Jak wybrać drona do nauki latania? Na jakie cechy i parametry warto zwrócić uwagę? Oto poradnik, który pomoże Ci wybrać najlepszy sprzęt!

Drony postrzegane są jako nowinka techniczna – gadżet militarny czy rodem z filmów science fiction. Zyskują coraz większą popularność, znajdując zastosowanie zarówno w celach komercyjnych, jak i rekreacyjnych. Coraz powszechniejsza staje się też nowa dyscyplina sportowa – wyścigi dronów, choć ich obsługa wcale nie jest taka prosta.

Model Racemachine (Hama) to niebagatelna rozrywka dla każdego fana transformersów. Możemy zamienić w kilka minut drona w łazika wyposażonego w napęd 4×4 i cieszyć się zabawą aż do 15 minut na jednym ładowaniu.

Dlatego jeśli jesteś początkujący, warto abyś wybrał sprzęt, który najlepiej sprawdzi się na etapie nauki. W naszym kraju nie trzeba zdawać egzaminu i mieć licencji, aby latać w określonych przestrzeniach i granicach dronem o masie poniżej 600 gram do celów niekomercyjnych. Szukając drona do nauki, szczególnie dla młodej osoby, warto wybrać taki model, którym można latać bez licencji, ale zarazem mieć pewność, że operator nie złamie nim prawa.
Możesz wybrać spośród wielu modeli dronów treningowych, w tym mieszczących się w dłoni, które doskonałe są na pierwsze próby latania (również w pomieszczeniach). Na początku najważniejsze bowiem, abyś nauczył się kontrolować drona i precyzyjnie nim sterować.

Możesz wybrać drona sterowanego kontrolerem (przypominający pada), ale też tabletem czy smartfonem. Jeśli zdecydujesz się na ten drugi typ, wybierz taki sprzęt, który oferuje aplikację na smartfona w języku polskim. Wiele tanich modeli posiada jedynie obsługę po chińsku. Istotne jest, aby system był stabilny, nie zrywał połączenia.

Pierwszy dron powinien być nie tylko prosty w obsłudze, ale też nieduży, zwrotny i wytrzymały. Istnieje duże ryzyko, że na początku zdarzą Ci się upadki czy zderzenia, których słaby sprzęt nie wytrzyma. Dlatego nie warto kupować najtańszego, byle jakiego modelu. O wytrzymałości, jak również o koszcie, w dużej mierze decyduje tworzywo z jakiego dron jest zrobiony. W zależności, czy będzie to niedrogi plastik, czy znacznie droższe, ale też trwalsze, włókna węglowe czy lekkie metale, cena drona będzie rosnąć. Warto jednak zainwestować większe pieniądze. Plastikowe modele są najczęściej jednorazowe. Gdy plastikowy dron raz się rozbije będziemy zmuszeni go wyrzucić i kupić nowy model.

Dobry dron do nauki latania powinien mieć kompas, czujnik ciśnienia i żyroskop (stabilizację lotu), które sprawiają, że dron potrafi utrzymywać stałą wysokość lotu. Dzięki czemu sterowanie nim jest bardziej precyzyjne i łatwe. Zwróć też uwagę, jak duży zasięg lotu posiada urządzenie. Istotne jest również to, na jak długo starcza akumulator. Małe drony najczęściej latają kilka minut i wymagają ponownego ładowania akumulatora. Większe, wielofunkcyjne modele, pozwalające na zaawansowane akrobacje, mogą latać nawet kilkadziesiąt minut.

Jakie funkcje powinien posiadać dron do nauki latania? Dużym ułatwieniem dla początkujących będzie funkcja auto-startu i auto-lądowania dostępna. Pozwala ona „zawiesić” w bezruchu drona 2m nad ziemią. Przydatna będzie również opcja autorotacji, która sprawia, że sprzęt samoczynne opada, nie uderzając w ziemię.

Filigranowy dron SKY BEETLE FPV został wyposażony w funkcje zarezerwowane raczej dla drogich i dużych urządzeń. Ten model to idealne rozwiązanie dla amatorów podniebnych rozrywek

Poza dronem niezwykle ważny jest kontroler, którym będziemy go sterować. Na rynku profesjonalnych dronów wyróżniamy trzy główne kontrolery lotu: DJI A3, 3DR Pixhawk i ZeroTech Gemini. Pozwalają one na precyzyjny lot, oraz na kontrolę parametrów lotu za pomocą komputera lub smartfona. Wszystkie te drony mogą wykonywać misje autonomiczne i mają już „sztuczną inteligencję”, która pomaga pilotowi w czasie lotu.

Jeśli planujesz zabierać drona na wycieczki czy urlopy, wybierz model, który możesz złożyć, co ułatwi Ci jego transport. Warto też zwrócić uwagę na akcesoria. Na pewno przyda się dodatkowy akumulator, zapasowe śmigła, kontroler czy poręczny pokrowiec ochronny. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że nic nie zepsuje Ci zabawy ani nie skończy się ona niespodziewanie szybko.

Jak tanio kupić drona?

Dron to wydatek nawet kilkuset czy kilku tysięcy złotych. W znalezieniu najlepszych ofert w sklepach z elektroniką pomoże Ci w tym bezpłatna aplikacja zakupowa goodie i strona www.goodie.pl. Znajdziesz tutaj aktualne promocje i specjalne kupony rabatowe najpopularniejszych sieci. Możesz też przejrzeć gazetki i wygodnie porównać promocje w różnych sklepach. Dodaj wybrane sklepy do ulubionych, a otrzymasz powiadomienie PUSH, gdy pojawią się nowe, atrakcyjne oferty.

Najlepsze ceny znajdziesz w sklepach internetowych. A jeśli chcesz dodatkowo zaoszczędzić skorzystaj z programu cashback w goodie. Na czym polega cashback? To zwrot części wydatków w sklepach za zakupy online. Wystarczy, że podczas zakupów przejdziesz do wybranego sklepu przez goodie i dokonasz zakupu tak, jak zwykle. Część środków wróci na Twoje konto średnio w 30 dni. Dodatkowo cashback łączy się z promocjami , zniżkami i kuponami rabatowymi dostępnymi na goodie, wiec zaoszczędzisz podwójnie! Zatem poszukaj drona w sklepach objętych programem cashback i zyskaj zwrot.

Wybrane sklepy z elektroniką, które biorą udział w programie cashback w goodie:

Wszystkie marki w programie cashback w goodie znajdziesz tutaj.

 Wykorzystano materiały prasowe: Hama, KD Aerial Technology, TelForceOne S.A.

Zdjęcie główne: dron DJI Spark (Hama)

Sprawdź też: