goodie.pl - zniżki i gazetki
Zapalenie zatok to uciążliwa dolegliwość, która szczególnie daje nam się we znaki w newralgicznym sezonie zimowym. Jakie mogą być objawy zapalenia zatok? Oprócz objawów typowych dla przeziębienia dochodzą inne dolegliwości, takie jak ból ucha, kaszel, bóle zębów i ucisk w okolicach twarzy. Ból promieniuje, staje się nieznośny, rozpiera i sprawia nam nie lada kłopot.
Ten, kto nie nie miał nigdy z tym styczności, jest wielkim szczęściarzem. Ten okropny i często paraliżujący ból może przyjść dosłownie znienacka i o każdej porze roku. Podczas wiosennych miesięcy pojawia się pod postacią z pozoru zwykłej reakcji alergicznej, latem może być efektem działania klimatyzacji, z kolei jesienią wraca wraz z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi. Tak jak wspomnieliśmy na początku, uciążliwości nasilają się najczęściej zimą, kiedy to następują gwałtowne zmiany temperatur, których po prostu ludzki organizm nie toleruje. W takiej sytuacji sprawdzą się domowe sposoby na zatoki.
Płukanie zatok
Jak oczyścić zatoki? Leczenie zapalenia zatok zacznij właśnie od płukania. W tym celu powinieneś zakupić urządzenie do irygacji, zwane potocznie gruszką, dostępne choćby w sieci sklepów Super-Pharm. Poza tym musisz mieć wodę destylowaną, sól niejodowaną oraz sól oczyszczoną. To wszystko jest nam potrzebne w celu sporządzenia mieszanki.
Szklankę ciepłej wody destylowanej łączysz z połową łyżeczki soli niejodowanej i szczyptą soli oczyszczonej. Gotową, ciepłą zmieszaną całość wlewasz do irygatora i rozpoczynasz proces płukania zatok zgodnie z instrukcją, którą znajdziesz w opakowaniu gruszki. Tę czynność musisz powtarzać kilka razy na dobę.
Kompresy z soli – niech Cię o to głowa nie boli
To jeden z najlepszych domowych sposobów na zatkane zatoki – ciepły kompres z leczniczej soli jodowo-bromowej. Kilka garści soli podgrzewasz na patelni, potem zawijasz sól w płócienną ściereczkę i przykładasz do czoła. Jak to działa? Otóż związki jodu i bromu uwalniane przez woreczek powodują przyspieszenie procesu oczyszczania nosa.
Pamiętaj, aby nie przykładać zbyt gorącego kompresu do twarzy. Dlatego przed samym zabiegiem wykonaj mały test i sprawdź temperaturę woreczka, przykładając go do wewnętrznej partii przedramienia. Musisz pamiętać, by po takim zabiegu wstrzymać się na parę godzin z wychodzeniem na ziąb.
Zaaplikuj maści rozgrzewające
Takie maści również należą do idealnych domowych sposobów na zapalenie zatok. Łączą się w nich właściwości inhalacji oraz ciepłych okładów. Maści mają działanie przeciwbólowe oraz udrażniające. W Aptece Hebe znajdziesz szeroki wachlarz maści eukaliptusowych, rozmarynowych, sosnowych czy też kamforowych.
Wystarczy niewielką ilość maści łagodnie rozsmarować w okolicy skroni i czoła, a potem przewiązać głowę ciepłą opaską. Pamiętaj, że ten sposób nie jest odpowiedni dla osób o wrażliwej cerze i naczynkowej, bo maści rozgrzewające mogą powodować pieczenie skóry.
Wypróbuj inhalacje
To jeden z domowych sposobów na zatoki i kaszel, który wykazuje się sporą efektywnością i przynosi ulgę. Ta metoda udrażnia drogi oddechowe i przyczyna się do usunięcia uporczywej wydzieliny. Aby przeprowadzić taki zabieg, potrzebna Ci będzie sól kuchenna, mięta lub rumianek albo olejki eteryczne takie jak eukaliptusowy czy lawendowy.
Inhalacje powtarzaj codziennie przez kilka kolejnych dni. Przygotuj sobie tylko miskę z gorącą wodą, następnie dosyp kilka łyżek soli, ziół i odrobinę olejku. Potem nachyl się nad miskę, nałóż na głowę ręcznik i przez parę minut wdychaj opary. Bardzo istotne, by woda była naprawdę gorąca i żeby zamknąć oczy podczas inhalacji.
Twoja śluzówka potrzebuje nawilżenia
Co jeszcze na zapalenie zatok? To oczywiste, że trwałe podrażnienie błony śluzowej nosa ma wpływ na powstanie stanu zapalnego. W takim momencie istotne jest ciągłe nawadnianie organizmu, w tym picie do trzech litrów wody dziennie. Takie nawadnianie wpływa zbawiennie na rozrzedzanie zalegającej wydzieliny. Unikaj za to picia alkoholu i napojów na bazie kofeiny, które to niestety mocno odwadniają.
Nawilżaj powietrze w pomieszczeniach, zwłaszcza zimową porą. Podrażniona i opuchnięta śluzówka może być obkurczana kroplami do nosa, które znajdziesz w drogeriach Rossmann. Miej jednak na uwadze to, że kropli raczej nie zaleca się stosować dłużej niż tydzień, bo organizm przyzwyczaja się do nich, a obrzęk ma szansę powrócić.
Ziołowy napar lekiem na całe zło
Jak leczyć zapalenie zatok? Płyny są niezwykle istotne podczas chorób oraz wszelkich infekcji. Na pierwszym miejscu oczywiście jest woda, lecz poza tym sięgaj po rozgrzewające herbaty oraz napary ziołowe, które dobroczynnie oddziałują na zatoki.
Niezależnie od tego, ile trwa zapalenie zatok, takie rośliny jak imbir, goździki oraz kardamon będą zawsze miały działanie przeciwbakteryjnie oraz właściwości udrażniające. Dlatego warto dodawać je do ciepłych napojów, takich jak herbata. Bardzo efektywne będą też wszelkie napary z tymianku, lipy, szałwii oraz rumianku.
Łzawe domowe sposoby na zatkany nos, zatoki i nie tylko
Bardzo poleca się wdychanie oparów z przekrojonej cebuli, bądź rozgniecionego czosnku. Minusem jest oczywiście bardzo intensywny zapach, który może okazać się drażniący. Jeśli więc będziesz obficie łzawić, wtedy przerwij terapię.
Podczas przewlekłego zapalenia zatok bardzo pomaga leczenie domowe w postaci kminku, który identycznie jak cebula i czosnek skutecznie udrażnia zapchany nos. Podobny efekt będzie również miało wdychanie świeżo startego chrzanu oraz ciepłe kompresy na bazie podgrzanej gorczycy.
Wyjeżdżasz na ferie? Wybierz najlepsze ubezpieczenie na podróż i ciesz się wyjazdem!
Chcesz wyruszyć w podróż? Już na etapie planowania warto zadbać o wszystkie szczegóły, w tym o ubezpieczenie. ...
Czytaj więcejWyjazdy noworoczne – Twój sposób na rozpoczęcie nowego roku!
Nowy Rok to doskonały moment, aby oderwać się od codziennej rutyny i rozpocząć coś nowego. Może to być nowe ho...
Czytaj więcejBoże Narodzenie 2024: TOP 10 pomysłów na prezent
Boże Narodzenie to czas absolutnie wyjątkowy. Są to chwile spędzone w gronie najbliższych przy wspólnym stole ...
Czytaj więcej