Jak kupować na wyprzedażach? Poznaj 7 złotych zasad!
Sezonowe wyprzedaże to świetna okazja, aby uzupełnić szafę. Zobacz 7 wskazówek, jak kupować na przecenach, aby nie żałować.
1. Zrób przegląd szafy
Zanim ruszysz na podbój wyprzedaży, sprawdź stan swoich szaf. Które ubrania już się nie nadają i tylko zajmują miejsce, sprawiając wrażenie, że masz pełno ciuchów? A może ich nie nosisz, bo do niczego nie pasują? Przemyśl co warto kupić, aby najlepiej wykorzystać to, co już trzymasz w szafie. Nie ma sensu kupować kolejnych czerwonych szpilek, jeśli zakładasz je tylko 2-3 razy w roku, lub przecenionych spodni, skoro i tak zazwyczaj chodzisz w sukienkach i spódnicach. Jeśli większość Twoich ubrań jest w kolorach stonowanych, a w pracy obowiązuje biznesowy dress code, nie kupuj na wyprzedaży pół tuzina cekinowych topów (bo akurat są w modzie topy z odwracanymi cekinami) ani skórzanych miniówek.
Wybieraj ubrania, które pasują do Twojego stylu, dobrze wkomponują się w stan Twojej szafy i rzeczywiście będziesz je nosić. To, że coś możesz kupić na wyprzedaży w bardzo okazyjnej cenie, nie znaczy, że tego potrzebujesz. Przed wyjściem zrób nawet listę zakupów. Choć kojarzy nam się ona z zakupami spożywczymi, to świetnie sprawdza się też w sklepach z odzieżą.
2. Nie spiesz się
Wybierz dzień, kiedy masz dużo czasu. W okresie wyprzedaży najlepiej udać się do sklepu zaraz po jego otwarciu, wówczas w środku jest dość pusto, panuje porządek, z łatwością znajdziesz odpowiedni rozmiar lub uzyskasz pomoc od obsługi. Możesz też spokojnie przymierzyć to, co Ci się podoba. Pośpiech nie sprzyja przemyślanym zakupom. Lepiej poświęcić więcej czasu i przymierzyć na miejscu to, co planujesz kupić niż ryzykować kolejną wyprawą do sklepu ze zwrotem. Sklepy zachęcają do przymierzania ubrań w domu, pamiętaj jednak, że oprócz chęci zmniejszenia kolejek do przymierzalni, liczą na to, że nie będzie Ci się chciało przyjść drugi raz.
3. Nie idź na zakupy głodna czy zmęczona
Twój nastrój i kondycja fizyczna mają spore znaczenie. Głodna lub spragniona będziesz nie dość uważna, łatwiej ulegniesz promocjom i dasz się namówić na spontaniczny zakup. Zamiast zaoszczędzić na wyprzedażach, niepotrzebnie wydasz więcej. Zjedz przed wyjściem, weź ze sobą butelkę wody. Jeśli idziesz polować na przecenach prosto po pracy, zacznij od zjedzenia czegoś lekkiego (np. sałatki, tortilli) lub wypicia koktajlu owocowo-warzywnego. Taki posiłek nie zajmie Ci dużo czasu, a będzie zastrzykiem energii.
4. Załóż wygodne buty i ubranie
Również to, jak ubierzesz się na wyprawę do centrum handlowego ma znaczenie. Pamiętaj, to nie pokaz mody, lepiej ubrać się wygodnie niż olśniewająco. Wyprzedaże to czas, kiedy wszyscy patrzą na ceny, nie na Ciebie.
Szczególnie ważne są buty. Zrezygnuj z wysokich obcasów, które sprawią, że szybko zaczną Cię boleć nogi. Ubierz się tak, by łatwo rozebrać się w przymierzalni. A więc nie wybieraj sweterków wymagających zapięcia kilkunastu guziczków, wiązania troczków czy rajstop, które mogą się podrzeć przy kolejnym przymierzaniu. Jeśli nie masz możliwości pozostawienia odzieży wierzchniej w samochodzie czy szatni, ubierz się lżej. Załóż cienki przewiewny top pod kurtkę – w sklepach jest ciepło, szybko się zgrzejesz i zniecierpliwiona łatwo popełnisz nieprzemyślany zakup.
5. Nie kupuj w pierwszym sklepie
Szukasz czarnej marynarki. Wchodzisz do pierwszego sklepu i oto ona! Super, jeśli bardziej zależy Ci na oszczędności czasu niż pieniędzy, to kupuj. Misja zakończona! Ale jeśli pragniesz znaleźć marynarkę w najlepszej cenie, przypadkiem nie przepłacić, to poproś sprzedawczynię o jej odłożenie i zajrzyj jeszcze do 2-3 innych sklepów. Być może bardzo podobna marynarka, ale o połowę tańsza, czeka na Ciebie w sklepie obok?
Poruszanie się po galeriach handlowych ułatwi Ci bezpłatna aplikacja goodie. Znajdziesz w niej interaktywne mapy centrów handlowych, w których błyskawicznie znajdziesz najkrótsza drogę do poszukiwanego sklepu. Dzięki mapom w goodie zakupy będą jeszcze szybsze i przyjemniejsze!
6. Sprawdź ceny online
W wielu sklepach, które prowadzą równocześnie sprzedaż stacjonarną i internetową, spotkasz się z różnymi cenami w sklepie i na stronie www. Jeśli jakiś produkt spodoba Ci się na wyprzedaży, sprawdź przypadkiem czy w sklepie online jego cena nie jest jeszcze niższa. Porównując ceny, pamiętaj o kosztach dostawy.
Sklep online przydaje się jeszcze w jednej sytuacji podczas zakupów stacjonarnych. Nie ma Twojego rozmiaru w sklepie? Zobacz czy można go zamówić przez stronę internetową.
7. Sprawdź dodatkowe promocje
Zanim kupisz wybrany produkt, zastanów się czy nie przysługuje Ci dodatkowa zniżka. Na przykład jeśli masz kartę stałego klienta sklepu lub centrum handlowego, często możesz liczyć na dodatkowy rabat. A jeśli korzystasz z programu lojalnościowego, może w zamian za zebrane punkty czy pieczątki otrzymasz większy upust? Dobrze sprawdzić promocje i benefity w goodie jeszcze przed wyjściem z domu, co ułatwi zaplanowanie zakupów.
Zdarza Ci się zapomnieć kart lojalnościowych z domu, bo nie mieszczą się w portfelu? Zamień karty plastikowe na wirtualne i miej je zawsze przy sobie w specjalnej aplikacji w swoim smartfonie. Więcej o tym, dlaczego warto przenieść karty lojalnościowe do goodie przeczytasz tutaj.
Sprawdź też: