Jak sprzątać, by mieć z tego satysfakcję? Sprzątanie i domowe porządki nie sprawiają przeważnie wielkiej przyjemności. Oczywiście wspaniale, gdy mieszkanie lśni i pachnie czystością, ale cały proces z tym związany często bywa bardzo męczący. Najlepiej więc sprzątać tak, by mieć z tego choć odrobinę zabawy. A więc sprzątanie wcale nie musi być skomplikowaną czynnością i może się okazać, że dzięki naszym poradom szybko pozbędziesz się otaczającego cię bałaganu.

Aby sprzątanie domu nie było męką, skorzystaj z naturalnych środków, które przeważnie zawsze masz pod ręką. Mowa tu przede wszystkim o occie, soku z cytryny, soli kuchennej, proszku do pieczenia czy paście do zębów. To naprawdę skuteczne i łatwo dostępne rzeczy, które przeważnie masz u siebie w szafce, lodówce czy szufladzie. Efektywne sprzątanie z użyciem naturalnych składników da Ci z pewnością zadowolenie z wykonanej pracy. Możemy więc zaczynać?

1.  Planowanie to podstawowe zadanie

Jak szybko posprzątać dom? Po pierwsze zaplanuj dokładnie ten konkretny dzień. Nie odkładaj wszystkiego na potem, na później, na bliżej nieokreślony czas. Tak zaplanowany dzień sprzątania to odpowiedź na to, jak się zmotywować do sprzątania. Możesz też postawić na etapowe działanie i każdego dnia, systematycznie ogarniać określony kawałek mieszkania. Każda metoda jest dobra, jeśli przyniesie określony skutek. A takie stopniowe „odgruzowywanie” mieszkania sprawia, że jest ono wzorowo czyste, nie tylko na specjalne okazje!

Jeszcze jednym plusem takiego podejścia jest czas na relaks w weekend. Podczas każdego dnia tygodnia na spokojnie będziesz zajmować się kolejnym fragmentem swojego lokum. W ten sposób nawet nie odczujesz, że robisz generalne porządki. Taki tryb świetnie sprawdza się przed świętami, kiedy to natłok różnych obowiązków sprawia, że nie możesz sobie pozwolić na cały dzień porządków.

2. Efektywne działanie kluczem do sukcesu

Ruch wskazówek zegara pokazuje najbardziej skuteczne tempo pracy. Aby mieszkanie lśniło czystością i aby cały proces nie ciągnął się w nieskończoność, pracuj właśnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Rób więc wszystko od góry do dołu oraz od lewej do prawej.

Taka metoda pozwoli Ci na dużą precyzję, dotarcie do nawet najbardziej ukrytych zakamarków i, co najważniejsze, stałe posuwanie się do przodu. Aby porządkowanie było przyjemne, nie może być związane z poprawianiem po sobie czy cofaniem się do poprzednich czynności. To potrafi być przecież bardzo frustrujące. Miotła, odkurzacz lub robot sprzątający, mop parowy z  Media Markt to ostatnie przedmioty na Twojej liście. Realizację planu sprzątania domu zacznij od porządkowania rzeczy i położenia ich na właściwe miejsce, potem zajmij się kurzami a  następnie umywalkami, wanną i myciem okien.

Sprzątanie w domu może być całkiem przyjemne, tylko trzeba wiedzieć, jak do tego podejśc
Robot sprzątający może znacznie pomóc w sprzątaniu i sprawi, że zaoszczędzisz sporo czasu.

3. Kurze precz

Reguły przyjemnego, a przy tym skutecznego ogarniania mieszkania są bardzo proste i przejrzyste: koniecznie zajmij się kurzami przed wzięciem do rąk odkurzacza czy też mopa, lub też innych akcesoriów do sprzątania. Odkurzanie i mycie podłóg to czynności, które wykonasz dopiero po starciu kurzy.

Co używać do ścierania kurzy? Najlepiej do tego zadania desygnować ścierki kuchenne z mikrofibry lub specjalne elektrostatyczne chusteczki, które z pewnością znajdziesz w sieci sklepów Selgros. I oczywiście pamiętaj o zasadzie czyszczenia wszystkiego od góry do dołu. Najpierw więc zajmij się kurzem z miejsc wysokich i trudno dostępnych, a następnie przejdź do niższych partii. Kurz z góry będzie opadał na niższe miejsca, a chodzi przecież o to, by zaoszczędzić sobie pracy.

4. Ocet i natura w służbie porządku

Naturalne środki użyte podczas porządków domowych oznaczają nie tylko troskę o środowisko, ale także oszczędności, ponieważ korzystasz z produktów, które akurat masz na stanie. Świetne jest to, że wcale nie musisz kupować arsenału produktów, żeby wyczyścić mieszkanie na błysk. Ocet przyda ci się do mycia okien, a poza tym nie zostawia smug. Roztworem złożonym z octu oraz wody doprowadzisz swoje okna do porządku.

Oprócz octu warto również wypróbować sok z cytryny oraz oliwę z oliwek. Taki zestaw to gwarancja doskonałej polerki Twoich wszystkich mebli. Wystarczy wyżej wymienione składniki zmiksować w równych proporcjach, nałożyć otrzymaną substancję na świeżą ściereczkę i możesz zaczynać. Cytryna i oliwa zmieszane w takich proporcjach będą miały identyczne właściwości, co specjalny wosk do polerowania mebli.

5. Masz wolny kwadrans?

Zasada 15 minut dotyczy codziennego nieporządku, który usuniesz w ciągu zaledwie kilkunastu minut. Dokładnie tyle wystarczy, żeby w Twoim domu codziennie gościł porządek. A przecież miło obudzić się w mieszkaniu, które jest czyste, schludne i zachęcające do codziennych aktywności.

Jak więc tego dokonać? To dziecinnie proste. Zbierz i pozmywaj wszystkie naczynia, które zostały z całego dnia, nie zostawiaj niczego na jutro. Odłóż na właściwe miejsce wszystkie ubrania i przedmioty, które z różnych względów zmieniły swoje miejsce położenia. Na koniec przetrzyj na mokro blaty. To czynności, które nie zajmą Ci więcej niż właśnie 15 minut, są lekkie, łatwe i raczej przyjemne. Wcielenie tej zasady w życie znacznie poprawi komfort i wpłynie pozytywnie na codzienne funkcjonowanie.

6. Delegacja zadań 

Sprzątanie w pojedynkę faktycznie nie jest najprzyjemniejsze, dlatego warto do pomocy wciągnąć domowników. W rezultacie każdy będzie miał przydzielone zadania, wszystkim będzie raźniej, a praca zostanie szybciej zakończona. Fajnym pomysłem jest przygotowanie przy okazji zestawu sprzątającego dla dzieci.

Prostym i skutecznym pomysłem jest stworzenie listy zadań, z której od razu wiadomo, kto przejmuje określone obowiązki. Dzięki niej czarno na biały wiadomo, kto ma wynieść śmieci, włączyć robota sprzątającego z RTV EURO AGD, nastawić pranie czy wyjąć naczynia ze zmywarki.