Gdyby nie parabeny, większość produktów kosmetycznych straciłaby ważność wkrótce po otwarciu. Parabeny w kosmetykach pełnią funkcję konserwującą. Zazwyczaj są dobrze tolerowane. Zrozumiałe są jednak obawy, które może budzić ich  niekojarząca się z naturą nazwa. Dziś wyjaśniamy, czym są parabeny i jak rozpoznać parabeny na etykiecie produktów kosmetycznych.

 

Parabeny są bezpiecznie używane od prawie 100 lat jako środki konserwujące zarówno w kosmetykach, jak i w żywności i lekach. Powszechnie stosuje się je również w produktach cukierniczych, przekąskach na bazie zbóż czy w suszonych mięsach.

W kosmetykach używane są, aby zapobiec rozwojowi szkodliwych bakterii i pleśni, a tym samym chronić zarówno produkty przed zepsuciem się, jak i konsumentów przed groźnymi mikroorganizmami. Parabeny często są stosowane w połączeniu z innymi rodzajami konserwantów, aby lepiej chronić konsumentów przed szkodliwą gamą mikroorganizmów.

Kosmetyki, które mogą zawierać parabeny, to między innymi:

 • produkty do makijażu,
 • szampony,
 • odżywki,
 • inne produkty do pielęgnacji włosów,
 • kremy i balsamy,
 • pasty do zębów,
 • środki nawilżające,
 • produkty do golenia.

Parabeny występują także w produktach hipoalergicznych i dziecięcych.

Parabeny w kosmetykach – czy szkodzą?

Parabeny wywodzą się z kwasu para-hydroksybenzoesowego (PHBA), który naturalnie występuje w wielu owocach i warzywach, takich jak ogórki, wiśnie, jagody i cebula –  to naturalny konserwant.

Kwas para-hydroksybenzoesowy jest również naturalnie tworzony w organizmie człowieka w wyniku rozpadu niektórych aminokwasów. Parabeny stosowane w kosmetykach są identyczne z tymi występującymi w naturze, a nasz organizm szybko je eliminuje.

Naukowcy odkryli, że około 90% typowych artykułów spożywczych zawiera pewne ilości parabenów, dlatego nawet ci, którzy unikają produktów do higieny osobistej zawierających parabeny, również mają te substancje w krwiobiegu.

Parabeny w kosmetykach –  lista i nazwy

Kosmetyki, które znajdziemy na sklepowych półkach lub w internecie, muszą mieć listę składników. Na etykiecie znajdują się ważne informacje dla konsumentów chcących dowiedzieć się, czy dany produkt zawiera składniki, których chcieliby uniknąć. W produktach kosmetycznych zazwyczaj znajduje się więcej niż jeden paraben.

Parabeny są zwykle łatwe do rozpoznania na etykietach i występują pod takimi nazwami, jak:

 • metyloparaben,
 • propyloparaben,
 • butyloparaben,

W Unii Europejskiej dozwolone jest stosowanie parabenu metylu i parabenu etylu oraz ich soli w kosmetykach w stężeniu do 0,4%, przy czym łączna zawartość wszystkich tych substancji w produkcie nie może przekroczyć 0,8%.

Zabronione jest natomiast stosowanie parabenu izopropylu, parabenu izobutylu, parabenu fenylu, parabenu benzylu i parabenu pentylu.

 Parabeny w kosmetykach dla dzieci

Wśród rodziców wiele obaw budzić może obecność parabenów w kosmetykach dla dzieci. Czy są one szkodliwe, czy może pomagają je chronić?

Parabeny są często używane w produktach dla dzieci, ponieważ są niedrogimi i wysoce skutecznymi konserwantami. Konserwanty są ważne, ponieważ powstrzymują rozwój pleśni i bakterii, które mogą zepsuć produkt (na przykład butelkę balsamu do skóry dziecka) lub potencjalnie zaszkodzić dziecku. Bez konserwantów takich jak parabeny produkty do pielęgnacji skóry niemowląt miałyby krótki okres przydatności i prawdopodobnie musiałyby być cały czas przechowywane w lodówce.

Parabeny są również mniej skłonne do wywoływania reakcji alergicznych u noworodków niż większość innych komercyjnych konserwantów. Ogólnie parabeny wydają się przyzwoitą, a może nawet korzystną substancją chemiczną. Niemniej jednak wiele marek decyduje się na usunięcie parabenów ze swoich produktów dla dzieci, a na rynku dostępne są alternatywy.

Parabenów nie można stosować w produktach niespłukiwanych i przeznaczonych dla dzieci poniżej 3. roku życia, nakładanych na skórę przykrytą pieluchą.

Przeciwko parabenom

Rzecznicy zdrowia publicznego martwią się tym, że chociaż poszczególne kosmetyki mogą zawierać ograniczone ilości parabenów, to ich skumulowana ilość we wszystkich używanych produktach może przeciążać nasze organizmy i przyczyniać się do problemów zdrowotnych.

Ich obawy dotyczą głównie tego, że parabeny mogą zaburzać funkcje hormonów i zwiększać ryzyko raka piersi oraz niekorzystnie wpływać na płodność. Powodem jest to, że parabeny naśladują estrogen, jednak ich aktywność w tym zakresie jest minimalna i w rzeczywistości nie mają wpływu na działanie układu hormonalnego, nawet jeśli stosujemy kilka kosmetyków zawierających parabeny jednocześnie.

Kosmetyki zawierające parabeny mogą natomiast powodować reakcje kontaktowe i zmiany skórne. Parabeny są substancjami praktycznie nietoksycznymi i nie są rakotwórcze.

Alternatywa dla parabenów?

Producenci kosmetyków naturalnych i organicznych znaleźli skuteczną alternatywę dla parabenów. Niektóre firmy tworzą produkty bez konserwantów, które mają krótszy okres przydatności niż produkty konwencjonalne (od 6 miesięcy do roku). Jeśli jednak są używane codziennie, prawdopodobnie zostaną zużyte przed upływem terminu ważności.

Gdzie kupować kosmetyki naturalne?

Jeśli poszukujecie kosmetyków bez parabenów – można znaleźć je w wielu drogeriach, podobnie jak i te klasyczne. Drogerie Natura, mają bardzo ciekawą ofertę dla jednych i drugich : ) Tych, którzy podczas zakupów lubią oszczędzać, zapraszamy do Drogerii eKobieca, w której otrzymamy zwrot za wydane na zakupy środki – aż 6,15%!!