Rower to doskonały prezent na Dzień Dziecka, Pierwszą Komunię czy urodziny. Nie tylko zapewni dziecku ruch na świeżym powietrzu, ale może być wstępem do prawdziwej przygody z kolarstwem. Sprawdź, jak wybrać najlepszy rower dla kilkulatka, a jak dla nastolatka.

Czy warto kupować małemu dziecku rower? – Jazda na rowerze zapewnia wiele korzyści. Pomaga rozwijać poczucie równowagi, kształtuje koordynację ruchową, poprawia kondycję, rozwija nawyk aktywności ruchowej, ciekawość świata i zdrową konkurencję. Oswaja z prędkością, uczy orientacji w przestrzeni i bezpiecznego poruszania się w niej, dodaje dziecku pewności siebie, a przede wszystkim sprawia mnóstwo radości – wylicza Dariusz Skupień, instruktor kolarstwa, nauczyciel WF, pomysłodawca i wychowawca Cykloklasy Merida, pierwszych w Polsce klas kolarskich dla dziewczyn na poziomie szkoły podstawowej.

Myślę, że nie ma przeszkód, by myśleć o rowerku dla dziecka bardzo wcześnie, nawet gdy ma 2-3 lata – dodaje Nina Wawryszuk, ambasadorka Go Sport. – Dobrym pomysłem są rowerki biegowe o kołach 12” lub 16”, które świetnie uczą od najmłodszych lat utrzymania równowagi, koordynacji i kontroli kierunku jazdy. Rowerek biegowy nie ma pedałów, korby, łańcucha i przerzutek – sprawia to, że jest lekki – mówi Wawryszuk.

Na dobry początek: rowerek biegowy

Drewniane rowerki biegowe nowozelandzkiej firmy Wishbone rosną razem z dzieckiem – od 1 do 4 roku życia (www.bikeovo.pl)

Kiedy nauczymy malucha jazdy na rowerze biegowym, łatwiej będzie mu później wsiąść na większy sprzęt i szybciej bezpiecznie jeździć bez bocznych kółek i prowadnicy. Dla dzieci od 2 do 4 lat polecane są koła o rozmiarze 12 cali. W tym wieku dziecko może się już też oswajać z kaskiem. Dobrym rozwiązaniem, ułatwiającym przejście na model z pedałami, są rowerki biegowe z hamulcem V-Brake (np. Kross Mini), które uczą hamowania dłońmi, nie nogami. Można również spotkać rowerki, których rama obraca się i jest on przystosowany do składania na kilka sposobów, jak np. Wishbone Bike. Rowerek „rośnie” razem z dzieckiem – dzięki temu posłuży mu długo (posiada trzy warianty użytkowania:  trójkołowy niski, dwukołowy niski i dwukołowy wysoki).

Rowerek biegowy Kinderkraft 2way Next
Rowerek biegowy 2w1 Lionelo Roy (matfi.pl)

Rower dla przedszkolaka

Najważniejszym elementem wyposażenia dziecka jest kask rowerowy, który zabezpiecza głowę w razie upadku. Powinien być prawidłowo dobrany pod względem wielkości i dobrze wyregulowany (fot. Merida)

Kiedy kupić dziecku pierwszy rower z pedałami? Eksperci są zgodni, iż najlepszy moment to wiek 4-5 lat, kiedy dziecko zwykle ma już wystarczająco dużo siły, aby koordynować równocześnie równowagę, sterowaniem rowerem, pedałowanie i hamowanie. – Jazda na rowerze wydaje się prostą sprawą, jest to jednak składowa wielu czynności wykonywanych równocześnie i wymaga od dziecka sporych umiejętności, które wykorzystuje nieświadomie – wyjaśnia ekspert Meridy. Na każdym etapie nauki jazdy należy doceniać wysiłek dziecka, chwalić i motywować je, bez zmuszania do czegokolwiek.

Wielu rodziców ma kłopot z tym, jak dobrać rozmiar ramy oraz kół dla dziecka. – Zdarza mi się widzieć dzieci na rowerach, które są ewidentnie za duże – trudniej się nim manewruje, a w przypadku niebezpieczeństwa czy nagłej reakcji jak hamowanie – dziecko niefortunnie zaplątuje się w rower – przestrzega ambasadorka Go Sport.

W przypadku dziecka w wieku od 4 lat wybieramy przeważnie koła w rozmiarze 16-20 cali (rozmiar ramy waha się od 11 do 13 cali). Do roweru dołączane mogą być też kółka stabilizujące. W takich rowerach oprócz aluminiowej ramy pojawiają się przerzutki (wystarczy jedna tarcza z przodu i 6 biegów z tyłu) oraz amortyzatory z przodu. Najczęściej spotykane hamulce to V-brake, ale czasami pojawiają się nawet znacznie skuteczniejsze hamulce tarczowe. Modele o wielkości kół od 12 do 20 cali powinny jednak dysponować hamulcem typu torpedo, czyli „w pedałach”, bo możliwości ścisku dłoni malucha mogą być za małe w nagłych sytuacjach.

Zazwyczaj dzieci w wieku od 7 do 12 lat przesiadają się już na rowery o kołach 24-calowych z ramą o długości 14-15 cali. Mamy wówczas do czynienia z rowerami jak dla dorosłych, tylko odrobinę mniejszymi.

Romet TOLA
Merida MATTS Jr

Rower dla nastolatka

7-8 lat to czas, kiedy dzieci mogą spróbować swoich sił w pierwszych wyścigach na krótkich dystansach, organizowanych m.in. przy okazji maratonów rowerowych w różnych częściach Polski (fot. Merida)

Ostatnim segment rowerów dla dzieci i juniorów to propozycja dla młodzieży, o kołach w rozmiarze 26. Wśród nich często daje się odnaleźć mniejsze rozmiary ram. Ale tak naprawdę przy odpowiedniej geometrii ramy nawet dziewięcioletnie dziecko powinno poradzić sobie z taką wielkością koła. To rozwiązanie zaleca się dla maluchów o sportowych aspiracjach. Pokrywa się to też z tendencjami na rynku rowerów sportowych dla dorosłych.

W wieku 7-8 lat dzieci mogą spróbować także swoich sił w pierwszych wyścigach na krótkich dystansach, organizowanych m.in. przy okazji maratonów rowerowych w różnych częściach Polski. Swoje rywalizacje mają już nawet maluchy startujące na rowerkach biegowych. Niezależnie od tego, czy dzieci będą startować w zawodach, czy wybiorą się rowerem tylko na przejażdżki, powinny znać przepisy ruchu drogowego i stosować się do nich. Zdaniem Dariusza Skupnia, okazją do poznania przepisów mogą być przygotowania do egzaminu na kartę rowerową, gdy dziecko ma 10-11 lat. Idealnym miejscem do takiej edukacji są miasteczka ruchu drogowego.

Kross Esprit Jr
Kross Modo Jr
Merida MATTS

Na co zwrócić uwagę podczas wizyty w sklepie rowerowym

Odkładając na bok kwestie techniczne, warto zapytać dziecko – o jakim rowerze marzysz? Dziecko będzie jeździło z większą przyjemnością, gdy wsiądzie na sprzęt, który po prostu polubi. Nie narzucajmy koloru, nie bierzmy bajerów na siłę – niech pasja kiełkuje powoli, naturalnie. Gdy będą większa potrzeby, wtedy możemy myśleć o rowerach z pełnym zawieszeniem czy karbonowych ramach – przekonuje Nina.

Podstawowym kryterium zawsze powinna być jednak jakość. Gwarantuje ona nie tylko bezpieczeństwo, ale też sprawia, że rower posłuży lata, również młodszemu rodzeństwu. Jeśli chodzi o dobór konkretnego roweru trzeba sugerować się wielkością ramy i koła, aby jazda była komfortowa, pewna i bezpieczna.

Kolejną ważną kwestią jest właściwa geometria ramy, która powinna gwarantować duży przekrok. Dzięki niemu dziecko będzie czuło się bezpiecznie. Istotna jest też możliwość regulacji wysokości kierownicy oraz jej kąta pochylenia, a także wysokości i ustawienia kąta siodełka. Warto sprawdzić, czy koła obracają się swobodnie, a ruchy kierownicą przebiegają gładko. Należy też zwrócić uwagę, aby klamka hamulca pracowała lekko i nie była zbyt mocno oddalona od chwytu kierownicy.

Modele dla trzylatka są już niekiedy zaopatrzone w pedały i łańcuch (dla bezpieczeństwa powinien być osłonięty). Lepiej unikać modeli z agresywnym bieżnikiem opony ze względu na zbyt duży i niepotrzebny opór, mogący hamować rozwijanie umiejętności dziecka i jego zapał do pedałowania.

Koniecznie pamiętajmy też o kasku i jego prawidłowym zapięciu oraz o odblaskach na rower lub kostkę – przypomina Nina Wawryszuk. Starsze dzieci, zwłaszcza te, które poruszają się ze starszymi po drodze, powinny mieć lampki przód-tył i kamizelkę odblaskową. Warto pomyśleć o zakupie torby podsiodłowej lub torby na kierownicę, gdzie możemy wozić np. zapasowa dętkę, pompkę czy kamizelkę właśnie. W przypadku awarii jesteśmy zabezpieczeni. Aby otarcia dłoni nie zniechęcały do dalszej jazdy, dobrze jest wyposażyć dziecko w rękawiczki. Ochroną przed przykrymi konsekwencjami upadków będą też długie spodnie i bluza z długimi rękawami.

Po zakupie roweru dla kilkulatka jak i nastolatka ustawiamy wysokość siodła, by podczas pedałowania noga nie prostowała się całkowicie. Młody kolarz musi dosięgać czubkami palców do ziemi, zaś rękoma do kierownicy.

Gdzie tanio kupić rower dla dziecka?

Jeśli nie lubisz przepłacać, w znalezieniu najlepszych ofert pomoże Ci bezpłatna aplikacja goodie i strona www.goodie.pl. Goodie to źródło informacji o promocjach, wyprzedażach i zniżkach m.in. w sklepach sportowych i turystycznych w całej Polsce. Użytkownicy platformy otrzymują też specjalne kupony rabatowe i korzystają z dedykowanych akcji promocyjnych. Dodaj do ulubionych wybrane marki i sklepy, a otrzymasz powiadomienie PUSH, gdy pojawią się atrakcyjne oferty i promocje, np.: Go Sport, Intersport, Decathlon i Centrumrowerowe.pl.

W goodie możesz skorzystać też z usługi cashback, w ramach której otrzymasz zwrot części wydatków za zakupy online na swoje konto. Wystarczy, że do wybranego sklepu dostępnego w programie cashback, przejdziesz przez goodie i dokonasz zakupu tak, jak zwykle. Średnio po 30 dniach na Twoje konto wróci część wydatków. Co więcej cashback łączy się z promocjami dostępnymi na goodie, więc możesz zaoszczędzić podwójnie. To proste! Więcej o tym, jak kupować z cashbackiem przeczytasz tutaj.

Z goodie możesz otrzymać zwrot w następujących sklepach sportowych:

Zobacz wszystkie marki dostępne w programie cashback.

Wykorzystano materiały firm: Go Sport, Kross, Merida

Sprawdź też: