Dekoracje na urodziny dziecka zawsze były oryginalne. Ostatnie sezony pokazują jednak, że coraz chętniej czerpiemy z kultur innych krajów. Piniata zaczyna na stałe wchodzić do kanonu akcesoriów urodzinowych i bardzo nas to cieszy. Próba roztrzaskania piniaty i wydobycia słodyczy to maksimum dziecięcej radości i emocji.

Choć gotową piniatę można już kupić w wielu polskich sklepach oferujących akcesoria na przyjęcie urodzinowe dziecka, więcej radości przynosi samodzielne jej wykonanie. Jest to tańsze i łatwiejsze, nie wymaga też zdolności artystycznych. Dodatkowo jest to świetna zabawa, w którą możesz zaangażować dziecko. Gwarantujemy uśmiech na twarzy malucha przez co najmniej godzinę! Jak zrobić piniatę idealną?

Piniata – sposób na niezapomniane przyjęcie urodzinowe

Piniata, choć jest jeszcze nowością w naszym kraju, ma długą historię. Przygotowuje się ją i rozbija podczas wielu okazji, zwykle w zależności od kraju. Najbardziej znany zwyczaj to rozbijanie piniaty na przyjęciu urodzinowym dziecka w Stanach Zjednoczonych. Niewiele osób jednak wie, że jest niezwykle popularna w Meksyku – jest tam uważana za niezastąpioną część celebrowania Świąt Bożego Narodzenia. Podobnie w Wenezueli – wypełnioną słodyczami piniatę rozbija się po kolacji wigilijnej; robi to najczęściej najmłodsza osoba w rodzinie.

W naszym kraju piniata, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, kojarzy się z zaproszeniem na urodziny dziecka. To właśnie takie przyjęcia najczęściej urozmaica się atrakcją w postaci piniaty. Wiesza się ją na niedużej wysokości, a następnie wybrana osoba – zwykle jest to jubilat – rozbija ją specjalnym kijem. Celem jest dobra zabawa i oczywiście uwolnienie zawartości – są to najczęściej cukierki. Czasami stosuje się dodatkowe utrudnienie – jubilat ma na oczach chustkę lub szarfę i zostaje kilka razy obrócony w miejscu. Powoduje to, że atrakcja w postaci piniaty dla dzieci jest jeszcze lepszą zabawą. Jak zaskoczyć piniatą dziecko i jego przyjaciół i sprawić, że kulminacyjny punkt przyjęcia urodzinowego dziecka będzie jeszcze bardziej niezapomniany?

Piniata wypełniona cukierkami

To najprostszy przepis jak zrobić piniatę. Potrzebne Ci będą:

  • balon, najlepiej duży, ponieważ będzie on stelażem Twojej piniaty;
  • odrobina mąki i trochę wody;
  • gazety;
  • miseczka i duży garnek;
  • kolorowa krepa do ozdoby;
  • akcesoria biurowe: nożyczki, sznurek, taśma.

Zacznij od nadmuchania balonu. Włóż go do garnka, a następnie w miseczce rozdrobnij mąkę z wodą. Gdy uzyskasz konsystencję śmietany, możesz zacząć maczać w mieszance kawałki gazety. Mokrymi kawałkami okładaj balon, zostawiając przy końcówce mały otwór. Pamiętaj – im więcej warstw gazety przykleisz, tym trudniej będzie rozbić piniatę. Aby mieć pewność, że wszystko porządnie zaschnie, warto zostawić wszystko na noc. Po wyschnięciu przebij balon, a w otwór skorupki wrzuć słodycze lub upominki – cokolwiek ma znaleźć się w środku. Przymocuj sznurek, dzięki któremu piniatę będzie można zawiesić. Teraz pora na dekorowanie! Do tego najlepiej sprawdzi się kolorowa krepa. To szansa na pokazanie swojej kreatywności. Co powiesz na przykład na takie udekorowanie piniaty? 

Jak zrobić piniatę?
Przyjęcie urodzinowe z piniatą może okazać się wyśmienitą zabawą.

Piniata w kształcie cyfr

Jeśli piniata, którą chcesz przygotować, ma być dekoracją na urodziny, ciekawą opcją jest stworzenie kształtu cyfry oznaczającej wiek jubilata. Proces przygotowania takiej dekoracji na urodziny jest bardzo podobny do opisanego wyżej, liczy się jednak nadanie piniacie odpowiedniego kształtu. Tu przydadzą się pudełka, których na pewno masz sporo po zakupach w sklepach internetowych. Dodatkowo przyda się też taśma, dzięki której sklejenie pudełek będzie proste.

Aby przygotować urodzinową piniatę dla dzieci w kształcie cyfry, naszkicuj kształt cyfry na pudełku, którego zamierzasz użyć. Wytnij ten kształt z dwóch boków, a następnie wytnij też kilka dodatkowych pasków o takiej samej szerokości. Pomogą one stworzyć cyfrę trójwymiarową. Po wycięciu elementów tej oryginalnej dekoracji na urodziny sklej je za pomocą taśmy w taki sposób, aby całość dobrze się trzymała. Gdy kształt jest gotowy, możesz zacząć ozdabiać piniatę krepą. Wytnij też otwór na cukierki. Zamiast krepy możesz użyć też gładkiej bibuły, jednak ta pierwsza dużo łatwiej się składa. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że gładka bibuła wygląda bardziej profesjonalnie. Wszystko zależy więc od Twoich preferencji odnośnie dekoracji na urodziny!

Jeśli chcesz jeszcze bardziej zaszaleć z kształtem piniaty dla dziecka, może wytniesz kształt np. jednorożca? Cały proces różni się tym, że zamiast wycinać z kartonu kształt cyfry, wycinasz schematyczny kształt konia. Reszta jest dokładnie taka sama! Możesz ewentualnie pomyśleć o nieco innych dekoracjach. Jednorożec koniecznie musi posiadać oczy i piękny rożek, który zrobisz na przykład z innych akcesoriów urodzinowych.

Piniata jako dekoracja na urodziny – czym ją wypełnić?

Akcesoria do piniat to dziś prawdziwy hit imprez dla dzieci. Bardzo popularne są kolorowe kije, którymi rozbija się wiszącą ozdobę, a także oryginalne maski do zasłaniania oczu, które sprawiają, że zabawa jest jeszcze lepsza. Są to akcesoria, o których powinnaś pamiętać, przygotowując przyjęcie urodzinowe dziecka z atrakcją w postaci piniaty.

Piniatę niemal zawsze wypełnia się słodyczami. Najczęściej są to uwielbiane przez dzieci cukierki, dlatego jeśli zastanawiasz się jak zrobić piniatę doskonałą, nie zapomnij o słodkościach, które ją wypełnią. To one są największą atrakcją całej zabawy! Oprócz cukierków jako wypełnienie mogą posłużyć drobne zabawki, na przykład nieduże maskotki lub samochodziki. Czasami stosuje się też po prostu konfetti, dzięki któremu miejsce imprezy staje się cudownie kolorowe. Warto zawartość piniaty dostosować do wieku dziecka, a także jego zainteresowań. Zadbaj o to, aby wypełnienie, które spada z pewnej wysokości, było maksymalnie bezpieczne dla uczestników. Pamiętaj też, że samodzielnie wykonana piniata to duża oszczędność. Jeśli szukasz oryginalnych, a jednocześnie przystępnych akcesoriów, dzięki którym stworzysz doskonałą piniatę, sprawdź ofertę Flying Tiger.