Tylko pies, który jest żywiony w odpowiedni sposób, może w zdrowiu i dobrej formie przeżyć długie, szczęśliwe lata ze swoim właścicielem. Jeśli kochasz swojego pupila, na pewno chcesz zapewnić mu jak najwyższą jakość życia, prawda? Dlatego, aby żywienie psa było zgodne z jego naturalnymi potrzebami, warto przestrzegać niektórych zasad. Dobry sklep zoologiczny na pewno pomoże Ci wybrać odpowiednią karmę dla psa, u nas znajdziesz jednak dużo wiedzy, dzięki której wybór będzie łatwiejszy!

Dlaczego dobra karma dla psa jest taka ważna

Nie każdy pies powinien być żywiony tak samo. To, jaką karmę dla psa wybierzesz, uzależnione jest od wielu czynników. Liczy się przede wszystkim wiek i wielkość. Dużą rolę odgrywają też przyzwyczajenia pupila, a także ewentualne choroby i alergie czworonoga. To, ile karmy dla psów spożywa Twój zwierzak, jest też zależne od jego aktywności fizycznej. Gdy przeanalizujesz te czynniki, będzie Ci łatwiej dopasować rodzaj i ilość karmy dla psów.

Pomijając jednak różnice, można ustalić uśrednione prawidłowe proporcje tego, czym odżywia się pies. Najprościej założyć, że przeciętny czworonóg powinien spożywać w ramach swojej diety 1/3 mięsa, 1/3 warzyw oraz 1/3 dodatków. Oczywiście proporcje te różnią się nieco w zależności od rasy, wielkości i wieku. Pamiętaj, że odpowiednia wielkość posiłków, a także wybór najlepszej karmy dla psa mają ogromny wpływ na witalność, samopoczucie i długość życia Twojego czworonoga. Nieodpowiednie żywienie może natomiast skutkować nadwagą, cukrzycą, schorzeniami szkieletu i stawów, a także problemami z sercem, nerkami i naczyniami krwionośnymi. Pamiętaj też, aby dobrze dobraną karmę dla psa podawać długoterminowo. Częste zmiany pokarmu mogą mocno obciążać organizm zwierzaka.

Jakie składniki powinna mieć karma dla psa? Jakich być w niej nie powinno?

Dobra karma dla psa powinna być bogata w najważniejsze substancje odżywcze – białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i mikroelementy. Tylko pełny zestaw tych substancji zapewni utrzymanie prawidłowych funkcji życiowych. Najważniejszym źródłem energii są białka i zawarte w nich aminokwasy. Najlepszym źródłem tego składnika jest oczywiście w przypadku psów mięso – wołowina, jagnięcina, wieprzowina, drób, królik, a także podroby. Tłuszcze wspierają system immunologiczny zwierzęcia i hamują procesy zapalne. Dzięki nim łatwiej absorbowane są witaminy. Pamiętajmy, że nie zawsze taka sama ilość karmy dla psów dostarcza tyle samo energii. Dlatego małe czworonogi jedzą często karmę o bardzo dużym pokryciu energetycznym.

Ważne jest też zachowanie stałych pór żywienia, a także odpoczynek po posiłku. Psy mają super dokładny zegar wewnętrzny i bardzo szybko przyzwyczajają się do określonych pór jedzenia. Co cechuje dobrą karmę dla psów? Przede wszystkim wysoka zawartość mięsa. Im większa, tym lepsza. Dobrze, gdy w karmie są też oleje roślinne i rybie, a także warzywa i owoce, które są naturalnym źródłem witamin i przeciwutleniaczy.

Karma sucha czy mokra?
Wybór karmy dla psa oznacza dbałość o jego zdrowie.

Czego w karmie dla psów być nie powinno?

Istnieją składniki, których nie powinno być w karmie dla psów. Są to głównie zboża zawierające gluten, a także soja, która może doprowadzić do zaburzeń funkcjonowania układu rozrodczego. Niewskazane są też sztuczne barwniki oraz konserwanty.

Karma sucha dla psów oraz karma mokra

Wielu właścicieli psów uważa, że podstawą diety czworonożnego przyjaciela jest karma sucha. Karma sucha dla psów jest rzeczywiście bardzo wygodna w podawaniu, ma też długi czas przydatności do spożycia, co jest niewątpliwie plusem dla właściciela. Łatwo ją przechowywać oraz odmierzać odpowiednie porcje. Wielu weterynarzy wskazuje też na dodatkowy plus – karma sucha dla psa pomaga ścierać kamień nazębny.

Kaloryczność karmy suchej, ze względu na proces suszenia, jest nawet 4-krotnie większa niż karmy mokrej. Specjaliści uważają jednak, że sama karma sucha nie wystarczy. W szczególności w przypadku psów starszych i szczeniąt karma mokra jest niezwykle potrzebna. Wysoka zawartość wody pozytywnie wpływa na układ moczowy, plusem jest też konsystencja, która sprawia, że karma mokra dla psów jest chętniej jedzona. Wiele zwierząt najlepiej funkcjonuje w schemacie mieszanym, który polega na podawaniu obu rodzajów karm. Jeśli zwierzę czuje się dobrze tak się odżywiając, nie warto tego zmieniać. Zarówno karmę suchą dla psów, jak i karmę mokrą najwyższej jakości, kupisz w sklepie internetowym Zooplus.

Karma dla psa alergika

Choć niewiele osób nie wie, że pies również może być alergikiem, nie zdarza się to wcale tak rzadko. Alergia u psów przejawia się głównie silnym świądem, zwłaszcza w okolicy uszu, łap i łopatek. Często czworonogi bardzo intensywnie drapią się i liżą, przez co zaczyna wypadać im sierść, na ciele mogą też pojawiać się rany. Zdarzają się też alergiczne wymioty, biegunka czy wzdęcia.

Aby prawidłowo wybrać karmę dla psa alergika, należy przede wszystkim wyeliminować z diety składnik uczulający. Najczęściej do takich składników należy białko zbóż. Pszenicę dodaje się najczęściej do karm niskiej jakości – wyzwala ona reakcję ze strony układu immunologicznego. Do innych substancji uczulających należą też soja, drób, pomidory, mleko czy jaja. Za uczulenia odpowiadają przede wszystkim białka, dlatego w przypadku alergii pokarmowych u psów często wyklucza się lub ogranicza źródła białek w diecie. Nawet do produkcji karm hipoalergicznych dla psów używa się białka hydrolizowanego. Pod żadnym pozorem nie należy podawać psu na diecie produktów innych niż ustalone i dotyczy to również smakołyków. Uwaga też na karmy marketowe!

Jak karmić psa, aby był pełen energii

Pamiętaj, że żywienie psa zawsze musi być oparte na zbilansowanej diecie, która dostarcza pupilowi wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Dieta powinna być dostosowana do wieku, rozmiaru i stopnia aktywności czworonoga. Uważaj z jedzeniem dla ludzi – surowe i niedogotowane mięso mogą psu bardzo zaszkodzić. Pod żadnym pozorem nie karm też psa słodyczami. Wybieraj karmy dla psów wysokiej jakości i staraj się stosować dietę mieszaną, która uwzględnia zarówno suchą, jak i mokrą karmę.