Chcesz wyruszyć w podróż? Już na etapie planowania warto zadbać o wszystkie szczegóły, w tym o ubezpieczenie. Dlaczego to jest ważne? Ponieważ odpowiednio dobierając ubezpieczenie dbasz o swoje zdrowie, gdyż istnieje wiele sytuacji losowych, na które nie masz wpływu i którym nie możesz zapobiec. Czy karta EKUZ będzie wystarczająca, czy lepiej wykupić polisę i ubezpieczenie turystyczne? Zapoznaj się z naszym artykułem i poznaj wszystkie szczegóły.

Karta EKUZ – czym jest?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument, który daje prawo do bezpłatnego leczenia w każdym innym, niż Twoje państwie UE lub UEFTA (Norwegia, Liechtenstein, Szwajcaria, Islandia), a także w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Oprócz tego, karta EKUZ jest honorowana również w Gwadelupie, Martynice, Reunion, St. Pierre-et-Miquelon, Gujanie Francuskiej, na Maderze, Majorce, Wyspach Kanaryjskich i Azorach.

Taką kartę wyrobisz bezpłatnie, a żeby ją uzyskać musisz być uprawionym do świadczeń zdrowotnych w Polsce, czyli:

1. być ubezpieczonym (np. pracować);

2. być nieubezpieczonym, ale mieć prawo do leczenia na podstawie szczególnych uprawnień.

Wniosek złożysz w oddziale NFZ, a kartę możesz odebrać nawet w tym samym dniu!

Do jakich świadczeń uprawnia karta EKUZ?

Pamiętaj, że z karty EKUZ nie możesz skorzystać w kraju jej wydania. Co do zasady EKUZ uprawnia do świadczeń zdrowotnych, które będą niezbędne do momentu, aż wrócisz. Należy jednak pamiętać, że:

1. Leczenie odbywasz na tych samych zasadach, co obywatele Państwa do którego się wybierasz. Np. jeżeli w danym kraju jest obowiązek pokrycia części kosztów wizyty u lekarza, Ty również będziesz zobowiązany to zrobić.

2. Są różne warunki refundacji (czasami bezpośrednio, a czasami – musisz najpierw osobiście pokryć koszty, a dopiero po powrocie do Polski złożyć wniosek o refundację).

3. Musisz koniecznie sprawdzić, czy lekarz, do którego chcesz się udać, honoruje kartę EKUZ.

4. Karta dotyczy wyłącznie ubezpieczenia zdrowotnego.

Do czego nie uprawnia karta EKUZ?

Niestety, karta EKUZ ma też swoje ograniczenia. Nie dostaniesz refundacji w przypadkach takich, jak np.:

1. Transport do Polski w przypadku nagłej choroby.

2. Pomocy ratowników górskich, ponieważ w wielu krajach takiego rodzaju pomoc uważa się za świadczenie prywatne.

Ubezpieczenie turystyczne

W wielu przypadkach (chociażby wyjazd poza UE), warto dodatkowo się zaopatrzyć w ubezpieczenie turystyczne. Plusem takiego rozwiązania jest z jednej strony uzupełnienie karty EKUZ, a z drugiej – o wiele szerszy zakres usług w ramach ubezpieczenia. Ubezpieczenie z assistance to m.in. pokrycie kosztów leczenia w podróży (nawet w placówkach prywatnych), ubezpieczenie bagażu, koszty transportu medycznego do kraju zamieszkania, akcje ratownicze. Warto dodać, że takie ubezpieczenie ma dowolnie wybrany zakres terytorialny.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Obecnie „na rynku” znajdziemy sporo ofert ubezpieczeniowych. Ale jak wybrać tę właściwą? Polecamy zapoznać się z opisem każdej oferty, biorąc pod uwagę cel i aktywności zaplanowanej podróży. Podpowiadamy, że szybko i wygodnie porównasz pakiety różnych ubezpieczycieli w KioskPolis.pl dostępnym na goodie.

Wybierz najlepszą ofertę, a za zakupy za pośrednictwem goodie dodatkowo zyskaj cashback:

1. Ubezpieczenie turystyczne – 10%

2. Assistance samochodu – 10%

3. Ubezpieczenie kaucji w wynajętym pojeździe – 10%

4. Ubezpieczenie samochodu – do 4%

Wyrusz w wymarzoną podróż, zadbaj o własne bezpieczeństwo i ciesz się wyjazdem!








Źródła:

nfz.gov.pl  

pacjent.gov.pl