10 najlepszych komiksów dla dzieci
Komiksy wspaniale rozbudzają miłość do czytania i wrażliwość estetyczną. Pięknie ilustrowane, ciekawe historie bawią inteligentnym dowcipem dzieci i dorosłych. Wybraliśmy 10 najciekawszych tytułów, które warto kupić dziecku w wieku szkolnym.
Oto 10 komiksów od których warto rozpocząć przygodę z literaturą obrazkową. W naszym zestawieniu znajdziesz zarówno kultowe pozycje, które obudzą wspomnienia dorosłych, jak i wartościowe publikacje młodych autorów i rysowników.
Gdzie kupić tanio książki dla dzieci?
Jeśli chcesz wprowadzić swoje dziecko w świat literatury obrazkowej, polecane przez nas książki kupisz tanio w internetowych księgarniach. Księgarnie online oferują często lepsze ceny niż stacjonarne sklepy, atrakcyjne zniżki lub darmową dostawę. A dodatkowo możesz zaoszczędzić pieniądze dzięki programowi cashback. Dokonując zakupu z cashbackiem, otrzymasz zwrot części wartości transakcji na swoje konto bankowe, np.:
- w ravelo.pl cashback 8,5%,
- w egmont.pl cashback 8%,
- w flowbooks.pl cashback 4,5%,
- w znak.com.pl cashback 4%,
- w chodnikliteracki.pl cashback 4%,
- w merlin.pl cashback do 3,2%.
Oto 10 polecanych komiksów dla dzieci:
1. Kajko i Kokosz. Szkoła latania
Kultowy komiks Janusza Christy, który, mimo że od jego premiery minęło już ponad czterdzieści lat, wciąż bawi kolejne pokolenia czytelników!
Nieopodal Mirmiłowa własną warownię zbudowali niegodni miana rycerzy okrutni Zbójcerze, których wodza, Krwawego Hegemona, najbardziej złościło, kiedy słyszał, że nie ma poczucia humoru. Pewnego dnia postanowił zdobyć gród kasztelana Mirmiła, a atak rozpocząć od opanowania Klubo-Gospody, aby tym posunięciem szybko złamać ducha obrońców. Dzięki Kajkowi i Kokoszowi szturm zostaje odparty, dlatego Hegemon wymyśla sposób na pozbycie się obu wojów z grodu. Namawia kasztelana, aby ten spełnił swe największe marzenie i wraz z przybocznymi wyruszył na Łysą Górę znajdującą się w kraju Omsów, gdzie czarownice nauczą go latać.
2. Asterix i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru
Album na podstawie filmu animowanego o tym samym tytule, który od 19 stycznia można oglądać w kinach. Przed nami zupełnie nowe przygody nieugiętych Galów tym razem w formie opowiadania. Druid Panoramiks ma poważny kłopot i szybko musi podjąć konkretne działania. Sam jednak może sobie nie poradzić. Ale bez obaw! Asteriks i Obeliks na pewno nie zostawią go w potrzebie. Jak zwykle nie zabraknie wielu zabawnych sytuacji, niespodziewanych przeszkód, bijatyk oraz oczywiście… magicznego wywaru!
3. Fistaszki zebrane 1983-1984
Fistaszki, arcydzieło Charlesa Schulza, sięga roku 1947r. Przygody Charliego Browna, psa Snoopy’ego i reszty przedszkolaków to podane z czarnym humorem obserwacje na temat świata dorosłych. W tym tomie “Fistaszków zebranych” bohaterowie wkraczają w barwną połowę lat osiemdziesiątych wraz z nastolatkami włóczącymi się po centrach handlowych, punkami (Snoopy z irokezem!), zabójczymi pszczołami i kometą Halleya. Dzieciaki wyjeżdżają na obóz przetrwania, asa lotnictwa z czasów pierwszej wojny światowej rozkłada grypa, Charlie pozuje do sesji zdjęciowej w kostiumie kąpielowym, a Peppermint Patty dostaje zrzędliwego korepetytora… Do tego pojawiają się Molly Volley, nieznośna karierowiczka Tapioca Pudding, a także Spike i jego wierny kaktus!
4. Lucky Luke. Kopalnia złota Dicka Diggera
Pierwszy album o przygodach Lucky Luke’a, najsławniejszego komiksowego bohatera Dzikiego Zachodu! Samotny kowboj spotyka dawnego znajomego, Dicka Diggera. Stary poszukiwacz złota jest w znakomitym humorze, bo wreszcie odkrył bogate złoże szlachetnego metalu! O złocie dowiadują się bandyci, którzy postanawiają obrabować Dicka. Lucky Luke będzie musiał wyruszyć na długą i niebezpieczną wyprawę, aby wymierzyć sprawiedliwość złoczyńcom. Zaraz potem bohater zostanie wzięty za podobnego do niego mordercę i skazany na powieszenie! Czy i tym razem zdoła uniknąć śmierci? Seria Lucky Luke została stworzona przez dwie legendy frankofońskiego rynku komiksowego: pisarza René Goscinnego (1926–1977) oraz rysownika Morrisa (własc. Maurice de Bevere, 1923–2001). Po śmierci Goscinnego scenariusze kolejnych odcinków serii były tworzone przez kontynuatorów takich jak zespół autorski ukrywający się pod pseudonimem Claude Guylouis (grupa ta składała się z trzech pisarzy, scenarzystów i redaktorów: Claude’a Klotza, Jeana-Louisa Roberta i Guya Vidala).
5. Studio tańca
Humorystyczna seria komiksowa o świecie tańca! Komiks opowiada o przygodach Julii, Lusi i Alii, trzech dziewcząt z college’u, które uczą się tańca w Studio Danse. Uczęszczają na zajęcia z klasycznego baletu i modern-jazzu, a także tańców afrykańskich. Na co dzień mierzą się z trudami treningów, muszą dbać o formę, a także wymyślać własne choreografie. Podkochują się w jednym z nauczycieli i przeżywają zauroczenia kolegami tańczącymi hip-hop. Starają się sprytnie godzić szkolne obowiązki z zajęciami w studio tańca. Scenki z ich życia pełne są humoru i wielu zabawnych sytuacji.
Seria Studio Tańca sprzedała się we Francji w ponad milionie egzemplarzy. Jej twórcami są duet scenarzystów ukrywających się pod wspólnym pseudonimem Béka (właść. Bertrand Escaich i Caroline Roque) oraz rysownik Crip (właść. Christophe Piron).
6. Sherlock Holmes: Pojedynek z Irene Adler
Irene Adler otwiera w Londynie swoje własne biuro detektywistyczne. Gdy Sherlock Holmes się o tym dowiaduje, reaguje jak zawsze ze spokojem, ale czy nie powinien jednak potraktować swojej konkurentki poważnie? Niebawem znajdzie odpowiedź na to pytanie, ponieważ właśnie doszło do pewnego zabójstwa i do porwania. Wciel się w postać Holmesa lub Adler i rozwiąż te sprawy. Graj sam lub rzuć wyzwanie drugiemu czytelnikowi. Staraj się być jak najlepszym detektywem, bo tutaj bohaterem jesteś Ty!
W tym komiksie na graczy czeka wielka niespodzianka. Daje on możliwość rywalizacji w dwie osoby – pierwsza wciela się w postać Sherlocka, a drugiej przyjdzie pokierować działaniami Irene Adler. Pojedynek oferuje przejście komiku na dwa odmienne sposoby – zwycięży osoba, która jako pierwsza złapie złoczyńcę!
7. Rufus. Wilk w owczej skórze
Rufus jest wilkiem, ale nie do końca rozumie, co to znaczy. Wie tylko, że inne zwierzęta się go boją i starają się go unikać. Dlatego też Rufus jest pogodzony z faktem, że od dawna nikt nie chce go adoptować. Jego życie bardzo się jednak zmienia, kiedy postanawia zaopiekować się nim rodzina owiec. Rufus trafia do świata, w którym zaczyna odkrywać, kim tak naprawdę jest.
Scenariusz komiksu napisał warszawski autor ukrywający się pod pseudonimem Sztybor, a rysunki są dziełem młodej debiutantki w świecie komiksu Agnieszki Świętek.
Komiks został nagrodzony w trzeciej edycji „Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci”.
8. Pułapka czasu
W domu Meg Murry w środku nocy pojawia się tajemnicza starsza pani. Nikt nie przypuszcza, że będzie to początek nieprawdopodobnych przygód, kosmicznych podróży i walki z mrocznymi siłami. Meg, jej braciszek Charles Wallace oraz ich kolega Calvin O’Keefe wyruszają, aby uratować pana Murry’ego, który zaginął bez wieści podczas tajnej misji rządowej. „Pułapka czasu” to kultowa amerykańska powieść dla dzieci, za którą Madeleine L’Engle otrzymała w 1963 medal Johna Newbery’ego. Hope Larson, utalentowana rysowniczka i twórczyni komiksów, przenosi tę opowieść na zupełnie nowy poziom, pokazując postacie i miejsca, które już od kilkudziesięciu lat żyją w wyobraźni czytelników na całym świecie. W 2018 roku powieść została zekranizowana przez studio Walta Disneya z udziałem takich gwiazd jak Oprah Winfrey, Reese Witherspoon i Chris Pine.
9. Kaczogród. Siedem miast Ciboli
Kaczogród Carla Barksa to wyczekiwana przez polskich fanów edycja disnejowskich komiksów tego autora, od jednostronicowych gagów po długie fabuły, nieraz nawiązujące do historii i mitologii. Każdy tom zawiera ponad dwieście stron historii obrazkowych, w większości niewydanych dotychczas w naszym kraju, a także towarzyszące im teksty objaśniające.
10. Łauma
Dorotka, dziewczynka z dużego miasta, wyrusza do Łojm, wsi malowniczo położonej w sercu Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Ale cel tej wizyty szybko przestaje być tylko turystyczny. Na miejscu okazuje się bowiem, że jej babcia zginęła w tajemniczych okolicznościach. Po pogrzebie rodzina postanawia w Łojmach zostać. Choć to dla nich szokująca odmiana, mimo paru niewygód życie w chatce na skraju lasu zaczyna im się podobać. I wszystko byłoby pięknie, gdyby pewnego razu tata Dorotki nie zabił węża, mieszkającego pod kredensem… Tak właśnie zaczyna się „Łauma” Karola „KaeReLa” Kalinowskiego, wyróżniona m.in. nagrodą dla najlepszego polskiego komiksu roku na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. W tej obyczajowej historii autor brawurowo łączy elementy komediowe, sceny fantastyczne i chwile prawdziwej grozy. A wszystko to głęboko zanurzone w jaćwieskich wierzeniach i legendach. Dwa wcześniejsze wydania „Łaumy” okazały się wielkim sukcesem i ich nakład bardzo szybko się skończył. Komiksem zainteresowali się również filmowcy i ludzie teatru. Sprzedane zostały prawa do adaptacji filmowej oraz do wersji scenicznej.
Sprawdź też: