Gdy w Twoim domu pojawia się nowe zwierzątko, należy wybrać mu imię. Następnie pójść z kotem do weterynarza i kupić obróżkę oraz zabawki. Karma dla kota to ostatnie, co przychodzi Ci do głowy, a przecież to bardzo ważna sprawa, od której zależy zdrowie Twojego podopiecznego. Dlatego w tym poradniku podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią karmę dla kota. 

Jeśli masz kociaka od hodowcy, możesz kontynuować używanie dotychczasowej karmy, o ile jest ona smaczna i dobrej jakości. Inna sytuacja, gdy kot jest adoptowany, wtedy bowiem musisz w pewnym momencie wdrożyć karmę dla dorosłego osobnika. Jeszcze inaczej jest, gdy kotek pochodzi ze schroniska, wtedy musisz zdecydować, czy jakość suchej karmy dla kota była do tej pory odpowiednia. Czy może trzeba zdecydować się na zmianę. A więc jakie karmy dla kotów są najlepsze i na co zwracać uwagę?

Zachowaj zdrowy rytm posiłków

Koty lubią zdobywać, to również tyczy się jedzenia, tak więc permanentny dostęp do miski nie będzie dla nich dobry. Gdy pupil zobaczy, że w misce jest zawsze jedzenie dla kota, wtedy zacznie się ustawiczne podjadanie, a co za tym idzie,  przejadanie się, które dla nikogo nie jest odpowiednie.

Taka dieta, a w zasadzie jej brak to prosta droga do nadwagi, otyłości i innych chorób wywołanych takim właśnie podejściem. Jak karmić kota? Serwuj posiłki do 2 razy dziennie, postaraj się też, by były to takie same pory. Wszelkie przekąski i smakołyki podawaj ostrożnie i z umiarem.

Szeroki wybór karm gotowych

Rynek gotowych karm dla kotów i akcesoriów rozwija się obecnie bardzo prężnie. W jego ramach możesz znaleźć karmy pełnoporcjowe, które zastosujesz u zdrowych zwierząt, bez indywidualnych wymagań wynikających z ich stanu zdrowia lub też etapu życia.

Oprócz karm pełnoporcjowych, które kupisz w sieci sklepów dla zwierzaków Kakadu, istnieją również karmy weterynaryjne przeznaczone dla zwierząt o specjalnych wymaganiach (np. dolegliwości związane z układem pokarmowym) oraz oczywiście wszelkie suplementy i przysmaki.

Karmy suche nie takie zdrowe

To oczywiście najtańszy rodzaj karmy dostępny we wszystkich sklepach zoologicznych online, takich jak np. zooplus. Nie możesz bazować jedynie na podawaniu karmy o takiej konsystencji. Jedzenie wyłącznie suchego pokarmu może bardzo silnie obciążać układ moczowy kotów, ponieważ piją one bardzo mało wody.

Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest naprzemienne serwowanie pupilowi karmy mokrej oraz suchej. Wybierając suchą karmę kieruj się przede wszystkim jak najmniejszą, a najlepiej zerową zawartością zboża w składzie oraz jak najwyższym procentem zawartego mięsa. Oczywiście pamiętaj też o tym, że w misce kota powinna zawsze być woda.

Najlepsza karma dla kota musi być indywidualnie dopasowana do zwierzęcia
Karma sucha czy mokra? Jaka karma jest najlepsza dla kota?

Mokre karmy dla podopiecznego

Mokre karmy dla kota gwarantują wymagane zapotrzebowanie kaloryczne zawarte w większej objętości serwowanego posiłku. To sprawia, że kot odczuwa sytość.  Możesz go karmić miękkimi kawałkami, które nie będą sprawiały mu problemu. Te karmy, które również kupisz w każdym internetowym sklepie zoologicznym, mają w sobie dużo wody (nawet do 83%). To bardzo istotna informacja z racji tego, że koty bardzo często niechętnie piją wodę prosto z miski.

Mokra karma dla kota to mniejsze ryzyko odwodnienia. Nie zaszkodzi również, abyś do karmy dodawał wody, by podnieść jej poziom w organizmie pupila. Od suchych, karmy mokre dla kota odróżnia też mała zawartość węglowodanów, których de facto mało potrzeba w diecie naszych podopiecznych. Dobre karmy dla kota mają zazwyczaj kilka form: kawałków w sosie, kawałków w galarecie i pasztetu. To Ty podejmiesz ostateczną decyzję, który rodzaj przypadnie do gustu Twojemu sierściuchowi.

Karmy ekonomiczne i droższe

Te pierwsze występują we wszystkich sklepach zoologicznych online, mają bowiem najniższą cenę, łatwo o ich dostęp, a składniki są często słabszej jakości. Poza tym brak w nich dodatków, które wpływają na wygląd pupila, nie są dostosowane również do wieku. Mają raczej bazowy skład i charakteryzują się gorszą przyswajalnością.

Lepsze karmy z segmentu premium i super premium adresowane są dla właścicieli, którzy chcą wyjątkowo zadbać o kota. To karmy zbilansowane, zawierające składniki funkcjonalne, które pomagają organizmowi w okresie wzrostu, ciąży, starości, czy też poprawiają jakość sierści. Takie karmy posiadają wyselekcjonowane składniki o wysokiej przyswajalności oraz tzw. zamkniętą recepturę. Oznacza to tyle, że każda kolejna seria danej karmy ma niezmienny skład.

BARF czyli w zgodzie z naturą

Ostatnio sporym powodzeniem cieszy się nowa dieta, czyli BARF dla kota. To bardzo prosta metoda żywienia polegająca na tym, że serwujesz swojemu podopiecznemu wyłącznie zestaw pokarmów, które może znaleźć w swoim naturalnym środowisku. Gdy zdecydujesz się na takie podejście, automatycznie odrzucasz karmy gotowe oraz domowe posiłki, przygotowywane własnoręcznie i przesiadasz się na surowe mięso oraz rośliny.

BARF to specjalistyczna dieta wymagająca od właściciela sporej wiedzy na temat odżywiania oraz dużej ilości czasu poświęconego na zindywidualizowane komponowanie posiłków.

Ważne informacje na opakowaniu

Opakowanie dostarcza ważnych informacji o produkcie, np. ile powinien jeść kot, nie służy tylko ochronie zawartości i przyciąganiu wzroku ładną ilustracją. Etykieta powinna dostarczyć zwięzłej informacji o składzie i zastosowaniu karmy.

Informacje na etykiecie opakowania nie mogą również sugerować, że karma posiada cechy, które tak naprawdę posiadają inne karmy. Dokładnie czytaj więc wszystkie informacje i wybierz taką karmę, która będzie idealnie dopasowana do potrzeb Twojego kota.