Niezależnie od tego, czy robisz zakupy codzienne online czy tradycyjnie, może zdarzyć się, że wydajesz więcej niż byś zamierzał. A zamiast rzeczy najpilniejszych kupujesz pod wpływem impulsu mnóstwo zbędnych. Zobacz, jak dzięki tym 4 wskazówkom zadbać o domowy budżet i zostać mistrzem oszczędzania! Sposoby na tanie zakupy są łatwiejsze niż myślisz.

1.  Miej przy sobie zawsze listę zakupów

Pierwszy sposób na tanie zakupy spożywcze (ale nie tylko) to lista zakupów. To Twój największy przyjaciel! Pomoże oprzeć się pokusom i kupowaniu rzeczy zbędnych. Pomoże też sprawdzić, jak jest stan zaopatrzenia lodówki, zamrażarki czy spiżarki. Najpierw więc zrób przegląd kuchni, zaplanuj posiłki na następne dni, a następnie przygotuj listę rzeczy, które potrzebujesz. Ułóż listę według działów (warzywa, owoce, nabiał, mięso, przetwory itd.), dzięki czemu zakupy spożywcze zrobisz szybciej i sprawniej. Listę możesz szybko i wygodnie sporządzić w aplikacji zakupowej goodie i zabrać ją ze sobą do sklepu.

Ale zanim wybierzesz się do sklepu, popatrz na listę i przemyśl, czy wszystko na niej jest rzeczywiście niezbędne. Może zamiast kupować wodę butelkowaną warto zacząć pić kranówkę? Picie wody z kranu to oszczędność nawet kilkuset złotych rocznie! Sprawdź, czy Twoja lista zakupów przypadkiem nie zawiera więcej produktów, które można wyeliminować? Sposób na tanie zakupy to przede wszystkim powstrzymanie się od kupowania rzeczy zbędnych.

 2. Kupuj mniej, a lepszej jakości

Najprostszym sposobem, aby kupować mniej, to kupować rzeczy lepsze gatunkowo. Nie zawsze warto oszczędzać, wybierając najtańszy produkt. Wyższa jakość, to zazwyczaj wyższa cena, ale często też dłuższa żywotność. Pamiętaj jednak, że wyższa cena nie oznacza automatycznie wyższej klasy produktu. Jeśli zależy Ci, aby robić tanie zakupy porównuj produkty, sprawdzaj informacje na metkach, składniki, parametry. Lepiej kupować np. mniej ubrań, ale lepszej jakości, by starczyły na dłużej niż jeden sezon.

3.  Wykorzystuj promocje i kupony

Nie polecamy kupowania pod wpływem promocji, ale jeśli planujesz zakupy, warto sprawdzić ofertę i gazetki promocyjne konkurencyjnych sklepów. Zanim włożysz produkt do wirtualnego koszyka, skorzystaj z porównywarki cen.

Dobrym pomysłem jest korzystanie z cyklicznych akcji promocyjnych, takich jak np. organizowany co roku przez magazyny Twój Styl i Show weekend zniżek Stylowe Zakupy. Z kolei jeśli planujesz większy wydatek, np. zakup telewizora, poczekaj na sezonowe wyprzedaże czy Czarny Piątek.

Świetnym sposobem nie tylko na tanie zakupy online, ale też zarabianie na nich jest korzystanie z programu cashback. Nie tylko zgarniasz rabaty na zakupy, ale jeszcze otrzymujesz zwrot części wartości transakcji na swoje konto! (Więcej o tym, jak zarabiać na zakupach z cashbackiem przeczytasz tutaj)

Wiele sklepów oferuje też programy lojalnościowe, pieczątki za zakupy, rabaty za zapis na newsletter itp. Warto gromadzić punkty i kupony zniżkowe, by użyć ich w razie potrzeby.

4.  Rób zakupy w dobrej kondycji

Ostatni sposób na tanie zakupy brzmi – zadbaj o siebie! Często idziemy na zakupy spożywcze zmęczeni, spragnieni lub głodni. To bardzo zły nawyk! Głód sprawia, że kupujemy “oczami”, więcej niż potrzebujemy, a odwodnienie – nawet niewielkie – obniża naszą samokontrolę. W efekcie jesteśmy mniej odporni na promocje i podejmujemy pochopne decyzje. Tak prosty zabieg, jak picie wody czy zjedzenie energetycznego batonika podczas zakupów sprawi, że Twój organizm szybko wróci do formy, a gorszy nastrój zniknie. I tym sposobem nie będziesz musiał pocieszać się drogimi butami czy innymi zachciankami, ale kupisz to, po co przyszedłeś.

Sprawdź też: