Czy ćwiczenia w domu mogą poprawić kondycję i samopoczucie? Jakie są zalety ćwiczeń w domu i jakie efekty możesz osiągnąć bez pomocy trenera personalnego?

Dlaczego warto zacząć ćwiczyć w domu? Powodów jest wiele, jednak skupmy się na najważniejszych: zrzuceniu zbędnych kilogramów, poprawie zdrowia oraz oszczędności czasu i pieniędzy.

Ćwiczenia w domu to ćwiczenia na schudnięcie

Ćwiczenia w domu to świetny sposób na szczupłą sylwetkę! Nie daj sobie wmówić, że tylko trenując z trenerem personalnym jesteś w stanie zrzucić zbędne kilogramy. Regularna aktywność fizyczna w domu to też doskonała metoda, aby spalić tkankę tłuszczową. Wystarczy nawet 30 minut ćwiczeń dziennie lub godzina co drugi dzień, aby w ciągu miesiąca zrzucić nawet kilka kilogramów.

Oczywiście, aby osiągnąć optymalne efekty, warto również zadbać o zdrową dietę. Ćwiczenia w domu nie wystarczą, jeśli będziesz jeść za dużo i zbyt niezdrowo. Ćwiczenia odchudzające w domu uważane są jednak przez specjalistów za wysoce efektywne, dlatego warto dodać je do swojego harmonogramu dnia. Ich zaletą jest również to, że posiłek możesz bez problemu spożyć od razu po zakończonym treningu.

Zdrowie to podstawa

Coraz więcej osób prowadzi w ostatnich latach siedzący tryb życia. Dużo czasu spędzamy przed komputerem, jeździmy wszędzie samochodem, mniej dbamy o kondycję. Dlatego ćwiczenia w domu to konieczność, jeśli chcesz poprawić swój stan zdrowia, nie tylko fizyczny, ale też psychiczny. Czy wiesz, że dane WHO mówią, że brak aktywności fizycznej to czwarty z kolei czynnik śmiertelności na świecie? Aktywność fizyczna zwiększa produkcję czerwonych krwinek, poprawia wydolność serca, zmniejsza poziom złego cholesterolu, zapobiega cukrzycy i nadciśnieniu, poprawia krążenie, a także redukuje stres.

Podobno wystarczy około 30 minut ćwiczeń w domu dziennie, aby utrzymać organizm w zdrowiu. Ponadto ćwiczenia w domu prowadzą do wytworzenia hormonów szczęścia – endorfin. To one odpowiadają za pozytywne nastawienie do życia i dobry nastrój. Codzienny krótki trening, który składa się z kilku podstawowych ćwiczeń, z całą pewnością zbawiennie zadziała na kondycję i przyniesie mnóstwo korzyści zdrowotnych.

Ćwiczenia w domu to czysta oszczędność

Często tłumaczymy niechęć do siłowni brakiem czasu na dojazdy wiążące się ze staniem w korkach. Szczególnie gdy mieszkasz w dużym mieście jest to poważny problem. Jeśli więc zastanawiasz się, jak zacząć ćwiczyć, nie poświęcając na to bardzo dużo czasu, zacznij od ćwiczeń w domu. Oczywiście, trenując w domu, nie spalasz więcej kalorii niż na siłowni czy zajęciach fitness, jednak oszczędzasz czas, który potrzebowałabyś na dojazdy.

Ćwiczenie w domu możesz też robić o każdej porze – nie musisz dostosowywać się do godzin otwarcia klubu i godzin konkretnych zajęć sportowych. Sama wybierasz, kiedy chcesz rozpocząć. Ćwiczenia dla początkujących w domu to też oszczędność pieniędzy. Nie płacisz za karnet, za paliwo na dojazd do klubu – jedyny koszt, jaki możesz ponieść, to jednorazowy wydatek na sprzęt lub strój treningowy oraz ewentualnie zakup płyty z programem treningowym. Pieniądze, które jednorazowo wydasz na sprzęt, to znacznie mniejszy wydatek niż comiesięczne opłacanie karnetu.

Ćwiczenia z gumą w domu

Ćwiczenia z gumą to w ostatnich czasach największy hit domowych treningów. Jest to doskonały sposób na wyszczuplenie i wzmocnienie ciała. Guma to świetny domowy przyrząd do ćwiczeń – jest mała, łatwa w transporcie i niedroga. Dodatkowo, jest ogromna liczba ćwiczeń z gumą, które szybko dają efekty. Gumy treningowe potęgują skuteczność ćwiczeń poprzez opór, jaki stawiają mięśniom. Szybko poprawiają wytrzymałość organizmu i pozwalają na pozbycie się niechcianej tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia z gumą nie wymagają jednocześnie wiele miejsca i są dość proste w wykonaniu. Wystarczy ćwiczyć 3–4 razy w tygodniu po 40–60 minut, aby uzyskać spektakularne efekty. Najpopularniejsze ćwiczenia przedstawiamy poniżej.

  1. Jeśli zastanawiasz się, jak zrzucić brzuch, ćwicz następująco: usiądź i pochyl się lekko do tyłu. Gumę umieść na wysokości stóp i połóż dłonie za głową. Wykonuj skrętnie ruchy tułowiem i jednocześnie przyciągaj kolana na zmianę do klatki piersiowej.
  2. Ustaw ciało w linii prostej na przedramieniu. Gumę trzymaj na wysokości ud i unoś nogę do góry. Postaraj się utrzymać pozycję.
  3. Jeśli chcesz pracować przede wszystkim nad udami, ustaw się w klęku podpartym, a gumę umieść na udach. Próbuj odwodzić nogę ugiętą w kolanie do boku.
  4. Jeśli szukasz ćwiczenia na plecy w domu: połóż się na brzuchu i gumę umieść na dłoniach. Wyprostuj ręce, aby były przedłużeniem ciała. Głowa powinna być skierowana w dół. Przyciągaj ramiona w kierunku bioder, ściągając łopatki. Gdy poczujesz opór, zatrzymaj ruch na 2 sekundy.
  5. Jeśli szukasz ćwiczenia na pośladki, gumę załóż na stopy i ustaw się w klęku podpartym. Wysuń jedną nogę w tył aż do wyprostu kolana. Zrób kilka lub kilkanaście powtórzeń, a następnie zmień nogę.
Jak ćwiczyć z gumą w domu?
Ćwiczenia z gumą mogą przynoszą wiele pozytywnych rezultatów.

Ćwiczenia na schudnięcie – jak robić to w domu?

Dla wielu osób ćwiczenia w domu to po prostu sposób na zrzucenie kilogramów. Większość trenerów jako ćwiczenia na schudnięcie w domu poleca przede wszystkim treningi cardio. Jeśli chcesz spalić trochę kalorii, zaprzyjaźnij się ze skakanką, nie unikaj pajacyków i burpees.  Polecamy też interwały, czyli ćwiczenia, które pozwalają na spalenie tkanki tłuszczowej w bardzo krótkim czasie. Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w wysokiej jakości akcesoria do ćwiczeń. Jeśli jeszcze takich nie posiadasz, koniecznie zapoznaj się z aktualną ofertą sklepu Sporti!