Tylko w Polsce zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do ponad 45 tys. przedwczesnych zgonów. Problem narasta w sezonie grzewczym. Powietrze w zamkniętych pomieszczeniach może być nawet od 2 do 5 razy bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz. Jedynym sposobem na walkę ze smogiem w domu jest zakup oczyszczacza powietrza. Sprawdź, jak wybrać najlepsze urządzenie!

Może się wydawać, że zamykając okna w mieszkaniu, skutecznie bronimy się przed smogiem. Do pewnego stopnia jest to prawda – na pewno jesteśmy wtedy bezpieczniejsi niż na zewnątrz, bo wymiana powietrza za pośrednictwem otworów wentylacyjnych jest ograniczona. Niestety jednak, gdy smog utrzymuje się przez długi czas (np. kilka dni), nawet przebywając w mieszkaniu możemy poczuć charakterystyczne drapanie w gardle. Jedynym sposobem na ochronę przed smogiem w domu jest zakup oczyszczacza powietrza. Obecnie na rynku istnieje mnóstwo urządzeń, których zadaniem jest poprawa jakości powietrza, którym oddychamy. Ich ceny są różne – mogą kosztować zarówno kilkaset złotych, jak i kilka tysięcy złotych. Oto najistotniejsze elementy, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu:

FILTR

Filtr to najważniejszy element oczyszczacza powietrza. Zazwyczaj urządzenia takie mają 3 filtry: wstępny, węglowy i HEPA. Bardzo istotne jest to, czy oczyszczacz posiada filtr węglowy, gdyż filtr ten usuwa wiele nieprzyjemnych zapachów oraz szkodliwych związków. Jakość pracy sprzętu w niego wyposażonego jest znacznie wyższa, w stosunku do oczyszczaczy bez tego filtra.

Jednak jeszcze istotniejszą kwestią jest obecność filtrów HEPA. Należy zwrócić uwagę, czy producent nie wprowadza nas w błąd, stosując filtry “typu” HEPA, które nie gwarantują takiej samej jakości. Filtr HEPA do oczyszczacza powietrza jest bowiem skonstruowany ze specjalnie zgrzewanego plastiku, co przekłada się na utworzenie mikroszczelin na jego powierzchni. Powietrze przedostaje się przez nie bez problemu, ale cząsteczki pyłu zawieszonego często nawet ze skutecznością powyżej 99% zostają zatrzymane przez filtr, a powietrze dzięki temu oczyszczone.

Jeśli zdecydujemy się na zakup urządzenia do oczyszczania powietrza, musimy pamiętać o jego konserwacji. Tylko w ten sposób zagwarantujemy sobie higieniczne i bezawaryjne działanie. Np. nawilżacze-oczyszczacze należy regularnie myć, uzupełniać w nich wodę i dolewać środek higieniczny. Jeśli urządzenie posiada filtry, należy pamiętać o ich regularnej wymianie. Producenci przekonują, że mogą być one zdatne do użytku nawet 10 lat, jednak przy zanieczyszczeniu powietrza w Polsce zaleca się wymianę nawet co pół roku.

WYDAJNOŚĆ

Wydajność oczyszczacza powietrza wyrażona jest dobrą wartością przepływu powietrza oraz współczynnikiem CADR (and. Clean Air Delivery Rate). Wartość przepływu powietrza określa, ile powietrza urządzenie potrafi przefiltrować w ciągu godziny. Z kolei CADR określa ile oczyszczonego powietrza zostanie wyprodukowane w ciągu godziny. Ta druga wartość zawsze będzie niższa od pierwszej.

Nie oznacza to jednak, że zawsze trzeba wybrać najwyższy CADR. Przyjmuje się, że na każde 10m2 powierzchni potrzebujesz minimalnie CADR o wartości ok. 85-90m3/h. Aby zapewnić skuteczne oczyszczanie powietrza w naszym domu, oczyszczacz powinien być dopasowany do kubatury pomieszczenia. Jeśli oczyszczacz pracuje na powierzchni 20 metrów kwadratowych, to mniejsze pomieszczenie będzie marnowaniem jego potencjału, a większe – pracą nieskuteczną. Pamiętaj, że jeśli chcesz oczyścić kilka pomieszczeń, to w każdym z nich powinien być umieszczony osobny oczyszczacz.

GŁOŚNOŚĆ

Oczyszczacze potrafią być głośnymi urządzeniami (nawet do 70dB), więc ich praca, zwłaszcza w nocy, może być niekomfortowa. Dlatego zwróć uwagę, czy możesz regulować tryby pracy i np. wybrać cichszy (25-30 dB), choć mniej wydajny, tryb nocny.

ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ

Pamiętaj, że oczyszczacz aby był skuteczny powinien pracować przynajmniej kilka-kilkanaście godzin dziennie – szczególnie w tym w czasie, gdy wszyscy mieszkańcy są w domu. Dlatego bardzo ważne jest, jaki pobór mocy będzie miało urządzenie.

DODATKOWE FUNKCJE

Kolejna sprawa to dobór bezpiecznego sprzętu dla alergików. Warto rozważyć wówczas funkcje dodatkowe – jonizacja powietrza i usuwanie alergenów oraz nawilżanie powietrza. Powietrze po oczyszczaniu jest niestety bardzo suche. Bardzo przydatną funkcją jest również wbudowana stacja pomiaru jakości powietrza. Dzięki temu będziesz znać aktualny stan powietrza w domu i mógł dostosować do niego tryb pracy.

Jak tanio kupić oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to wydatek nawet kilku tysięcy złotych. W znalezieniu najlepszych ofert w sklepach z elektroniką pomoże Ci bezpłatna aplikacja zakupowa goodie i strona www.goodie.pl. Znajdziesz tutaj aktualne promocje i specjalne kupony rabatowe najpopularniejszych sieci. Możesz też przejrzeć gazetki i wygodnie porównać promocje w różnych sklepach. Dodaj wybrane sklepy do ulubionych, a otrzymasz powiadomienie PUSH, gdy pojawią się nowe, atrakcyjne oferty.

Najlepsze ceny znajdziesz w sklepach internetowych. A jeśli chcesz dodatkowo zaoszczędzić skorzystaj z programu cashback w goodie. Na czym polega cashback? To zwrot części wydatków w sklepach za zakupy online. Wystarczy, że podczas zakupów przejdziesz do wybranego sklepu przez goodie i dokonasz zakupu tak, jak zwykle. Część środków wróci na Twoje konto średnio w 30 dni. Dodatkowo cashback łączy się z promocjami , zniżkami i kuponami rabatowymi dostępnymi na goodie, wiec zaoszczędzisz podwójnie! Zatem poszukaj drona w sklepach objętych programem cashback i zyskaj zwrot.

Wybrane sklepy z elektroniką, które biorą udział w programie cashback w goodie:

Wszystkie marki w programie cashback w goodie znajdziesz tutaj.

Zdjęcie główne: oczyszczacz powietrza LIFAair LA502c

Sprawdź też: