Wyznajesz zasadę najpierw książka, potem film? Jeśli tak, to przygotowaliśmy dla Ciebie listę 10 książek, które warto przeczytać, zanim ich ekranizacje trafią do kin w 2019 roku. Zobacz też, gdzie tanio kupisz polecane książki.

1. “Ciemno, prawie noc” Joanna Bator

Wałbrzych. To właśnie tam wraca reporterka Alicja Tabor i zamieszkuje stary, zaniedbany dom, w którym spędziła swoje dzieciństwo. Od mieszkańców dowiaduje się o kilku niepokojących sytuacjach, mających miejsce w ciągu kilku ostatnich miesięcy – zaginięcie trójki dzieci, akty przemocy wobec zwierząt czy śmierć miejscowego proroka. Wszystkie te zdarzenia przekonują kobietę, że musi zostać i odkryć tajemnice miejscowości, z której kilka lat temu postanowiła uciec. Wraz z rozwiązywaniem kolejnych niewiadomych, Tabor coraz więcej dowiaduje się o swojej przeszłości. Pozycja szczególnie polecana fanom polskiego kryminału.

Na ekranie zobaczymy Magdalenę Cielecką, Marcina Dorocińskiego i Agatę Buzek. Za reżyserię filmu odpowiada Borys Lankosz.

(premiera: 22 marca)

2. “Gdzie jesteś, Bernadette?” Maria Semple


Bernadette Fox nikomu nie jest obojętna. Dla męża jest partnerką, dla matek uczniów prywatnej szkoły w Seattle – zakałą przynoszącą wstyd lokalnej społeczności, jest rewolucyjną architekt i po prostu matką. Lawina zdarzeń rusza, gdy córka proponuje rodzinną wyprawę na Antarktydę. Nagle Bernadette znika bez śladu. Córka zbiera rozmaite dokumenty, chcąc odnaleźć matkę, a każdy z nich odkrywa część prawdy o Bernadette. W roli tytułowej zobaczymy Cate Blanchett. Film wyreżyserował Richard Linklater (“Przed wschodem słońca”).

(premiera 22 marca)

3. “W domu innego” Rhidian Brook


Prowokacyjna powieść o zakazanej miłości w powojennych czasach, gdy już nikt nie był bohaterem. Hamburg, 1946 rok. Do zniszczonego wojną miasta przyjeżdża brytyjski pułkownik Lewis Morgan, który ma nadzorować odbudowę zdewastowanego Hamburga. Ponieważ jest na uprzywilejowanej pozycji zwycięzcy, rekwiruje piękną posiadłość nad brzegiem Łaby, gdzie ma zamieszkać z żoną i jedynym synem, który przeżył wojnę. Lewis, którego poczucie sprawiedliwości jest silniejsze od nienawiści, nie chce wyrzucać z domu jego właściciela – niemieckiego wdowca z córką. Choć okrucieństwa minionych lat zmieniły serca ludzi, pod gruzami wojny budzi się nadzieja, że znów będzie można żyć jak kiedyś. Podczas gdy dwie rodziny mieszkają pod jednym dachem, wrogość i strach stopniowo ustępują miejsca jeszcze bardziej niebezpiecznemu uczuciu – namiętności.
W role główne wcielili się Keira Knightley i Alexander Skarsgard. Film wyreżyserował James Kent (“Testament młodości”).

(premiera: 29 marca)

4. “Cmętarz zwieżąt” Stephen King

Zazwyczaj przeprowadzka to początek nowego życia, ale dla rodziny Creedów stała się początkiem ich końca. Mistrz horroru Stephen King zaprasza czytelników na wycieczkę do piekła i z powrotem! Na świecie istnieją dobre i złe miejsca. Nowy dom rodziny Creedów w Ludlow był niewątpliwie dobrym miejscem – przytulną, przyjazną wiejską przystanią po zgiełku i chaosie Chicago. Cudowne otoczenie Nowej Anglii, łąki, las idealna siedziba dla młodego lekarza, jego żony, dwójki dzieci i kota. Wspaniała praca, mili sąsiedzi – i droga, po której nieustannie przetaczają się ciężarówki. Droga i miejsce za domem, w lesie, pełne wzniesionych dziecięcymi rękami nagrobków, z napisem na bramie: cmętarz zwieżąt (cóż, nie wszystkie dzieci znają dobrze ortografię…).

Za reżyserię najnowszej wersji odpowiadają Kevin Kolsch oraz Dennis Widmyer, natomiast główne role odgrywają -Jason Clarke, John Lithgow oraz Amy Seimetz. Co ciekawe, w poprzedniej produkcji z 1989 r. zagrał sam autor książki – King wcielił się w rolę pastora.

(premiera: 19 kwietnia)

5. “Kobieta w oknie” A.J.Finn

Anna Fox straciła wszystko: szczęśliwą rodzinę, pracę oraz zdrowie. Od miesięcy nie postawiła stopy za progiem domu. Całe dnie spędza w Internecie, przed telewizorem lub szpiegując sąsiadów za pomocą aparatu fotograficznego. Pozbawiona własnego życia coraz bardziej zaczyna przeżywać cudze…

Najwięcej uwagi poświęca Russellom, rodzinie nowej w tej okolicy i tak podobnej do tej, którą jeszcze niedawno sama miała. Jednak pewnej nocy widzi coś, czego nie powinna oglądać. Jej świat się rozpada, a na jaw wychodzą szokujące sekrety.

Co jest prawdą, a co zmyśleniem? Kto jest w niebezpieczeństwie, a kto panuje nad sytuacją? W tym piekielnie wciągającym thrillerze nikt – i nic – nie jest tym, czym się wydaje!

W rolę głównej bohaterki Anny Fox wcieliła się Amy Adams znana widzom z takich produkcji jak “Zaczarowana” czy “Człowiek ze stali”. Za reżyserię odpowiedzialny jest Joe Wright, natomiast scenariusz do filmu napisał Tracy Letts.

(premiera: 4 października)

6. “Szczygieł” Donna Tartt

Theo Decker cudem ratuje się z wybuchu. Z ruin muzeum wykrada niewielki, dziwnie fascynujący obraz. Ulubiony obraz matki, którą stracił w zamachu.

„Szczygieł” będzie towarzyszył Theo w podróży: od ekskluzywnych apartamentów przy Park Avenue po rozpustę półświatka w Las Vegas. Przez zakurzony labirynt podupadającego nowojorskiego antykwariatu po ciemne zakątki Amsterdamu. Obraz, który początkowo jest dla Theo bezcennym skarbem, z czasem sprowadzi go do podziemia handlarzy sztuką i sprawi, że Theo znajdzie się w samym środku śmiertelnie niebezpiecznego, zaciskającego się kręgu.

„Szczygieł” to największe wydarzenie literackie ostatnich lat – powieść zdobyła Nagrodę Pulitzera i Carnegie Medal, była nominowana do National Book Critics Circle Award i Baileys Women’s Prize, znalazła się na listach najlepszych powieści roku wielu opiniotwórczych mediów. Była bestsellerem w wielu krajach i sprzedała się do tej pory w ponad trzech milionach egzemplarzy.

W adaptacji zobaczymy Sarah Paulson i Ansela Elgorta. Film reżyseruje John Crowley (“Brooklyn”).

(premiera: 18 października)

 7. “Małe kobietki” Louisa May Alcott

Ameryka, lata sześćdziesiąte XIX wieku. W domostwie zwanym Orchard House od pokoleń mieszka rodzina Marchów. Pod nieobecność ojca, kapelana biorącego udział w wojnie secesyjnej, opiekę nad czterema córkami sprawuje samodzielnie ich matka, nazywana przez córki mamisią.

Córki pani March – stateczna Meg, żywa jak iskra Jo, nieśmiała, uzdolniona muzycznie Beth i nieco przemądrzała Amy – starają się, jak mogą, by urozmaicić swoje naznaczone ciągłym brakiem pieniędzy życie, chociaż boleśnie odczuwają nieobecność ojca. Bez względu na to, czy układają plan zabawy, czy zawiązują tajne stowarzyszenie, dosłownie wszystkich zarażają swoim entuzjazmem. Poddaje mu się nawet Laurie, samotny chłopiec z sąsiedniego domu, oraz jego tajemniczy, bogaty dziadek.

“Małe kobietki” doczekały się kolejnej ekranizacji – ostatnia z 1994 r. podbiła serca widzów na całym świecie. W najnowszej będziemy mogli zobaczyć Emmę Watson oraz Timothée Chalamet.

(premiera: 25 grudnia)

8. “Dobry omen” Terry Pratchett, Neil Gaiman

Zgodnie z Przenikliwym i Trafnym Proroctwem Agnes Nutter – jedynej całkowicie wiarygodnej wróżki – świat skończy się w sobotę. Dokładnie mówiąc: w najbliższą sobotę. Jeszcze dokładniej: zaraz po kolacji. A wieczorem zerwą się armie Nieba i Piekła. Zapłoną morza ognia. Księżyc okryje się krwawym całunem. I to jest główny problem Crowleya (byłego węża, dziś agenta Piekła) i jego przeciwnika, a zarazem starego przyjaciela Azirafala (autentycznego anioła). Bo oni chcą być tu na dole (lub na górze, z punktu widzenia Crowleya). Nie mają więc wyboru – muszą zatrzymać Czterech Motocyklistów Apokalipsy. Ponad wszystko (zdaniem Azirafala: poniżej) najważniejsze jest, by zabić Antychrysta. Kłopot w tym, że ma on dopiero 11 lat, kocha swego piekielnego ogara i jest miłym chłopcem, z którego rodzice mogą być dumni.

(premiera: nieznana)

 9. “Wymazać siebie” Garrard Conley

Wspomnienia 19-letniego Garrarda, który pod naciskiem rodziców poddaje się terapii konwersyjnej, mającej go „uleczyć” z homoseksualizmu.

Wymazać siebie to historia młodego chłopaka, syna fundamentalistycznego pastora w małym miasteczku w Arkansas, który dokonuje coming outu przed rodzicami. Ci, przekonani, że homoseksualizm to ciężki grzech i nałóg, stawiają mu ultimatum – albo podda się terapii konwersyjnej i wyjdzie z nałogu, albo straci rodzinę, przyjaciół i zostanie wykluczony ze wspólnoty kościelnej.

Garrard Conley demaskuje obłudę systemu terapeutycznego, a jednocześnie w subtelny sposób pisze o miłości i seksualności.

W obsadzie: Nicole Kidman,  Russell Crowe, Lucas Hedges, Joel Edgerton.

(premiera: nieznana)

10. “Dobry kłamca” Nicholas Searle

Thriller psychologiczny, w którym nikt nie jest tym, za kogo się podaje! Intryga godna najlepszych powieści szpiegowskich Johna le Carre i powieści Utalentowany pan Ripley Patricii Highsmith: historia wytrawnego oszusta, który całe życie buduje na kłamstwie. Do czasu, gdy trafia na majętną wdowę, która także ma wiele do ukrycia.

Aktor Ian McKellen spotka się na planie z reżyserem Billem Condonem już po raz czwarty. Wcześniej panowie zrealizowali filmy “Piękna i Bestia”, “Pan Holmes” oraz “Bogowie i potwory”. Na ekranie pojawią się też: Helen Mirren, Russell Tovey i Jim Carter.

(premiera: nieznana)

Gdzie kupić tanio książki?

Książki kupisz taniej w internetowych księgarniach, a dodatkowo możesz zaoszczędzić pieniądze dzięki programowi cashback. Dokonując zakupu z cashbackiem, otrzymasz zwrot części wartości transakcji na swoje konto bankowe, np.:

Pamiętaj, że promocje księgarni internetowych dostępne na goodie sumują się z cashbackiem. Więcej o tym, jak zyskać z cashbackiem przeczytasz tutaj!

Sprawdź też: