Czy zauważyłeś, że w supermarketach i sklepach coraz częściej widzimy ludzi, którzy zamiast pakować zakupy do plastikowych reklamówek, używają materiałowych toreb, a w kawiarni pojawiają się osoby, które proszą o nalanie kawy do własnego kubka? Dziś wyjaśniamy na czym polega trend zero waste.

Zakupy, które robimy codziennie, mogą być przyjazne środowisku albo mogą wpływać na nie niekorzystnie. Czy pomyślelibyście, że nawet taka na pozór banalna sprawa jak zakup zwykłej bagietki, może mieć szkodliwy na środowisko wpływ? Wszystko zależy od tego, w jakie opakowanie ją zapakujemy! – własną materiałową siatkę czy dostępną w sklepach torebkę papierową lub plastikową.

Na czym polega trend zero waste?

Chodzi o to, aby robić zakupy w taki sposób, by uniknąć zbędnych opakowań, które natychmiast trafią do kosza. Co możemy zrobić, aby robiąc zakupy, sprzyjać ochronie środowiska? Zmienić nasze nawyki. Dziś przedstawiamy kilka pomysłów na zakupy przyjazne środowisku.

Materiałowe torby na zakupy

Na zakupy wybieraj się z własną torbą. Najlepiej materiałową lub siateczkową. Takie torby posłużą na wiele miesięcy albo nawet i na lata! A gdy już wysłużą swoje, nie wyrzucaj ich, ale zastanów się, jak dać im drugie życie. Możesz przerobić je na ściereczkę. Zanim trafią do kosza, minie wiele lat. A potem w pełni ulegną rozkładowi.

Woreczki na zakupy

Podobnie sytuacja ma się z pakowaniem towarów na wagę, chociażby warzyw i owoców. Zamiast używać plastikowych torebek, dostępnych w sklepie, przyjdź na zakupy z własnymi siateczkowymi woreczkami. Te woreczki są naprawdę estetyczne i ekologiczne. Spełniają wiele funkcji nie tylko na zakupach, ale też w domu i w podróży. Z pewnością znajdziesz dziesiątki zastosowań takich woreczków.

Kupuj produkty „na wagę”

Nie tylko warzywa i owoce można kupić na wagę. Znajdź sklepy, w których na wagę kupisz makaron, kasze, ryż, bakalie, orzechy czy czekoladę. W dużych miastach można wybrać się do specjalnych sklepów, w których na wagę można kupić praktycznie wszystko – od mydła do powidła. Czy byliście kiedyś w takim sklepie? Zajrzyj do niego koniecznie i zrób tam zakupy na próbę. W domu zakupione produkty, takie jak kasze czy makaron, przesyp do słoików.

Kubki do kawy

Czy wiesz, że kubek do kawy, który otrzymujesz w kawiarni, zamawiając kawę na wynos, również jest kubkiem plastikowym? Większość z nas myśli, że jest to papier, ponieważ tak właśnie wyglądają. Niestety nie jest to prawda, taki kubek rozpuściłby się. Kupując kawę na wynos, możesz poprosić o wlanie jej do własnego kubka. Coraz więcej kawiarni przyznaje zniżki osobom, które przychodzą z własnym kubkiem.

Bambusowe szczoteczki

Szczoteczki do zębów to kolejny plastikowy produkt codziennego użytku. Wymień szczoteczkę na bambusową. Takie szczoteczki są nie tylko ładne, ale też ekologiczne.

Zero waste w supermarketach w Polsce

Kolejne sieci sklepów wielkopowierzchniowych zachęcają klientów do pakowania produktów we własne opakowania. Taka możliwość została udostępniona w tym roku w supermarketach i hipermarketach sieci Carrefour w Polsce. Kupując produkty na wagę, takie jak wędliny czy sery, wystarczy przekazać pracownikom sklepu swoje pudełko. Sprzedawca je wytaruje, nałoży do niego wybrany produkt, a następnie przyklei etykietę wagi na spód naszego opakowania. Podobne rozwiązania wprowadzają też w tym roku sklepy Auchan.

W wielu krajach na świecie, m.in. we Francji, sieci handlowe, producenci żywności oraz restauracje motywowane są do stopniowego wprowadzania rozwiązań zero waste. Unia Europejska planuje wprowadzenie nowego prawa i już za kilka lat zakazane ma być wprowadzanie do obrotu plastikowych słomek, talerzyków czy patyczków higienicznych.

Czy już wiesz na czym polega trend zero waste? Zastanów się, jakie zmiany możesz wprowadzić od dziś, by robić zakupy w sposób bardziej przyjazny środowisku.