Jak mądrze robić zapasy, aby nie marnować jedzenia? I jak oszczędzać przy tym pieniądze? Zobacz sprytne sposoby na zakupy spożywcze.

Oto jak w 5 krokach zaplanować domowe zapasy:

1. Zrób miejsce

Zanim wybierzesz się na zakupy spożywcze, przejrzyj kuchenne szafki, spiżarkę i zamrażalnik. Sprawdź, których produktów masz pod dostatkiem, a których ważność niedługo się kończy i warto je zjeść w najbliższym czasie. Zastanów się, ile miejsca w szafkach czy zamrażarce możesz przeznaczyć na zapasy. Na suche produkty doskonale sprawdzają się szafki typu cargo, jeśli nie masz osobnego pomieszczenia.

2. Wybierz produkty

Na zapas warto kupować przede wszystkim te produkty, z których często korzystamy. Zabezpieczamy się wtedy przed sytuacją, gdy nagle się okazuje, że brakuje mąki czy oleju i musimy przepłacać w lokalnym sklepiku. Wybieraj tylko te produkty, które mają długi termin przydatności do spożycia i możesz zapewnić im odpowiedni sposób przechowywania. Inaczej jedzenie szybko się zepsuje, będziesz musiał je wyrzucić. Niektóre, jak owoce, warzywa czy przyprawy, warto kupować w sezonie i mrozić. Nie kupuj jednak nabiału (chyba, że mleko UHT w kartonie), wędlin czy mięsa. Produkty, które warto kupować na zapas to na przykład:

 • mąka
 • cukier
 • makaron, ryż, kasza
 • olej
 • kawa i herbata
 • puszki
 • napoje
 • warzywa sezonowe
 • przyprawy
 • suszone owoce
 • środki czystości

Przed wyjściem na zakupy spożywcze spisz te rzeczy, które rzeczywiście są używane w Twoim domu w większych ilościach, które znasz i lubisz. Możesz do tego użyć listy zakupów w bezpłatnej aplikacji goodie. Nie kupuj na zapas produktu, którego jeszcze nie próbowałeś. Może się okazać, że nie przypadnie Ci do gustu. Wybieraj też produkty, które stwarzają duże możliwości kulinarne, jak np. makaron czy ryż, aby nie popaść w monotonię.

3. Szukaj promocji

Następny krok to polowanie na promocje i szukanie najlepszych cen na wybrane produkty. Warto przeglądać gazetki sklepów spożywczych i promocje sklepów internetowych. Pomoże ci w tym bezpłatna aplikacja goodie oraz strona internetowa www.goodie.pl. Z łatwością wyszukasz w niej najlepsze ceny w sklepach sieciowych w całej Polsce (możesz wpisać hasło w wyszukiwarkę lub włączyć mikrofon i wyszukiwać głosowo). Jeśli cenisz sobie nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i czasu, to skorzystaj z promocji w sklepach internetowych. Dodatkową zaletą jest to, że unikasz problemu dźwigania, ponieważ zakupy zostaną dostarczone wprost pod Twoje drzwi. Promocje w sklepach spożywczych online również znajdziesz na goodie. A dodatkowo w wybranych sklepach możesz otrzymać cashback, czyli zwrot części wydatków. Programem cashback objęte są popularne sklepy internetowe, np. Auchan Direct, MK Cafe, polskikoszyk.pl. Zakupy spożywcze z cashbackiem możesz też zrobić w sklepach specjalizujących się w zdrowej żywności, np. Stragan Zdrowia, Bionaturalfit, Biogo, NaturaBazar, cosdlazdrowia.pl. Przejrzyj promocje i gazetki swoich ulubionych sklepów w goodie i znajdź najlepsze okazje!

https://youtu.be/cem3lLVXHU4

4. Kupuj z głową

Zawsze sprawdzaj czy promocyjna cena rzeczywiście jest atrakcyjna (porównaj produkt w innych sklepach, np. przeglądając ich gazetki w goodie). Patrz też na daty przydatności do spożycia, ponieważ obniżka może wynikać właśnie z krótkiego terminu ważności.

5. Odpowiednio przechowuj

Pamiętaj, aby odpowiednio przechowywać zapasy. Produkty sypkie powinny być zamknięte w pojemnikach i opisane datą ważności. Ma to kluczowe znaczenie dla zachowania ich jakości, np. dobrze przechowywane przyprawy możesz spożyć nawet w ciągu 2 lat. Z kolei produkty takie jak mąka czy cukier mogą paść ofiarą moli spożywczych, jeśli pozostawisz je w fabrycznych opakowaniach. Aby uniknąć przeterminowanych zapasów, najlepiej ustaw te o najkrótszym terminie do spożycia z przodu, a najgłębiej te z najdłuższym. Podobnie ułóż mrożonki – te najstarsze niech znajdą się na wierzchu. Podziel zakupione warzywa czy mięso na mniejsze porcje, aby uniknąć odmrażania np. całego kilograma truskawek, gdy potrzebujesz jedynie garść.

Dobrze zaplanowane zapasy to świetny sposób na oszczędzenie pieniędzy i czasu, a także pewność, że podstawowe produkty zawsze masz pod ręką. Goodie pomoże Ci w znalezieniu najlepszych zniżek, porównaniu cen, przejrzeniu gazetek z promocjami, a także zaoszczędzeniu dodatkowych pieniędzy dzięki programowi cashback. Dołącz do goodie już dziś i przekonaj się, że codzienne zakupy mogą być jeszcze przyjemniejsze i tańsze!

Sprawdź też: