Jak przywrócić skórze młody, zdrowy wygląd? Jak dobrać krem przeciwzmarszczkowy? O tym, jak pielęgnować skórę jesienią i zimą aby opóźnić procesy starzenia, rozmawiamy z Agnieszką Zielińską, pierwszym w Polsce Skin Ekspertem.

agnieszka_zielinska_skin_expert
Agnieszka Zielińska, Skin Expert i autorka projektu Beauty Code™

Ostatnio rozmawialiśmy o oczyszczaniu i nawilżaniu. Na przełomie jesieni i zimy warto zadbać też o odbudowę skóry nadwerężonej pogodą i z powracającymi w tym okresie problemami dermatologicznymi. Co dokładnie kryje się pod pojęciem regeneracji?
W klasycznym ujęciu mówiąc o regeneracji skóry mamy na myśli działania przeciwzmarszczkowe, odnowienie skóry przez pozbycie się jej starej wersji. Dla mnie regeneracja skóry to pojęcie, które jest jednak trochę szersze. Jeżeli mamy zaprezentować nową wersję skóry, to powinna być to wersja bez problemów, pozbawiona defektów, które nam się nie podobają. Regeneracja to również działanie przeciwtrądzikowe, zmniejszające naczynka i zaczerwienienia czy rozjaśniające przebarwienia.

Z jakimi problemami najczęściej walczymy jesienią i zimą?

Głównym problemem jest wysuszanie skóry i nasilenie się dotychczasowych dolegliwości. Różnice w temperaturze wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz, ogrzewanie w różnych postaciach od klimatyzacji, przez dmuchawy i kaloryfery – to wszystko sprawia, że nasza skóra wysusza się. A im bardziej skóra jest wysuszona tym łatwiej o podrażnienia, swędzenie, łuszczenie, nasilenie się problemów z atopowym czy z łojotokowym zapaleniem skóry.

A jakie błędy najczęściej popełniamy w zabiegach regeneracyjnych?

Najczęstsze błędy związane są z brakiem przygotowania skóry do pielęgnacji przeciwzmarszczkowej. Skóra wysuszona, odwodniona, podrażniona będzie reagowała dużo mocniej na takie działania niż skóra przygotowana. Zwykle zaczynamy działać przeciwzmarszczkowo nie rozwiązawszy innych problemów skóry. Wtedy reakcja na substancje aktywne jest mocniejsza, co traktujemy jako alergię i rezygnujemy z kremu, szukając kolejnego. Zazwyczaj to nie wina kremu, a tego, że nasza skóra jest źle pielęgnowana lub za bardzo wysuszona. Nie jesteśmy też systematyczne w pielęgnacji. Nie wykonujemy serii zabiegów, robimy jeden na kwartał i wydaje nam się, że przeprowadziłyśmy kurację przeciwzmarszczkową.

Jak powinniśmy więc zadbać o skórę, biorąc pod uwagę różne typy – suchą, mieszaną, tłustą?

Tu nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Trzeba zadać sobie pytanie, co chcę pielęgnacją osiągnąć. Zawsze pytam moją klientkę, czego oczekuje, i dopiero wtedy układamy pielęgnację, bazując na stanie skóry i celu do osiągnięcia. Bo pielęgnacja może łączyć różne rozwiązania. Podstawą działań dla każdego typu cery jest zadbanie o jej nawilżenie. 6 miesięcy lata odbiło się na skórze, odwodniając ją. Panujące jesienią i zimą warunki atmosferyczne dodatkowo pozbawiają skórę lipidów. Dopóki nie zadbamy o pielęgnację, trudno nam będzie osiągnąć efekty innymi działaniami – skóra na to nie pozwoli.

To oznacza, że pilnujemy nawilżenia i natłuszczenia skóry. Warto zastosować serum nawilżające, które przykryjemy bogatszym, okluzyjnym kremem (tworzącym warstwę ochronną, która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni skóry). To dobre rozwiązanie na noc niezależnie od tego jak bardzo nam się skóra przetłuszcza. Przy bardziej przetłuszczającej się skórze oczywiście musimy włączyć do pielęgnacji składniki aktywne równoważące proces natłuszczania.

A kiedy należy rozpocząć kuracje przeciwzmarszczkowe i jakie produkty stosować? Jakie kremy do twarzy wybrać – z kolagenem, czy może kwasem hialuronowym?

Jesień i zima to świetny czas na kurację przeciwzmarszczkową. Szukajmy kosmetyków z witaminami A, C, E, z peptydami, również z peptydami miedziowymi czy łagodnymi kwasami na przykład laktobionowym. To są składniki, które aktywnie wpływają na przyspieszenie odnowy skóry, a więc realnie działają przeciwzmarszczkowo. Jeśli użyjemy kolagenu czy kwasu hialuronowego, to w połączeniu z wymienionymi składnikami zwiększymy napięcie skóry, dzięki czemu zmarszczki staną się odrobinę płytsze. Takie kosmetyki dają delikatny efekt liftingujący sprawiając, że zmarszczki są mniej widoczne.

Jakie kosmetyki i składniki w nich zawarte są bezpieczne, a jakich lepiej unikać bez konsultacji ze specjalistą?

Jak powiedział Paracelsus nie składnik, a dawka stanowi o truciźnie. To oznacza, że każdym składnikiem niedopasowanym do naszej skóry możemy zrobić sobie krzywdę. Mając skórę w kiepskim stanie i decydując się na mocne, aktywne składniki ryzykujemy podrażnienie, zaczerwienienie, pieczenie. Jeśli chcemy zapewnić cerze skuteczną pielęgnację, a nie znamy dobrze swojej skóry, bądźmy bardzo ostrożni w działaniach. A najlepiej skonsultujmy się ze specjalistą.

 Jakie specjalistyczne zabiegi przeciwzmarszczkowe i regeneracyjne Pani poleca?
Na rynku jest bardzo dużo zabiegów regenerujących i przeciwzmarszczkowych. Jeżeli mówimy o zabiegach kosmetycznych, spójrzmy na składniki, na których one się opierają. To są te same, których szukamy w pielęgnacji domowej tylko w większych stężeniach, czyli bazujemy na witaminach (głównie A, C, E), ale też właśnie na peelingach w oparciu o kwasy. Z mocniejszych czy bardziej intensywnych zabiegów warto wspomnieć o mezoterapii czy mikronakłuwaniu. Te zabiegi rzeczywiście mają wpływ na przyspieszenie odnowy skóry, z punktu widzenia fizjologii skóry faktycznie działają przeciwzmarszczkowo.

Dziękujemy za rozmowę.

Agnieszka Zielińska – pierwszy w Polsce SKIN EKSPERTi autorka projektu Beauty Code™, czyli Kodeks Piękna Każdej Kobiety. Managerka, trenerka, coach z ponad 12 letnim doświadczeniem w firmach kosmetycznych i farmaceutycznych, a od 3 lat pracuje z kobietami, które chcą zainwestować w swoją skórę. Sprawia, że skóra kobiet jest zdrowa i piękna. Odkrywa tajniki pielęgnacji, zamienia kosmetyki w tajną broń kobiecą.
Wyposażona w profesjonalny sprzęt medyczny Visia Canfield®, wiedzę z zakresu kosmetologii, biotechnologii, medycyny estetycznej i dermatologii, a także wiedzę biznesową zdobytą w koncernach kosmetycznych, może z łatwością wybrać najlepsze produkty w kosmetycznej dżungli.

Sprawdź też: