Coraz więcej osób decyduje się na pracę z domu, dzięki czemu nie traci czasu na dojazdy do pracy i swobodnie zarządza swoim czasem. Decydując się na home office, warto odpowiednio zaaranżować przestrzeń domową, tak aby ułatwiała koncentrację i zwiększała komfort pracy zdalnej.

Z badań przeprowadzonych przez WorldatWork wynika, że aż 87% osób wybiera swoje mieszkanie jako lokalizację sprzyjającą pracy zdalnej. W domu czujemy się szczęśliwsi, pracujemy lepiej i efektywniej. Jednak w home office należy wyznaczyć granice czasowe i przestrzenne. Ważne, aby zadbać nie tylko o wygląd, ale przede wszystkim wygodę i ergonomię stanowiska pracy. Zdarza się, że zapominamy o tych podstawowych zasadach. W rezultacie choć ładne, domowe biuro nie sprzyja wydajnej pracy. Oto podstawowe wymagania, jakie powinno spełniać miejsce do pracy w domu:

Określone granice

Jeśli home office przeplatamy domowymi obowiązkami, może się zdarzyć, że jesteśmy w pracy dłużej nie 8 godzin dziennie. Jeśli pracujemy w każdym kącie domu, to staje się on w całości naszym biurem. Przestaje być miejscem, gdzie potrafimy odpoczywać. Dlatego należy wyznaczyć sobie konkretny czas od-do i miejsce na pracę.

Biurko NEST dzięki regulacji wysokości blatu pozwala na pracę na siedząco i na stojąco (fot. Mikomax Smart Office)

Jeśli nie mamy osobnego pokoju, który możemy zamienić w gabinet, postarajmy się zagospodarować wnękę w salonie czy wydzielić kąt w sypialni. Granice home office niech wyznaczają meble, ścianki lub taka aranżacja, która pomoże wyodrębnić w domu przestrzeń do intensywnej, umysłowej pracy. Dobrym rozwiązaniem są też rośliny oczyszczające powietrze – mogą to być wysokie donice z kwiatami lub regał z roślinami doniczkowymi, tworzący zieloną ścianę. Już kilka doniczek może poprawić nasze samopoczucie. Dzięki takiej aranżacji zapewnimy sobie odosobnienie w czasie pracy, a po wypełnieniu obowiązków pomoże nam ona „wyjść z biura”.

Jasna kolorystyka

Miejsce do pracy nie powinno zaburzać wystroju wnętrza, ale wkomponować się w nie. Na szczególną uwagę podczas urządzania miejsca do pracy zasługują więc zarówno kolorystyka, jak i panujący we wnętrzu styl. Warto zadbać o to, aby były one ze sobą spójne. Dobrym rozwiązaniem będzie np. zestawienie bieli i lekkich, nowoczesnych mebli. Taki wystrój pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie umysłu i koncentrację. Kolorami, które sprzyjają pracy umysłowej, są też jasne szarości i zielenie.

Dobre światło

Domowe biuro powinno być dobrze oświetlone – najlepiej gdy biurko ustawione jest bokiem do okna. Ważne, aby jednak światło nie odbijało się w ekranie komputera, ani nie oślepiało nas. Zadbajmy więc o transparentną zasłonkę lub żaluzje. Dostęp naturalnego światła ma ogromny wpływ na naszą efektywność i dobry nastrój. Jeśli nie mamy okna w bliskiej odległości, zadbajmy o dodatkowe, przyjazne oświetlenie. Światło monitora bardzo obciąża wzrok, dlatego nie należy pracować w ciemności.

Najlepiej zamontować źródło światła nad głową, a także doświetlić ścianę za monitorem. Jeśli biurko jest zbyt małe, wybierzmy lampę stojącą lub zamontujmy kinkiet na ścianie. Optymalne natężenie wynosi 5000 luksów, co zapewnia żarówka 60W. Jeśli chodzi o barwę, to najlepiej wybrać pośrednią – ani zbyt zimną, ponieważ szybko zmęczy nasz wzrok, ani zbyt ciepłą, ponieważ wywoła senność. Neutralne światło, najbardziej zbliżone do naturalnego, najmniej zmęczy nasze oczy i wpłynie pozytywnie na koncentrację.

Wygodne meble

Najważniejszym elementem domowego biura będzie oczywiście biurko i krzesło. Biurko powinno stać w miejscu mało uczęszczanym, aby inni domownicy jak najmniej przeszkadzali w pracy. Sprawdzonym rozwiązaniem jest też ukrycie biurka w szafie wnękowej za przesuwnymi drzwiami.

Albo sprawić sobie składany stół – gdy nie pracujemy, zmienia się w estetyczną komodę nie zajmującą dużo miejsca. Kolejnym rozwiązaniem są meble na wymiar. W małych pomieszczeniach liczy się każdy centymetr, najlepiej pozwolą wykorzystać przestrzeń meble zrobione na indywidualne zamówienie.

Aby zadbać o komfort pracy w domowym biurze, możemy również zakupić biurko „sit and stand”, czyli o regulowanej wysokości blatu. Przykładem jest najnowszy projekt Mikomax Smart Office, biurko NEST, które pozwala na pracę zarówno na siedząco, jak i na stojąco. System umożliwia większą aktywność w sposobie pracy i zapobiega dolegliwościom wynikającym z długotrwałego przebywania w wymuszonej pozycji siedzącej.

Warto zainwestować w wysokiej jakości krzesło, które zapewni nam prawidłową postawę i zadba o nasz kręgosłup. Dobrze gdy będzie posiadało regulację oparcia, wysokości, możliwość obracania, jak również podgłówek i podłokietniki. Takie meble znajdziemy w ofercie: Profim, Bejot, Kleiber czy Vank.

Obecnie odchodzi się od ciężkich, drewnianych mebli, na rzecz smukłych i prostych form. Projekt musi być ergonomiczny i designerski. W trendach dominują lekkie biurka o zgrabnych nóżkach i cienkich blatach, często inspirowane wzornictwem modernistycznym, utrzymane w ciepłym drewnie, czy minimalistycznej bieli. To co oferują producenci, odbiega od przenoszenia surowej estetyki biurowców. W naszym domu możemy wyrazić indywidualny gust, nienarzucony przez ramy miejsca pracy. Pamiętajmy jednak by mieć na uwadze całościową koncepcję wystroju wnętrza, tak by nie zaburzyć wizualnej spójności – wyjaśnia Dariusz Wicher, dyrektor handlowy Everspace.

Jasny kolorystyka i lekkie meble pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie umysłu i koncentrację. Drzwi Porta FOCUS Premium wkomponują się w całość, zgrabnie podkreślając harmonię wnętrza. (fot. Porta)

System przechowywania

Decydując się na pracę w domu, musimy zadbać też o porządek. Nic tak nie rozprasza, jak bałagan. Dobrze zorganizowana powierzchnia biurka będzie miała pozytywny wpływ na naszą koncentrację. Idealnym rozwiązaniem są meble z wbudowanymi skrytkami np. pod blatem. Warto pomyśleć też nad rozwiązaniami umożliwiającymi ukrycie mało estetycznych kabli, z wbudowanymi gniazdami, czy wejściami USB. W naszym home office warto również zadbać również o miejsce na przechowywanie dokumentów – może to być kontener z szufladami, a w razie ograniczonej przestrzeni – półka z segregatorami lub organizer na biurku. Dobrze, gdy wszystkie przedmioty związane z pracą mamy w jednym miejscu i nie musimy ich szukać po całym domu. Planowanie zadań ułatwi też tablica magnetyczna lub z korka, do której możemy przyczepiać karteczki z ważnymi zadaniami.

Jak tanio urządzić home office?

Urządzając kąt do pracy, warto skorzystać z okresowych wyprzedaży i promocji, aby nie przepłacać. Aktualne promocje i zniżki w sklepach z wyposażeniem wnętrz pomoże Ci znaleźć aplikacji goodie i strona www.goodie.pl. Znajdziesz tu promocje Agata Meble, Abra Meble, Black Red White, Bodzio, Kler, BoConcept, czy VOX. W goodie z łatwością przejrzysz również gazetki takich sieci, jak Jysk, Jula, Castorama, Leroy Merlin, katalog IKEA. Dodaj ulubione marki do obserwowanych, a otrzymasz powiadomienie PUSH, gdy pojawia się nowe promocje w tym sklepie. Najlepsze oferty znajdziesz w sieci. Sklepy internetowe oferują często atrakcyjne promocje, ceny niższe niż stacjonarne sklepy i darmową dostawę. Jeśli sklep nie oferuje darmowej dostawy, dokładnie sprawdź koszty transportu, przy dużych paczkach może być on wysoki.

Oferty sklepów internetowych również możesz przejrzeć w goodie, a co więcej w wybranych możesz otrzymać cashback. Cashback to zwrot części wydatków za zakupy online. Wystarczy, że zarejestrujesz się w programie cashback w aplikacji lub na stronie www.goodie.pl , przejdziesz przez goodie do wybranego sklepu i zrobisz zakupy tak, jak zwykle. Średnio po 30 dniach na Twoje konto wróci część wydatków (zazwyczaj 2-15% wydatków netto). Co więcej cashback łączy się z promocjami dostępnymi na goodie. Możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych!

Sklepy z wyposażeniem wnętrz dostępne w programie cashback w goodie:

Wykorzystano materiały prasowe: Mikomax Smart Office, Porta, Everspace.

Sprawdź też: