Sauna to doskonały sposób na rozgrzanie się w chłodne dni. To także świetna okazja do odprężenia się, relaksu, poprawy zdrowia i nastroju. Jak korzystać z sauny, by w pełni czerpać z jej pozytywnego wpływu? 

To nie koniec zalet korzystania z sauny. Badania potwierdzają jej pozytywne właściwości dla zdrowia – sauna łagodzi ból, rozluźnia zesztywniałe mięśnie, poprawia wydolność organizmu, łagodzi objawy przeziębienia i zmniejsza stres. Jest wskazana, gdy towarzyszą nam bóle reumatyczne, napięcie mięśni grzbietu, zapalenia stawów, astma, nadciśnienie, depresja i obniżona odporność. Ponadto długo po wyjściu z sauny można cieszyć się uczuciem pełnego relaksu.

Czym jest sauna i czym różni się od łaźni parowej?

Sauna to małe pomieszczenie ogrzewane do temperatury 65°-90°C, w którym panuje bardzo niska lub bardzo wysoka wilgotność, w zależności od rodzaju sauny.

Sauny często mają niepomalowane, drewniane wnętrza i regulatory temperatury. Mogą w nich również znajdować się kamienie, jako część elementu grzejnego, które pochłaniają i oddają ciepło. Na te kamienie można wlać wodę, aby wytworzyć parę.

Istnieje kilka różnych rodzajów saun:

  • sauna sucha (sauna fińska) – panuje w niej najwyższa temperatura (85-110°C) i najniższa wilgotność powietrza (5-15%); zbudowana jest z drewna, a ogrzewana elektrycznym piecem wyłożonym kamieniami;
  • sauna parowa (łaźnia rzymska) – panuje w niej niższa temperatura (40-60°C) a wilgotność powietrza sięga nawet 100%; temperatura i wilgotność powietrza regulowane są z użyciem generatora pary umieszczonego przy podłodze;
  • sauna na podczerwień (infrared) – źródło ciepła stanowią promienniki podczerwone, które nagrzewają pomieszczenie do 50-60°C przy wilgotności ok. 25%;
  • bania (sauna rosyjska) – tradycyjny piec opalany drewnem ogrzewa kamienie, w pomieszczeniu panuje temperatura 80-120°C; kamienie polewa się wodą, a wilgotność powietrza osiąga około 60%.

Zanim skorzystasz z sauny skonsultuj się z lekarzem

Jeżeli cierpisz na różne schorzenia, to zanim po raz pierwszy udasz się do sauny, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Nie każdy może korzystać z sauny. Przeciwwskazania do korzystania z niej to na przykład niedawno przebyty zawał, stany reumatoidalne, infekcje, niewydolność serca, nadciśnienie czy przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, a także problemy skórne.

Jak korzystać z sauny?

Zacznij od wody

Co najmniej 3 godziny przed skorzystaniem z sauny zacznij pić wodę. Ponieważ w saunie organizm bardzo się poci, przed sesją należy dobrze się nawodnić. Chociaż nie ma zalecanej ilości wody, jaką należy wypić przed sauną, wypij co najmniej 1 do 2 szklanek więcej niż zwykle.

Unikaj picia alkoholu bezpośrednio przed lub w trakcie wizyty w saunie, ponieważ może to zwiększyć ryzyko niskiego ciśnienia krwi, nieregularnego bicia serca i innych problemów.

Przygotuj się do sesji w saunie 

Do sauny przynieś dwa czyste ręczniki i klapki. Jeden ręcznik położysz na ławce, aby na niej usiąść, a drugim owiniesz się podczas sesji w saunie lub po niej. Jeśli korzystasz z publicznej sauny, noś sandały lub klapki. Możesz także przynieść trochę wody do picia. Jeśli do sauny udajesz się po treningu lub łaźni parowej, weź prysznic.

Co nosić w saunie?

W saunie nie powinniśmy nosić strojów kąpielowych. Wykonane są one bowiem z tkanin, które w gorących temperaturach mogą zacząć wydzielać toksyczne chemikalia, dlatego zdecydowanie nie można używać ich w takim miejscu.

Jeśli jesteś w prywatnej saunie lub nie dbasz o konwencje, możesz zdjąć kostium i pozwolić, by każdy centymetr twojego ciała mógł cieszyć się korzyściami płynącymi z pocenia się. Innym rozwiązaniem jest owinięcie nagiego ciała bawełnianym ręcznikiem, który skutecznie wchłania pot. Podczas wizyty w saunie można nosić sandały prysznicowe, ale po wejściu do środka wskazane jest, by je zdjąć, zwłaszcza gdy siedzimy na wyższych półkach.

Zajmij właściwe miejsce

Usiądź lub połóż się na ławce w saunie. Rozłóż jeden czysty ręcznik na ławce, na której chcesz usiąść lub się położyć. Ważne jest, aby zawsze siedzieć lub leżeć na ręczniku, a nie na drewnie. Ponieważ sauny publiczne to przestrzenie wspólne, możesz nie mieć możliwości położenia się, jeśli w pomieszczeniu jest już kilka osób.

Wskazówka: wyższe ławki w saunie są cieplejsze niż te położone niżej. Zacznij od niższych ławek.

Zrelaksuj się

W saunie spróbuj się zrelaksować. Rozluźnij mięśnie i staraj się nie myśleć o rzeczach, które powodują stres. Oddychaj głęboko i odpręż się.

Coś dla piękna

Sauna dobrze wpływa na stan naszej skóry, ponieważ pomaga jej się oczyścić. Pod wpływem ciepła pory otwierają się i toksyny mogą opuścić skórę. Dodatkowo działanie to można wzmocnić, nakładając specjalną maseczkę do sauny. Alternatywnie przed wejściem wskazane jest nałożyć krem nawilżający, ponieważ sauny, nawet te parowe, wysuszają skórę.

Podobnie w przypadku włosów. Na postrzępione i zniszczone końcówki można nałożyć odrobinę oleju kokosowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przed wejściem do sauny na włosy nałożyć maseczkę. Ciepło ułatwi składnikom aktywnym przeniknięcie do głębi włosa.

Aby zabieg przyniósł pozytywny efekt warto wiedzieć, jak korzystać z sauny
Sauna może mieć pozytywny wpływ na zdrowie ale także skórę i włosy.

Czas korzystania z sauny

W saunie suchej można przebywać przez maksymalnie 15 minut. Jeśli zaczniesz czuć się nieswojo, możesz wyjść wcześniej. Po wyjściu należy wziąć prysznic, osuszyć się i chwilę odpocząć. Powtórzenie tego cyklu dwu- lub trzykrotnie traktuje się jako pełną sesję w saunie.

Do schłodzenia organizmu służą zimne prysznice, ale możesz też schłodzić się stopniowo, czekając, aż temperatura ciała spadnie. Po schłodzeniu się i chwili odpoczynku możesz rozpocząć kolejny cykl.

Opuść saunę po około 15 minutach lub jeśli:

  • poczujesz się oszołomiony,
  • będziesz mieć zawroty głowy,
  • będziesz mieć mdłości,
  • zacznie Cię boleć głowa.

Co robić po skorzystaniu z sauny?

Poza wiedzą jak korzystać z sauny, warto odpowiedni zakończyć sesję. Kiedy będziesz gotowy do wyjścia, po prostu opuść saunę i wstań bez wycierania się ręcznikiem. Jeśli nosisz ręcznik, możesz go zostawić na sobie.

Następnie weź prysznic, ale nie używaj mydła, bo sauny otwierają pory i szorstkie mydła mogą podrażnić skórę. Zacznij od ciepłej wody. Potem obniż temperaturę do przyjemnie chłodnej. To pomoże w dalszym schłodzeniu ciała. Po osuszeniu się należy odpoczywać w pozycji leżącej przez 15-20 minut. Dopiero po tym czasie można się ubrać. Warto spryskać stopy preparatem dezynfekującym.

Po saunie uzupełnij braki płynów, wypijając szklankę wody, i zjedz małą słoną przekąskę, na przykład kilka precli.

Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy artykuł przekonał Cię do korzystania z sauny. Dlatego skoro już masz ochotę wybrać się na sunę i wiesz jak korzystać z sauny, sprawdź koniecznie oferty dostępne na Groupon.pl. Znajdziesz tam pakiety dostępu na saunę i inne zabiegi, które pozwolą Ci się zrelaksować. Dodatkowo składając zamówienie przy użyciu goodie cashback zyskasz nawet do 20% zwrotu za zakupy.