczyszczeniu filtra powietrza czy też wlaniu odpowiedniego paliwa) – mówi Bartosz Łyśniewski, Specjalista ds. Sprzedaży Hecht.

Do koszenia większej powierzchni, powyżej 300 m.kw., lepsze będą kosiarki spalinowe, które wymagają jedynie uzupełniania benzyny i właściwej konserwacji. Warto wybrać kosiarkę z systemem InStart czyli taką, którą uruchamia się za pomocą elektrycznego rozrusznika oraz z napędem, ponieważ są lżejsze i wygodniejsze w prowadzeniu. Jeżeli trawnik jest bardzo duży to warto rozważyć kupno traktorka ogrodowego o dużej szerokości roboczej, koszu i wygodnym siedzisku – wyjaśnia Marek Ilba, szef produktu dział Ogród, Leroy Merlin.

Bębnowa czy rotacyjna

Kosiarka EINHELL bez kabli, bez przedłużacza, bez paliwa, smarów i spalin – łatwa w obsłudze, bezpieczna dla dzieci, cicha i wydajna. Kosiarka posiada regulowaną wysokość koszenia, spory lekki kosz na trawę (25 litrów), duże koła przednie, praktyczną składaną rękojeść i obudowę z lekkiego, ale bardzo wytrzymałego tworzywa ABS. Z powodzeniem możemy przechowywać ją nawet w małych pomieszczeniach lub przetransportować w bagażniku. Kosiarka GE-CM 33 Li Kit została wyposażona również w akumulator o pojemności 3.0 Ah i napięciu 18 V oraz bardzo szybką ładowarkę.

Kolejny dylemat to wybór pomiędzy kosiarką bębnową a rotacyjną. Tutaj również kluczowym kryterium jest to, co będziemy kosić. – Jeśli chcemy kosić trawnik – wybierzemy kosiarkę bębnową, a przerośniętą trawę – warto wybrać kosiarkę rotacyjną, która poradzi sobie w trudnych warunkach – radzi Bartosz Łyśniewski z Hecht.

Kosiarki bębnowe (inaczej wrzecionowe) ścinając trawę w najmniejszym stopniu uszkadzają źdźbła trawy. Głównym elementem urządzenia jest wyposażony w osadzone spiralnie ostrza tnące nóż wrzecionowy. Nóż ten w połączeniu z nieruchomym ostrzem w dolnej części urządzenia tnie trawę jak nożyce- precyzyjnie i nie szarpiąc źdźbeł. W porównaniu ze standardowymi kosiarkami to spora zaleta, ponieważ gdy trawa jest szarpana przez zwykłe kosiarki – łatwiej może dojść do choroby, źdźbła bieleją i obumierają. Kosiarki bębnowe jednak mają swoje ograniczenia. Takim urządzeniem można kosić tylko niewysoką trawę, a teren musi być idealnie równy, ponieważ nóż napędzany jest ruchem kół, które nie powinny tracić kontaktu z podłożem. Zaleca się powtarzanie koszenia co około tydzień w okresie największego wzrostu.

Kosiarki rotacyjne to urządzenia, w których noże przymocowane są do obrotowego talerza. Mają one zastosowanie w szczególności przy trawie, która znacznie przerosła. Dzięki swojej konstrukcji kosiarka ścina trawę w pokos. Nadaje się na przykład do koszenia łąk.

Wielkość

Wielkość kosiarki, a także moc silnika mają zasadnicze znaczenie. Na dużych i regularnych trawnikach dobrze sprawdzają się większe kosiarki. Duże urządzenie o szerokim nożu nie sprawdzi się, jeśli w naszym ogrodzie jest wiele zakamarków, krzewów i rabatek, które trudno będzie ominąć. – Równie ważna jest wielkość kół. Kosiarki o większych tylnych kołach łatwiej prowadzi się w wysokiej trawie i na miękkiej powierzchni – mówi Marek Ilba z Leroy Merlin.

Wielkość kosiarki ma znaczenie jeszcze z jednego powodu, a mianowicie z uwagi na miejsce, w którym będziemy ją przechowywać. – Nie zawsze posiadamy wielki garaż gdzie zmieścimy nawet największy sprzęt – warto więc zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar kosiarki, ale też możliwości złożenia jej poszczególnych elementów – radzi Paweł Ostrowski, Expert Trainer Działu Elektronarzedzia Bosch. Dobrym przykładem są tutaj kosiarki z serii AdvancedRotak, które posiadają składany kosz na trawę oraz całkowicie składane uchwyty kosiarki. To rozwiązanie sprawia, że jej przechowywanie nie wymaga dużej ilości miejsca.

Dodatkowe funkcje

Robot koszący NAC RLM1500-NG to wyjątkowo proste w instalacji i obsłudze urządzenie, przeznaczone jest do trawnika o powierzchni do 1000 m2. Posiada czujniki: deszczu, podniesienia terenu oraz napotkania przeszkody.

Wybierając kosiarkę, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje ułatwiające pielęgnację trawnika. – Kosiarki, w zależności od modelu, zazwyczaj są wyposażone w regulację wysokości koszenia, funkcję mielenia trawy i możliwość podłączenia węża z wodą dla łatwego czyszczenia. Występują z funkcją bocznego wyrzutu. Mogą też zbierać ściętą trawę w pojemniku – mówi ekspert Leroy Merlin.

Ekspert Hecht zwraca uwagę, że warto zwrócić uwagę na konstrukcję uchwytu – tak aby kilka godzin pracy upłynęło w miarę komfortowo. Ważna dla wygody pracy będzie również centralna regulacja wysokości i możliwość regulacji prędkości napędu, dzięki czemu unikniemy „biegania” za kosiarką. Nie bez znaczenia jest też sposób uruchamiania. – Od jakiegoś czasu można zakupić kosiarki z funkcją elektrycznego startu – podobnie jak w samochodzie – są uruchamiane przyciskiem – wyjaśnia Bartosz Łyśniewski. Dodaje, że warto również sprawdzić, czy kosiarka kosi równo z linią kół – pozwala to kosić trawę przy krawężniku.

Kolejną istotną rzeczą może być głośność kosiarki. Dłuższa praca z głośnym sprzętem może być męcząca dla nas i dla otoczenia, dlatego przed zakupem sprawdźmy parametry hałasu. – Warto zwrócić uwagę na nasze kosiarki AdvancedRotak, które dzięki technologii ProSilence pozwalają zachować ciszę w ogrodzie przy ograniczeniu emisji hałasu nawet o 75%, do 89 dB, oraz jednoczesnym zapewnieniu doskonałej jakości pracy – przekonuje ekspert Bosch.

Kosiarki automatyczne

Husqvarna Automower 105 to kompaktowa 3-kołowa kosiarka automatyczna do efektywnego koszenia trawy na otwartych przestrzeniach. Przeznaczona do trawników do 600 m², może obsługiwać zbocza o nachyleniu do 25%.

Kosiarki automatyczne, czyli roboty koszące, to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu na wielogodzinną prace w ogrodzie. Bezobsługowe kosiarki raz zaprogramowane same sprawdzają wysokość trawy i koszą ją w razie potrzeby. Obsługa urządzenia jest bardzo prosta. Wystarczy zainstalować stację ładującą i przewód ograniczający, który wskazuje urządzeniu obszar działania. Sprzęt kosi trawę do i nad przewodem, radzi sobie z nachyleniem terenu oraz skracaniem trawy wokół drzew i krzewów. Robotem można sterować za pomocą aplikacji w telefonie. – Można zaprogramować koszenie w czasie naszej nieobecności lub skosić trawnik przed przyjazdem na działkę. Robot koszący ścina tylko końcówki źdźbeł trawy, które równomiernie rozkładają się na trawniku i go nawożą. Unikamy dzięki temu grabienia i kompostowania – wyjaśnia Marek Ilba. Ekspert Leroy Merlin zauważa, że warunkiem skutecznego działania robota jest odpowiednio przygotowana, równa powierzchnia. Warto o tym pomyśleć już na etapie zakładania ogrodu.

Robot koszący Indego marki Bosch posiada m.in. system Logicut, dzięki któremu kosiarka kosi raz przy razie czyli równolegle, zna kształt i wymiary trawnika oraz oblicza najbardziej efektywną trasę koszenia zamiast jeździć losowo.

Trawa jest zawsze równa, zdrowa i bardzo gęsta, dlatego że koszona ciągle nie ma możliwości rosnąć do góry, tylko rozrasta się na boki. W związku z tym już po kilku tygodniach uzyskujemy niezwykły efekt dywanu, takiego, po którym bardzo wygodnie się chodzi. Dodatkową zaletą jest to, że trawniki, które są koszone za pomocą kosiarek automatycznych, nie mają kretowisk. Krety nie lubią, kiedy coś im nad głową jeździ i po prostu wybierają inne, sąsiednie ogrody tych, którzy zdecydowali się pozostać przy tradycyjnych kosiarkach – podkreśla Maciej Konieczny, dyrektor handlowy Husqvarna Polska na portalu newseria.pl. Kosiarki automatyczne nie zbierają trawy, ścinki po prostu spadają na trawnik i naturalnie się rozkładają.

Kosiarki automatyczne kosztują około 4,9 tys. zł. Choć ich zakup jest dla portfela większym obciążeniem niż zakup tradycyjnego, to jak przekonują producenci, wydatki szybko się zwrócą. Są to bowiem urządzenia niezwykle ekonomiczne i w czasie swojej pracy zużywają bardzo mało energii elektrycznej. – W badaniach, które zrobiliśmy na ogrodach testowych, okazało się, że miesięczny koszt ładowania takiej maszyny to jest około 1214 zł, w związku z tym jest to niezwykle mało w porównaniu z kosiarkami tradycyjnymi, gdzie jeden litr benzyny kosztuje ponad 5 zł – dodaje Maciej Konieczny.

Gdzie kupić tanio kosiarkę do trawy?

W znalezieniu najlepszych ofert w marketach budowlanych i sklepach ze sprzętem AGD pomoże Ci bezpłatna aplikacja zakupowa goodie i strona www.goodie.pl. Znajdziesz tutaj aktualne promocje i specjalne kupony rabatowe najpopularniejszych sieci. Możesz też przejrzeć gazetki i wygodnie porównać promocje w różnych sklepach. Dodaj wybrane sklepy do ulubionych, a otrzymasz powiadomienie PUSH, gdy pojawią się nowe, atrakcyjne oferty, np. Bricoman, Leroy Merlin, OBI, Castorama.

Najlepsze ceny znajdziesz w sklepach internetowych. A jeśli chcesz dodatkowo zaoszczędzić skorzystaj z programu cashback w goodie. Na czym polega cashback? To zwrot części wydatków w sklepach za zakupy online. Wystarczy, że podczas zakupów przejdziesz do wybranego sklepu przez goodie i dokonasz zakupu tak, jak zwykle. Część środków wróci na Twoje konto średnio w 30 dni. Dodatkowo cashback łączy się z promocjami, zniżkami i kuponami rabatowymi dostępnymi na goodie, wiec zaoszczędzisz podwójnie! Zatem poszukaj kosiarki w sklepach objętych programem cashback i zyskaj zwrot.

Wybrane sklepy, które biorą udział w programie cashback w goodie:

 • Allegro – (kategoria Dom i Ogród – narzędzia) otrzymasz cashback do 3%,
 • Avans – otrzymasz cashback 1,5%,
 • Electro.pl – otrzymasz cashback 1,7%,
 • Media Expert – otrzymasz cashback 1.6%,
 • Media Markt – otrzymasz cashback do 4,8%,
 • Mall – otrzymasz cashback do 6,1%,
 • NEO24 – otrzymasz cashback 1,8%,
 • NEONET – otrzymasz cashback 2%,
 • OleOle – otrzymasz cashback 2%,
 • EURO RTV AGD – otrzymasz cashback 2%,
 • Sferis – otrzymasz cashback 1,6%,
 • Vobis – otrzymasz cashback 3,5%.

Wszystkie marki w programie cashback w goodie znajdziesz tutaj.

Sprawdź też: