18 roślin, które wg NASA oczyszczą Twoje mieszkanie z toksyn
W jesienno-zimowych miesiącach w dużych miastach unosi się smog. Jak przetrwać ten okres? Dobrym rozwiązaniem jest urządzenie ogrodu we własnym domu! Sprawdź, jakie kwiaty doniczkowe oczyszczające powietrze z toksyn poleca NASA.
Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem zanieczyszczenia powietrza. Ze smogiem zmagają się nie tylko mieszkańcy Krakowa i Śląska, ale też w innych rejonach kraju. Problem zaczyna być na tyle dotkliwy, że lekarze przestrzegają przed przebywaniem na powietrzu. Smog dostaje się jednak i do naszych mieszkań, nawet przez zamknięte okna. Aby zapewnić świeże powietrze w domu, można zainwestować w kwiaty doniczkowe, które (choć nie likwidują smogu) mają właściwości odtruwające i produkują ponadprzeciętną ilość tlenu. Jakie to rośliny? Listę takich gatunków opublikowała pod koniec lat 80. NASA, przy okazji poszukiwania sposobu na oczyszczenie powietrza w stacjach kosmicznych.
Jeśli chcesz swobodniej oddychać w mieszkaniu, pomyśl o zakupie tych kwiatów doniczkowych. Rośliny nie zastąpią oczyszczacza powietrza, ale mogą nawilżyć i uzdatnić powietrze w domu. Najlepsze efekty uzyskują dracena odwrócona i chryzantema wielokwiatowa. Aby efekt był odczuwalny, nie wystarczy jedna czy dwie rośliny. NASA zaleca minimum 1 kwiat doniczkowy na każde 10 metrów kwadratowych, ale przy takich zanieczyszczeniach, jakie obecnie mamy w miastach powinniśmy liczyć nawet 25 doniczek na każdy metr kwadratowy. Dobrym rozwiązaniem są więc coraz popularniejsze „zielone ściany”, czyli ogrody wertykalne. Doniczki z kwiatami montuje się pod niewielkim nachyleniem na specjalnych stelażach, które zapewniają system odprowadzania wody.
Wybierając rośliny do domowego ogrodu warto uwzględnić te, które nie tylko produkują duże ilości tlenu, usuwają dwutlenek węgla czy czad, ale też absorbują niebezpieczne toksyny, wykorzystywane w tkaninach syntetycznych, klejach, lakierach i farbach. Na szczęście rekomendowane przez NASA rośliny doniczkowe są urodziwe i mogą stanowić atrakcyjną dekorację salonu czy sypialni, korzystnie wpływając na nasze samopoczucie. Oto lista 18 polecanych roślin:
1. Daktylowiec niski
Nie taki niski, bo może dorastać do 3 m. Ma krzaczasty pokrój, zazwyczaj tylko jeden pień przypominający niedojrzałego ananasa i pierzaste liście. Ten popularny kwiat doniczkowy świetnie radzi sobie z ksylenem i formaldehydem.
2. Chamedora wytworna
Inaczej palma koralowa lub bambusowa to roślina o dużych, pierzastych liściach i zwisających kwiatostanach. Rośnie powoli i jest długowieczna. Roślina nie tylko filtruje powietrze, ale też je nawilża.
3. Anturium
Ozdobna, egzotyczna roślina o pięknych czerwonych kwiatostanach z charakterystyczną żółtą kolbą. Doskonale radzi sobie z aldehydem mrówkowym, ksylenami i amoniakiem w pomieszczeniach.
4. Zielistka Stenberga
Bardzo prosta w uprawie i szybko rosnąca roślina doniczkowa. Ma charakterystyczne długie i spiczaste liście, zielone z biały paskiem pośrodku, czasem układ pasków jest odwrotny. Jest rośliną długowieczną i dobrze znosi każde warunki. Obniża poziom substancji chemicznych, np. aldehydu mrówkowego, czadu i nie powoduje alergii. Usuwa 90% toksyn w 2 godziny!
5. Aglaonema
Niewielka roślina o dużych, nakrapianych liściach. Rzadko zakwita w uprawie pokojowej, ale jest bardzo wytrzymała. Silnie trujący gatunek. Z wiekiem jej zdolności filtrujące rosną!
6. Nerczyłusk
Paprotkowata roślina, zwana też nefrolepisem. Wytrzymały i mało wymagający kwiat doniczkowy, lubi zacienione i wilgotne miejsca. Doskonale wchłania formaldehyd i ksyleny.
7. Epipremnum złociste
Roślina doniczkowa o zwisających pędach i dużych, sercowatych liściach. Posiada znaczne zdolności usuwania toksyn z otoczenia. Jej zaletą jest to, że aby osiągnąć pożądany efekt, nie musisz urządzać w domu dżungli – wystarczy jedna doniczka na pomieszczenie. Minusem jest fakt, że jest trująca dla psów, kotów i dzieci.
8. Sansewieria Gwinejska
Zwana też wężownicą. Roślina o długich, sterczących i mięsistych liściach z jaśniejszym wzorkiem i oblamówką na brzegach. Nie tylko likwiduje toksyny, ale też produkuje tlen. Aby osiągnąć efekt należy przygotować 7 kwiatów doniczkowych na osobę.
9. Bluszcz Pospolity
Pnącze o niepospolitej urodzie, występuje naturalnie w polskich lasach i jest chętnie sadzone w ogrodach. Roślina nadaje się do uprawy w domu, ale uwaga, jest trująca. Doskonała w walce z benzenem (występującym m.in. w dymie tytoniowym) i… pleśnią.
10. Dracena wonna
Ładnie pachnie, a przy tym ma bardzo ozdobne zielono-żółte liście. Ta roślina lubi przestrzeń, więc sprawdzi się zwłaszcza w salonie. Absorbuje trójchloroetylen, benzen i formaldehyd.
11. Dracena obrzeżona
Najpopularniejsza odmiana draceny o długich, wąskich liściach. Łatwa w uprawie, poradzi sobie i w mniej oświetlonych zakątkach. Zwana też draceną odwróconą ma podobne właściwości filtrujące do draceny wonnej, ale dodatkowo oczyszcza powietrze z ksylenów.
12. Gerbera Jamesona
Afrykańska stokrotka, najczęściej trafia do wazonu, ale nadaje się do uprawy w doniczce. Jest łatwa w pielęgnacji i doskonale pasuje do każdego wnętrza. Występuje w różnych odmianach kolorystycznych: białych, pomarańczowych, żółtych, różowych i fioletowych. A przy tym doskonale radzi sobie z benzenem w powietrzu.
13. Rapis wyniosły
Nazywany też plamą biczową jest bardzo łatwy w uprawie. Charakteryzuje się wachlarzowatymi liśćmi o delikatnie piłkowanym brzegu. Roślina nie tylko wyłapuje zanieczyszczenia, ale i nawilża powietrze.
14. Liriope szafirkowata
Ten niewielki, dekoracyjny kwiat doniczkowy to doskonała broń w walce z amoniakiem. Tworzy kępy lancetowatych liści i groniaste kwiatostany drobnych, niebieskich kwiatów. Roślina bardzo popularna na tarasach czy balkonach, z powodzeniem może zawitać do wnętrza domu, będąc jego urokliwą, delikatną ozdobą.
15. Skrzydłokwiat
Wyjątkowo dekoracyjna roślina o dużych liściach i białych, strzelistych kwiatach. Według przesądu przynosi kobietom szczęście w miłości. Nie wiemy, jak w miłości, ale na pewno jako kwiat doniczkowy poprawia atmosferę w domu – wydziela tlen i oczyszcza powietrze z toksycznych substancji do 60%.
16. Chryzantema wielokwiatowa
Jedna z najefektywniejszych roślin doniczkowych w walce z zanieczyszczeniami! Choć w Polsce kojarzy się głównie ze Świętem Zmarłych, to dzięki radosnym barwom kwiatostanów może być doskonałą ozdobą domu.
17. Figowiec Benjamina
Fikus Benjamina, figowiec płaczący – za tymi nazwami kryje się roślina, która doskonale usuwa z powietrza substancje toksyczne, takie jak formaldehyd i ksyleny.
18. Aloes
Do listy opublikowanej w 1989 roku NASA dołączyła w ostatnim czasie aloes, gdyż okazuje się, że potrafi on absorbować dwutlenek węgla i czad z niezwykłą skutecznością. I produkuje bardzo dużo tlenu w nocy, więc warto ustawić go w sypialni i pokoju dziecka.
Źródła: kwiaty-ogrody.pl , zielonyogrodek.pl, aloepedia.wordpress.com
Sprawdź też: