31 października świętujemy Światowy Dzień Oszczędzania. Z tej okazji przygotowaliśmy przewodnik, który pomoże Ci opracować realistyczną strategię oszczędzania, dzięki której odłożysz na wszystkie krótko- i długoterminowe cele. Zatem, jak zacząć oszczędzać pieniądze? 

Czasami najtrudniejszą rzeczą w oszczędzaniu jest jego rozpoczęcie. Wybraliśmy kilka skutecznych metod, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze, niezależnie od tego, czy Twoim celem jest zakup ulubionych perfum, samochodu, czy przeprowadzenie remontu w domu.

Oszczędzanie jest sposobem na realizację marzeń. Regularne odkładanie pieniędzy daje mnóstwo satysfakcji. Dziś podpowiadamy, jak zacząć oszczędzać, mądrze i skutecznie.

1. Zacznij spisywać wydatki

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia oszczędzania jest ustalenie, ile wydajesz. Pomoże w tym spisywanie wydatków. Zacznij zapisywać wszystkie swoje wydatki, to znaczy każdą kawę, zakupy spożywcze, wyjście do kina, artykuły gospodarstwa domowego, a także napiwki czy kieszonkowe dla dziecka.

Wyrób sobie nawyk zapisywania wydatku albo od razu po zakupie, albo raz dziennie wieczorem. Na początku może Ci się wydawać, że to przykry obowiązek. Z dnia na dzień przekonasz się jednak, że zajmuje to tylko chwilę, natomiast przynosi poczucie odzyskiwania kontroli nad własnymi finansami, co jest bardzo satysfakcjonujące.

Wskazówka: Poszukaj bezpłatnego narzędzia do śledzenia wydatków, które pomoże Ci utrwalić nawyk ich zapisywania. Wybór aplikacji na telefon może pomóc zautomatyzować część tej pracy. Zdecyduj się na aplikację, w której możesz przyporządkować zakupy do określonej kategorii, takiej jak zakupy spożywcze, opłaty, kredyty, rozrywka, jedzenie na mieście, ubrania i tym podobne.

2. Stwórz budżet

Gdy już wiesz, ile wydajesz w ciągu miesiąca, możesz zacząć tworzyć swój domowy budżet. Twój budżet powinien określać wydatki stałe, takie jak czynsz i koszty wynajmu, opłaty i rachunki, wydatki na żłobek, na paliwo, na jedzenie. Pamiętaj, aby uwzględnić tutaj również wydatki, które ponosisz regularnie, ale nie co miesiąc, takie jak na przykład naprawa samochodu.

Wskazówka: Na liście wydatków stałych uwzględnij kategorię oszczędności. Staraj się oszczędzać od 10 do 15% swojego dochodu.

10 kroków jak zacząć oszczędzać pieniądze.
Jeśli chcesz zacząć oszczędzać pieniądze, spisuj wydatki.

3. Znajdź sposoby na zmniejszenie wydatków

Jeśli zastanawiasz się jak zacząć oszczędzać, jednym z podstawowych rozwiązań jest zmniejszenie wydatków. Ten prosty patent najczęściej trudno realizować, ale są i na to sposoby.

Jeśli Twoje wydatki są tak wysokie, że nie możesz zaoszczędzić tyle, ile chcesz, być może nadszedł czas, aby je ograniczyć. Używanie aplikacji do śledzenia wydatków to pierwszy krok, który pozwoli Ci uświadomić sobie, w których miejscach pieniądze najbardziej się rozchodzą. Spróbuj zidentyfikować takie miejsca i ograniczyć wydatki. Poszukaj również sposobów, aby zaoszczędzić na stałych miesięcznych opłatach, np. za telewizję czy telefon komórkowy.

Wskazówka: Anuluj subskrypcję i członkostwa, z których nie korzystasz, zwłaszcza jeśli odnawiają się automatycznie. Zdecyduj się na jedzenie poza domem tylko raz w miesiącu i wypróbuj miejsca z kategorii tanie jedzenie. Planując zakup czegoś powyżej 50 zł, daj sobie 3 dni no przemyślenie, czy naprawdę tego potrzebujesz, i zastanowienie się, czy możesz to kupić w niższej cenie.

4. Kupuj mądrze

Smart shopping to coraz popularniejszy trend, który pozwoli Ci oszczędzać, szybko i skutecznie. Nigdy nie przywiązywałeś wagi do promocji czy okazji? Zacznij! Wiele sklepów, aby przyciągnąć klientów proponuje naprawdę wyjątkowe oferty, podczas których możesz kupić produkty o wiele taniej. Wystarczy tylko wybrać ten sklep, który akurat ma promocję na to czego potrzebujesz. Setki aktualnych ofert znajdziesz na goodie.pl.

5. Wykorzystuj okazje! 

Mądre powiedzenie głosi, że jeśli możesz kupić coś taniej, to po co przepłacać?! W dzisiejszych czasach nie musisz już chodzić od sklepu do sklepu, by sprawdzać najlepsze oferty. Wszystkie je znajdziesz na goodie. Poluj na najlepsze okazje przy pomocy wygodnej aplikacji, w której znajdziesz oferty setek sklepów. Poza tym wygodnie zrealizujesz zakupy online, zyskując zwrot części wydanych środków, dzięki opcji goodie cashback. Sprawdź, jak to działa!

6. Wyznacz cele oszczędnościowe

Jedną z największych motywacji do oszczędzania jest wyznaczenie sobie celu. Zacznij od zastanowienia się, na co chcesz oszczędzać. Może zamierzasz odkładać na emeryturę, bierzesz ślub lub planujesz wakacje. Następnie pomyśl, ile pieniędzy będziesz potrzebować i ile czasu zajmie Ci ich zaoszczędzenie.

Oto kilka przykładów krótkoterminowych celów oszczędnościowych:

  • poduszka finansowa – od 3 do 9 miesięcy kosztów utrzymania, które gromadzimy na wszelki wypadek;
  • fundusz awaryjny lub fundusz na wydatki nieprzewidziane, takie jak naprawa samochodu czy wymiana AGD;
  • zaliczka na samochód.

A oto kilka przykładów długoterminowych celów oszczędnościowych:

  • zaliczka na dom lub jego przebudowę;
  • studia dla dziecka i koszty z nimi związane;
  • oszczędności na emeryturę.

Wskazówka: na początek wyznacz sobie małe, możliwe do osiągnięcia cele krótkoterminowe, na przykład zakup smartfona czy inną przyjemność, na którą na co dzień nie mógłbyś sobie pozwolić. Osiąganie mniejszych celów i cieszenie się przyjemną nagrodą może stać się psychologicznym impulsem, który przekona Cię do opłacalności oszczędzania.

7. Określ swoje priorytety

Możesz się zastanawiać jak zacząć oszczędzać, ale jeśli nie określisz celu takiego działania, będzie Ci po prostu trudno się zmobilizować. Dlatego zastanów się, który cel oszczędnościowy jest dla Ciebie najważniejszy. Priorytety, jakie sobie wyznaczysz, będą miały największy wpływ na sposób alokacji Twoich pieniędzy. Jeśli wiesz, że w przyszłości będziesz musiał wymienić samochód, już teraz powinieneś tworzyć osobny fundusz oszczędnościowy na ten cel. Pamiętaj o celach długoterminowych, takich jak oszczędzanie na emeryturę. Ważne jest jednak to, aby nie zastępowały one krótkoterminowych potrzeb.

8. Korzystaj z właściwych narzędzi 

Najlepszy efekt osiągniesz, jeśli założysz osobne fundusze oszczędnościowe dla każdego celu, jaki sobie wyznaczysz. W przypadku oszczędzania na emeryturę rozważ indywidualne konto emerytalne. W przypadku celów krótkoterminowych – lokaty oszczędnościowe lub konta oszczędnościowe.

9. Zautomatyzuj oszczędzanie 

Skorzystaj z możliwości automatycznego realizowania przelewów w bankowości mobilnej Twojego banku. Możesz wybrać, kiedy, ile i na jakie konto przelać pieniądze. Skonfigurowanie przelewów automatycznych sprawia, że nie musisz o nich myśleć i zmniejsza pokusę wydawania pieniędzy. Przelewy na konta oszczędnościowe warto ustawić na pierwsze dni miesiąca – w ten sposób oszczędzanie stanie się naszym priorytetem.

10. Obserwuj, jak Twoje oszczędności rosną

W oszczędzaniu nie ma chyba niczego przyjemniejszego niż obserwowanie, jak oszczędności rosną! Sprawdzaj swój budżet i swoje postępy oszczędnościowe co miesiąc. Pomoże to w trzymaniu się osobistego planu oszczędnościowego i identyfikowaniu ewentualnych problemów. Regularne śledzenie wydatków i obserwacja postępów w oszczędzaniu może nawet zainspirować Cię do znalezienia większej liczby sposobów na oszczędzanie i szybszego osiągania wyznaczonych celów.