Rocznie przeciętny Polak produkuje około 300 kg odpadów. Większość z nich składuje się na wysypiskach. W naszym kraju recykling wciąż nie wszędzie jest oczywistością. Naukowcy alarmują, że jeśli ilość produkowanych odpadów nie zacznie dynamicznie się obniżać, za kilkadziesiąt lat śmieci totalnie zaleją całą planetę. Dlatego coraz bardziej świadomi konsumenci starają się przyzwyczaić do życia bez śmieci. Filozofia zero waste, bo o niej mowa, staje się powoli nową modą i nowym stylem życia. Choć wymaga sporo wysiłku, w walce o planetę warto go podjąć. Na czym polega zero waste?

Czym jest zero waste? Skąd wzięła się ta filozofia? Jak zacząć zero waste w swoim życiu?

Niektóre osoby w tej filozofii widzą ortodoksyjny ruch ekologów, który ma za zadanie ograniczać naszą wolność w codziennym życiu. Jest to absolutna bzdura – trend zero waste to reakcja na coraz gorszą kondycję naszej planety, spowodowaną ociepleniem klimatu, zanieczyszczeniem środowiska naturalnego i ingerencją plastiku. Kim jest konsument zero waste? To osoba, która na zakupy bierze swoje torby do pakowania, włączając w to woreczki na owoce i warzywa. Wybiera w Internecie sklepy, które nie korzystają z folii bąbelkowej, pakując zamówienie, a czasem również rezygnuje z produktów pochodzenia zwierzęcego, pozostając tylko przy roślinnych.

Jak zacząć zero waste?

Przede wszystkim sprawdź, jakich śmieci produkujesz najwięcej i postaraj się zmniejszyć ich ilość. Najczęściej chodzi tu o produkty jednorazowego użytku jak płatki kosmetyczne, chusteczki, plastikowe i foliowe opakowania, a nawet kubki na wynos w kawiarniach. Spróbuj wdrożyć też w swoim życiu zasadę 5R:

  1. Refuse (odmów) – postaraj się wcale nie kupować niektórych rzeczy. Chodzi tu przede wszystkim o plastik, znajdujący się często w produktach jednorazowego użytku. Są to słomki, plastikowe reklamówki czy sztućce. Wybierz ich ekologiczne Jeśli w niektórych przypadkach zupełne zrezygnowanie z niektórych rzeczy jest niemożliwe, zastosuj Reduce (zredukuj), czyli jak najmocniej ogranicz korzystanie z tych produktów. Coraz więcej rzeczy produkuje się mając zero waste w głowie, wystarczy chwilę poszukać, aby wdrożyć w życiu less waste.
  2. Reuse (używaj ponownie) – jeśli już posiadasz rzeczy zawierające plastik, nie wyrzucaj ich dopóki nie wykorzystasz ich możliwie jak najbardziej. Chodzi tu o ubrania i przybory codziennego użytku. Nie wyrzucaj rzeczy – znajduj im nowe zastosowanie.
  3. Recycle (recykling) – zero waste i recykling zdecydowanie idą w parze. Wiele rzeczy, które używasz, nadaje się do ponownego przetworzenia. Dlatego pamiętaj o segregacji śmieci – to dobry sposób, aby dać nowe życie niektórym materiałom.
  4. Repair (naprawiaj) – nie zawsze gdy coś się zepsuje, od razu musi być zastąpione nowym. Warto podjąć odrobinę wysiłku i naprawić zepsutą rzecz – mogą to być domowe sprzęty oraz ubrania – zamiast kupować nowy sweter, załataj dziurę w starym.
  5. Rot (kompostuj) – coraz częściej w przestrzeniach publicznych możemy spotkać się ze specjalnymi miejscami do kompostowania produktów. Jeśli masz ogródek, możesz wszelkie zwiędłe kwiaty, skorupki po jajkach czy obierki kompostować właśnie tam.

Moda i ubrania a filozofia no waste

Styl zero waste coraz częściej gości właśnie w przemyśle modowym. Świadomy konsument zero waste powinien wybierać tylko produkty dobrej jakości, którymi będzie można cieszyć się dłużej, niż ubraniami ze sztucznych materiałów. Podobnie z butami – dobrej jakości buty na pewno będę służyły Ci kilka lat. Co jeszcze możesz zrobić, aby połączyć modę z ekologią?

·         Nie wyrzucaj ubrań

Zamiast tego, dziel się z innymi. Oczywiście nie wszystko nadaje się do oddania, ale większość ubrań, które lądują na śmietniku, mogłyby zyskać drugie życie. Może masz buty, które okazały się nietrafionym zakupem? Sweter, który nosiłaś zanim zrzuciłaś zbędne kilogramy? Oddaj je innym, aby wspierać no waste! Możesz również ubrania, które po prostu Cię znudziły, przerabiać – a może odkryjesz swoją nową pasję i zostaniesz domorosłą projektantką mody ekologicznej?

·         Kupuj ubrania w second handach

Wiele ludzi wciąż się przed tym wzbrania jednak nie ma ku temu żadnych racjonalnych powodów. Już dawno second handy nie kojarzą się z tanimi ubraniami bez gustu. Wprost przeciwnie, możesz tam znaleźć prawdziwe perełki w dobrych cenach, a dodatkowo jesteś eko.

·         Postaw na ubrania wegańskie

Tak, moda również może być wege. Dieta wegańska jest coraz bardziej popularna, ma bowiem wiele korzyści zdrowotnych. Ubrania ekologiczne to kolejny krok w stronę świadomej konsumpcji – są produkowane bez żadnych produktów odzwierzęcych i żadne zwierzę nie ucierpiało przy ich produkcji.

·         Naucz się szyć

Jeśli chcesz żyć w zgodzie z ekologią i no waste, może warto nauczyć się samodzielnie szyć i przerabiać ubrania? Na pewno u mamy, babci czy cioci znajdziesz maszynę do szycia i kilka wskazówek na początek. Szycie to ogromna frajda i dużo satysfakcji.

Jak być zero waste w kuchni?
Zero waste nie musi być trudne! W kuchni to kwestia zmiany nawyków i przyzwyczajeń.

Zero waste w kuchni i nie tylko

Filozofię no waste możemy wdrożyć nie tylko dobierając elementy swojej garderoby. Równie ważne jest życie zero waste w innych sferach. Woreczki na warzywa to tylko jeden z przykładów. Coraz więcej supermarketów daje klientom możliwość pakowania świeżych produktów, jak sery czy mięsa, we własne opakowania. Niemal wszędzie obok plastikowych toreb na zakupy znajdują się też ekologiczne siatki wielokrotnego użytku. Wśród konsumentów coraz większą popularnością cieszą się… torby na zakupy wykonane ze starych firanek.

Aby w pełni wdrożyć less waste, naucz się przetwarzać żywność. Z obierek po warzywach możesz zrobić wywar na zupę, ze starego pieczywa – bułkę tartą. Często nie jesteśmy nawet świadomi tego, że coś, co chcemy wyrzucić, można szybko i łatwo przetworzyć. Postaraj się też produkować mniej odpadów w łazience. Zamień kosmetyki w plastikowych opakowaniach na te pakowane w szkło lub papier. Sprawdź na przykład propozycje Ekodrogerii. Mydło w płynie zamień na mydło w kostce, a dodatkowo zrezygnuj z chemicznych środków czystości w plastikowych butelkach na rzecz ekologicznych domowych metod, które wykorzystują między innymi sodę oczyszczoną, ocet czy sok z cytryny. Te drobne zmiany w życiu codziennym szybko zaprocentują!