Smartwatch to doskonała alternatywa dla smartfona. Umożliwia kontakt z dzieckiem, trudniej go zgubić czy zniszczyć, a jednocześnie zachęca do aktywności fizycznej. Czym kierować się, kupując inteligentny zegarek dla dziecka? O to zapytaliśmy ekspertów.

Wielu rodziców niechętnie podchodzi do kwestii zakupu smartfona swoim dzieciom, aby nie zachęcać ich do spędzania wolnego czasu z nosem w ekranie. Wysoki koszt takiego urządzenia połączony z dużym ryzkiem zgubienia czy uszkodzenia podczas zabawy dodatkowo zniechęcają. Z drugiej strony rodzice chcieliby mieć stały kontakt z dzieckiem. Ciekawą alternatywą jest smartwatch, czyli inteligentne zegarek dla dziecka. Wyglądem przypomina zwykły zegarek, ale ma o wiele więcej funkcji. – Tego typu urządzenia są teraz niezwykle podatne na uszkodzenia mechaniczne, a mało który kilkulatek ma tego świadomość. Zegarek tymczasem po prostu zakładamy dziecku na rękę. Nie będzie miało znaczenia, czy w ubraniu jest kieszeń, czy nasza pociecha ma plecak, czy inny przedmiot służący do przechowania telefonu – wyjaśnia Magdalena Wierzchowska, Product Manager z KOMPUTRONIK.

Kids watch funkcjonuje jak samodzielny telefon, jest wyposażony w kartę SIM i pozwala zapisać do kilku numerów. Może również posiadać nadajnik GPS, umożliwiający zlokalizowanie pociechy.

Posiadanie przez dziecko inteligentnego zegarka znacząco wpływa na jego bezpieczeństwo, a korzystanie z tej technologii jest wyjątkowo proste – wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację – przekonuje Alicja Jankowska, Junior Marketing Category Manager z NEONET. – Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane dla dzieci, które dopiero się usamodzielniają – zaczynają spędzać czas na podwórku bez opieki rodziców, chodzić same do szkoły, odwiedzać kolegów i koleżanki. Smartfony z kolei lepiej sprawdzą się w przypadku nieco starszych dzieci, które niekoniecznie chcą mieć poczucie bycia pod stałą opieką, a za to potrafią już same obsługiwać urządzenia i kontaktować się z rodzicami – dodaje.

Dzięki funkcjom takim jak lokalizowanie miejsca pobytu dziecka 24/7, możliwości nasłuchu otoczenia, funkcja szybkiego wzywania pomocy przyciskiem SOS, rodzic może być cały czas pewnym bezpieczeństwa swojego dziecka, gdy znajduje się z dala od domu – potwierdza Jakub Brzozowski, Performance Marketing Manager firmy Locon, oferującej dla dzieci smartwatche marki GJD i aplikacje na smartfony Gdzie Jest Dziecko oraz Bezpieczna Rodzina.

Jednocześnie nie ma ryzyka, że nasze dziecko będzie wystawione na zagrożenia wynikające z nieodpowiedniego korzystania z internetu, w tym portali społecznościowych – zauważa Magdalena Wierzchowska z KOMPUTRONIK.

Producenci inteligentnych zegarków i opasek dla dzieci wprowadzają też wiele dodatkowych funkcji i udogodnień, a także aplikacje edukacyjne i sportowe, zachęcające najmłodszych do aktywności. Które elementy smartwatcha są kluczowe? Poniżej zamieszczamy wskazówki, na co zwrócić uwagę przy wyborze kids watcha:

Jakość

Co prawda smartwatcha trudniej zgubić czy stłuc niż smartfona, ale dziecko na pewno nie będzie podczas zabawy skupiać się na tym, by go nie uszkodzić. Z tego względu bardzo istotne jest, aby wybrać solidnego smartwatcha. Powinien być wykonany z wytrzymałych, wodoodpornych materiałów oraz posiadać pojemna baterię. Dobrze również gdy pasek jest połączony z tarczą, wówczas nie ma ryzyka wyłamania teleskopów.

Funkcjonalność

Jeśli dziecko jest małe, to bardzo ważne, aby sprawdzić przed zakupem czy poradzi sobie z obsługą smartwatcha. Co prawda dzisiaj dzieci doskonale obsługują sprzęt elektroniczny, jednak nie wszystkie urządzenia są tak samo proste i funkcjonalne. Zegarek powinien być przede wszystkim przyjazny, aby dziecko chciało go używać i w pełni wykorzystywać jego możliwości.

Podstawowa sprawa to komfort użytkowania, na co wpływa na przykład wielkość ekranu czy pojemność baterii. Najwydajniejsze modele dorównują czasem pracy dobrym smartfonom. Istnieją modele smartwatchy, które cechują się nawet większym podobieństwem do telefonów, czyli umożliwiają wykonywanie połączeń. Bardziej zaawansowane inteligentne zegarki pozwalają na dzwonienie do wcześniej zdefiniowanych kontaktów nawet przy pomocy dosłownie jednego przycisku – mówi Alicja Jankowska z NEONET.

Warto zwrócić uwagę na rodzaj wyświetlacza w kids watchu. Dla młodszych dzieci polecane są smartwatche bezdotykowe, ze zwykłą tarczą, ale nadal pozwalające na kontakt z rodzicami. Starszym pociechom warto kupić inteligentny zegarek z dotykowym ekranem, który umożliwia korzystanie z licznych dodatkowych funkcji.

Lokalizacja i połączenia

Jeśli chcemy kupić inteligentny zegarek dziecku, aby wiedzieć, gdzie przebywa w czasie wolnym, nadajnik GPS i możliwość połączeń telefonicznych będą kluczowymi elementem kids watcha.

Wybierając zegarek z GPS dla dziecka należy zwrócić uwagę w jaki sposób korzystać z funkcji lokalizacji i jakie możliwości kontaktowania daje nam smart urządzenie – mówi Paweł Turek, Product Manager TelForceOne S.A. – Należy również zweryfikować czy zegarek danego producenta jest odpowiednio skonfigurowany do użytkowania w oczekiwanym regionie i czy będzie działał z kartą SIM każdego, dostępnego operatora komórkowego w danych kraju. Bardzo ważnym elementem zegarka dla dzieci jest aplikacja instalowana na smartfona rodzica. Musi być ona wyposażona w szybki dostęp do poszczególnych funkcji, być przejrzysta, intuicyjna i prosta w obsłudze – dodaje.

Wiele modeli posiada również funkcję SOS zapewniającą maksymalne bezpieczeństwo naszej pociechy. Uruchomienie tej funkcji wywołuje alert w telefonie rodzica, dzięki czemu ten może niezwłocznie skontaktować się z dzieckiem czy udzielić mu niezbędnej pomocy – wyjaśnia Alicja Jankowska.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest funkcja Geo Ogrodzenie, umożliwia ona zaprogramowanie obszaru, w którym może przebywać dziecko. Gdy dziecko przekroczy jego granicę, rodzic otrzymuje wiadomość. – Bardzo przydatnymi funkcjami smartwatchy z naszej oferty są funkcje alarmu zdjęcia zegarka z ręki, oraz możliwość ustawienia bezpiecznych stref (za pomocą naszej dedykowanej aplikacji Gdzie Jest Dziecko). Gdy dziecko opuści taką wyznaczoną strefę (np. szkołę), rodzic natychmiastowo otrzymuje powiadomienie – wyjaśnia Jakub Brzozowski.

Jeśli funkcja lokalizacji nie jest dla Ciebie istotna, możesz wybrać zamiast smartwatcha inteligentną opaskę (smartband), bez nadajnika GPS.

Dopasowanie do ręki

Wybierając zegarek dla dziecka warto zwrócić uwagę na dopasowanie opaski do dziecięcej rączki – mówi ekspert Garmin. – Opaski dla najmłodszych są elastyczne, wkładane przez dłoń, paski dla starszych dzieci są zapinane na sprzączki, tak jak zegarki dla dorosłych. Opaski te można wymieniać, dzięki czemu zegarek “rośnie” wraz z dzieckiem – dodaje. Pasek do zegarka powinien być wykonany z materiału, który nie powoduje podrażnień, alergii, ani nie poci ręki. – Najlepiej, abyśmy wybrali go wspólnie z dzieckiem. Warto taki zegarek przymierzyć i pamiętać o tym, że koperta nie powinna być zbyt duża, aby nie przeszkadzała w normalnych czynnościach oraz w trakcie zabawy – podkreśla Magdalena Wierzchowska.

Dodatkowe funkcje

Dostępne w sklepach modele smartwatchy dla dzieci oferują wiele dodatkowych funkcji, jak aparat fotograficzny, stoper, krokomierz, budzik, monitor snu lub czat. Wiele modeli ma zainstalowane gry edukacyjne i sportowe dla dziecka. Dzięki aplikacjom sportowym dzieci i rodzice mogą rywalizować np. w konkursach Toe-to-Toe na ilość kroków zrobionych w ciągu dnia.

Z kolei aplikacja vivofit jr. w opaskach Garmin pozwala odkrywać tym więcej przygód ulubionych bohaterów, im więcej czasu w ciągu najmłodsi spędzą w ruchu. – Rodzice mogą sprawdzić ile czasu danego dnia dzieci spędziły na aktywności fizycznej, przypisywać im dodatkowe zadania i ustawiać przypomnienia, które wyświetlane będą na urządzeniu noszonym przez dziecko. Rodzice mogą dodatkowo zmotywować dzieci do wykonywania zadań, przyznając im wirtualne monety, wymieniane potem np. na uzgodnione nagrody – wyjaśnia ekspert Garmina.

Niektóre modele posiadają też funkcję zdalnego podsłuchu. – Jeśli próbujemy skontaktować się z dzieckiem, a ono nie odpowiada, możemy nawiązać połączenie i usłyszeć, co się dzieje. Wyposażenie dziecka w taki produkt daje nam dużo większa kontrolę nad jego bezpieczeństwem – mówi Magdalena Wierzchowska.

Design

Wygląd zegarka nie jest bez znaczenia. Jeśli dziecko ma chętnie nosić smartwatch, musi mu się on podobać. Na szczęście rodzice mogą wybierać spośród wielu kolorów i wzorów. Na przykład w ofercie marki Garmin znajdziemy opaski z bohaterami bajek Disneya, Marvela czy Star Wars.

Polecane smartwatche dla dzieci:

  • GJD.06

Wodoodporny Smartwatch GPS dla dziecka z telefonem pełni funkcję czasomierza, telefonu, komunikatora i lokalizatora! Sprytne urządzenie pozwala zapamiętać aż dziesięć zaufanych kontaktów. Już nie musisz martwić się, co robi Twoje dziecko po lekcjach. Jego lokalizację bez problemu sprawdzisz w połączonej z telefonem aplikacji Gdzie jest dziecko. To niezastąpione narzędzie, gdy wysyłasz pociechę na wycieczkę, ferie lub gdy przebywa w szpitalu. Zegarek GJD. 06 daje Ci możliwość nasłuchiwania co dzieje się w otoczeniu dziecka. Kiedy grozi mu jakieś niebezpieczeństwo, syn lub córka za pomocą jednego przycisku może włączyć funkcję S.O.S. Wtedy Ty dostajesz w telefonie powiadomienie wraz z najszybszą trasą dotarcia. Wodoodporny Smartwatch GPS dostępny jest w kolorach: niebieski, różowy.

  • Forever See Me KW-300

To smartwatch dla dzieci, który w pełni zadba o jego bezpieczeństwo. Pozwala w prosty sposób zlokalizować dziecko dzięki wbudowanemu modułowi GPS. Forever See me używa dodatkowo modułu Wi-Fi do lokalizowania wewnątrz. dzięki temu jest bardzo dokładny i pozwala określić czy dziecko znajduje np. w galerii handlowej. Urządzenie jest zgodne z normą wodoodporności IP67, więc nie musimy się martwić o jego zalanie. Oferuje połączenia GSM korzystając z karty micro SIM w zegarku, monitoring głosu, zdalny aparat, czat, powiadomienia SMS, funkcję śledzenia trasy, odnajdywania zegarka, a także licznik spalonych kalorii, funkcję nagród czy grę matematyczną. Zegarki dla dzieci Forever to zaawansowane urządzenia, które spodobają się dzieciom, ale też uspokoją rodziców, poprawiając bezpieczeństwo ich pociech.

  • XBlitz Watch Me GPS

Watch Me to zaawansowany smartwatch, który doceni każdy rodzic i pokocha każde dziecko. System zainstalowany wewnątrz smartwatcha na bieżąco przekazuje jego lokalizację na wskazany telefon. Umożliwia to nieprzerwany monitoring przemieszczania się dziecka do szkoły, jak i w czasie powrotu do domu. Specjalna aplikacja na telefon umożliwia wyznaczenie strefy bezpieczeństwa, której nie można opuszczać, jak również pozwala na wykonywanie połączeń głosowych w celu odpowiedzi na wywołany alarm „SOS”. Watch Me posiada slot na kartę mikroSIM, wbudowany głośnik i mikrofon, które zamieniają zegarek w mini-telefon pracujący na paśmie GSM. Górna część modelu Watch Me posiada wbudowany aparat.

  • Vivofit jr. GARMIN

Opaska vívofit jr. 2 to nie tylko monitor aktywności dla dzieci. Jest to interaktywne doświadczenie, w którym aktywność fizyczna odblokowuje przygody. Dzięki vívofit jr. 2 dzieci mogą odkrywać przygody z uniwersum Marvela czy bajek Disneya w kontrolowanej przez rodziców aplikacji. Opaska monitoruje kroki, sen i 60 minut zalecanej dziennej aktywności.. Minutnik zadaniowy i przypomnienia ułatwiają dzieciom wykonywanie codziennych obowiązków, takich jak odrabianie lekcji, ćwiczenia, mycie zębów itp. Wodoodporna opaska jest wyposażona w baterię o ponadrocznej wytrzymałości. Opaska nie posiada GPS.

  • GARRET KIDS SMILE

SmartWatch Garett Kids Smile to nowoczesny lokalizator GPS z kartą sim i przyciskiem SOS. Posiada funkcje lokalizacji na mapie, funkcje telefonu komórkowego oraz szereg innych funkcji, dzięki którym mamy większą kontrolę nad swoimi pociechami. Cel jest prosty – pozwolić dzieciom na więcej swobody jednocześnie nie narażając ich bezpieczeństwa. Zegarek sprzedawany jest bez karty sim, bez żadnego abonamentu lub innych dodatkowych opłat, zegarek działa z każdą kartą sim każdego operatora. Garett Kids Smile posiada wodoodporną obudowę IP54, kolorowy dotykowy wyświetlacz, wbudowany aparat, kilka tapet do wyboru, wymienne paski, działa na aplikacji Global Tracker.

  • GARRET KIDS HAPPY

SmartWatch Garett Kids Happy to nowoczesny lokalizator GPS z kartą sim i przyciskiem SOS. Posiada funkcje lokalizacji na mapie, funkcje telefonu komórkowego oraz szereg innych funkcji, dzięki którym mamy większą kontrolę nad swoimi pociechami. Cel jest prosty – pozwolić dzieciom na więcej swobody jednocześnie nie narażając ich bezpieczeństwa. Zegarek sprzedawany jest bez karty sim, bez żadnego abonamentu lub innych dodatkowych opłat, zegarek działa z każdą kartą sim każdego operatora. Garett Kids Happy posiada wodoszczelną obudowę IP67, kolorowy dotykowy wyświetlacz, wbudowany aparat, wymienne paski, działa na aplikacji Garett Tracker.

  • GARETT KIDS 5

Nowoczesny lokalizator GPS z kartą SIM i przyciskiem SOS. Posiada funkcje lokalizacji na mapie, funkcje telefonu komórkowego oraz szereg innych funkcji, dzięki którym mamy większą kontrolę nad swoimi pociechami (m.in. Geo Ogrodzenie). Garett Kids 5 posiada wodoodporną obudowę IP54, kolorowy dotykowy wyświetlacz, wbudowany aparat, wbudowaną latarkę led, stoper, foto album, grę matematyczną, działa na aplikacji Garett Tracker. Zegarek działa z każdą kartą SIM każdego operatora.

Gdzie kupić tanio smartwach dla dziecka?

W znalezieniu najlepszych ofert w sklepach z elektroniką pomoże Ci w tym bezpłatna aplikacja zakupowa goodie i strona www.goodie.pl. Znajdziesz tutaj aktualne promocje i specjalne kupony rabatowe najpopularniejszych sieci. Możesz też przejrzeć gazetki i wygodnie porównać promocje w różnych sklepach. Zamiast jeździć po sklepach, wygodnie sprawdź oferty i promocje w zaciszu swojego domu na telefonie lub komputerze.

Najlepsze ceny znajdziesz w sklepach internetowych. A jeśli chcesz dodatkowo zaoszczędzić skorzystaj z programu cashback w goodie. Na czym polega cashback? To zwrot części wydatków w sklepach za zakupy online. Wystarczy, że podczas zakupów przejdziesz do wybranego sklepu przez goodie i dokonasz zakupu tak, jak zwykle. Część środków wróci na Twoje konto średnio w 30 dni. Dodatkowo cashback łączy się z promocjami , zniżkami i kuponami rabatowymi dostępnymi na goodie, wiec zaoszczędzisz podwójnie!

Wybrane sklepy, które biorą udział w programie cashback w goodie:

Wszystkie marki w programie cashback w goodie znajdziesz tutaj.

Zdjęcie główne: Forever See Me KW-300

Sprawdź też: