Wykwity skórne, zwane pryszczami, przetłuszczająca się cera i zaczerwienienia? Jeśli masz z nimi do czynienia na co dzień, najprawdopodobniej cierpisz na dolegliwość zwaną trądzikiem. Najczęściej problem ten dotyka osoby w wieku dojrzewania, kiedy wzrasta poziom hormonów. Jednak często i osoby starsze borykają się z tym problemem. Cera trądzikowa potrafi dać w kość. Niełatwo ją zdiagnozować, a dodatkowo po diagnozie konieczne jest dostosowanie do niej całej pielęgnacji skóry. Jak dbać o cerę trądzikową? Jak nie pogorszyć jej stanu?

Jak poznać, że masz cerę trądzikową

O tym, że posiadasz cerę trądzikową, mogą świadczyć przede wszystkim zmiany, jakie pojawiają się na skórze. Mogą to być krostki, wypryski, rozszerzone pory i zmiany ropne występujące dłużej niż trzy miesiące. Cera trądzikowa charakteryzuje się łojotokiem (podstawą obu tych problemów jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych), z tego powodu często mylona jest z cerą tłustą. W obu przypadkach cechą charakterystyczną jest zbyt silne wydzielanie sebum. W miejscach, gdzie gruczołów wydzielających sebum jest najwięcej, skóra mocno się świeci. Co ciekawe, również suchy rodzaj skóry nie wyklucza trądziku, choć takie połączenie zdarza się rzadko.

Skąd bierze się cera trądzikowa

Szczyt zachorowań na trądzik przypada na okres dojrzewania – między 14 a 17 rokiem życia. Na trądzik cierpią jednak również osoby po trzydziestce, a nawet po czterdziestce. Cera trądzikowa to jedna z najczęstszych przypadłości skórnych. Podczas gdy w młodości bierze się zwykle ze wzmożonej aktywności hormonalnej organizmu, trądzik u starszych osób ma inne przyczyny.

Zmiany skórne rozpoczynają się od powiększenia gruczołów łojowych – ich powiększenie powoduje nasilone wydzielanie łoju. Skutkuje to nadmiernym rogowaceniem ujścia mieszka włosowego, do którego wnika przewód gruczołu łojowego. Gdy ujście mieszka włosowego zrogowacieje, powstaje czop rogowy. Wypełnia on mieszek włosowy, wypychając go ku górze. W ten sposób łój przestaje się wydzielać – jest zablokowany, co tworzy zaskórnik (woreczek wypełniony tłuszczami i keratyną). W woreczku zaczynają gwałtownie rozmnażać się bakterie, ponieważ łój stwarza im do tego doskonałe warunki.

Warto pamiętać, że podobne bakterie normalnie również występują na skórze, jest ich jednak niewiele i są nieszkodliwe. Dopiero nadmierny łój skóry trądzikowej powoduje ich dynamiczne rozmnażanie. Gdy ścianki woreczka nie wytrzymują nacisku pod wpływem wydzieliny, pękają. Wtedy zawartość rozlewa się na otaczającą tkankę, co powoduje stan zapalny.

Czym różni się trądzik młodzieńczy od pospolitego

Lekarze szacują, że trądzik może być problemem nawet 54% dorosłych kobiet. Trądzik pospolity, zwany również trądzikiem dorosłych, różni się od trądziku młodzieńczego. Zdarza się, że osoby, które w młodości miały trądzik, doświadczają go później aż do wieku dojrzałego. Czasem jednak dopiero jako osoba w okolicach czterdziestki mamy trądzik po raz pierwszy w życiu. Jakie są główne różnice między tymi typami skóry trądzikowej?

  • Trądzik u dorosłych najczęściej zajmuje dolną część twarzy. Zmiany na skórze pojawiają się na brodzie i szyi, a także plecach i dekolcie. Trądzik młodzieńczy to zwykle zmiany w strefie T.
  • Trądzik u dorosłych charakteryzuje się silniejszym stanem zapalnym i mniejszą liczbą zaskórników. Co ciekawe, zmiany skórne są poważniejsze u mężczyzn niż u kobiet.
  • Trądzik pospolity dorosłych ma charakter przewlekły – średnio utrzymuje się nawet do 44–45 roku życia. Charakter takiej cery trądzikowej ma też większy wpływ na jakość życia niż trądzik młodzieńczy.

Jak dbać o skórę trądzikową, a jakich działań unikać

Cera trądzikowa wymaga specjalnego traktowania. Dlatego kluczowe jest przede wszystkim dokładne, a jednocześnie delikatne oczyszczanie. Nigdy nie kładź się do łóżka bez zmycia wcześniej makijażu i innych zanieczyszczeń, jest to bowiem dodatkowa pożywka dla bakterii. Nie oczyszczaj skóry zbyt agresywnymi kosmetykami, ponieważ może to uszkodzić warstwę lipidową skóry trądzikowej. Postaw raczej na delikatne, lekkie kosmetyki z naturalnym składem. Po umyciu osuszaj skórę miękkim ręcznikiem, którego używasz tylko do twarzy.

Pamiętaj, że skóra trądzikowa wymaga odpowiednio dopasowanych kosmetyków. Obserwuj swoją skórę i przetestuj kilka olejków czy toników zanim wybierzesz ten, który będziesz stosować regularnie. Sprawdź, co znajdziesz w ofercie drogerii Hebe.

Oprócz kosmetyków do pielęgnacji, starannie wybieraj też kosmetyki do makijażu. Choć na pewno głównym problemem jest dla Ciebie to jak ukryć pryszcze, to przykrywanie zmian skórnych ciężkimi produktami tylko pogłębi Twoje problemy ze skórą. Takie kosmetyki zbyt mocno wysuszają i wzmagają stany zapalne skóry. Wybieraj więc podkłady i pudry mineralne, stosowane na krem na trądzik.

Jak pielęgnować cerę trądzikową?
Oprócz lekarstw i kosmetyków, dbać o cerę trądzikową pomagają także zwykłe proste czynności wykonywane regularnie.

Pielęgnacja cery trądzikowej – co jeszcze musisz wiedzieć

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważna w przypadku cery trądzikowej jest odpowiednio zbilansowana dieta. Pij dużo wody mineralnej i unikaj mocno przetworzonej żywności. Pożegnaj się też z cukrem i produktami o wysokim indeksie glikemicznym jak słodzone napoje czy suszone owoce.

Postaraj się dostarczać organizmowi produkty bogate w witaminy C, A, B, D i F. Zwróć też uwagę na kwasy tłuszczowe Omega-3, które łagodzą stany zapalne. Zdrowe nawyki wprowadź nie tylko w diecie, ale też w innych sferach życia codziennego. Często zmieniaj poszewki na poduszkach i zawsze miej osobny ręcznik do twarzy. Dbaj też o higienę kosmetyków do makijażu. Staraj się wysypiać każdej nocy i nie bój się relaksu.  Na skórę trądzikową bardzo korzystnie wpływa codzienny relaks poprawiający funkcjonowanie organizmu.

A czego nie robić dbając o cerę trądzikową?

Wiesz już, co robić, aby odpowiednio pielęgnować skórę trądzikową. Czego jednak powinnaś unikać? Pod żadnym pozorem nie wyciskaj krostek. Wyciskanie krostek, choć powoduje chwilową ulgę, powoduje, że bakterie przenoszą się na inne rejony twarzy. W rezultacie stan zapalny się rozszerza. Postaraj się też nie dotykać twarzy brudnymi rękami ani jej drapać.