Jak przygotować się na przyjęcie nowego, czworonożnego mieszkańca? Warto zawczasu zaopatrzyć się w niezbędne sprzęty, aby bez stresu powitać psa w domu. Oto najważniejsze rzeczy, które powinny znaleźć się w wyprawce dla psa.

1. Legowisko

Podstawowym sprzętem w wyprawce dla psa jest legowisko. W sklepach znajdziesz najróżniejsze rodzaje – od prostych materacy, przez poduszki, po kosze. Mogą być one wodoodporne, termiczne (rozgrzewające lub chłodzące) oraz ortopedyczne (dla psów seniorów). Ważne, aby legowisko pasowało do psa rozmiarem i było łatwe w czyszczeniu. Na początek nie warto wydawać fortuny, ponieważ szczeniak może je pogryźć i zniszczyć. Dopiero gdy podrośnie, można zainwestować w coś droższego.

2. Buda

Jeśli pies będzie mieszkał na zewnątrz, powinien mieć budę. Ważne aby była przestrzenna, ocieplana i z wentylacją. Może być wykonana z impregnowanego drewna lub tworzywa sztucznego. Dobrym rozwiązaniem są budy z przedsionkiem, które pozwalają przebywać zwierzęciu poza budą, zapewniając ochronę od słońca i deszczu. Najlepiej gdy dach jest dwuspadowy, co zapobiega gromadzeniu się wody.

3. Smycz

To kolejny obowiązkowa pozycja w wyprawce dla psa. Rodzaj smyczy zależy od wielkości psa. Dla małych i średnich psów najlepiej wybrać flexi, czyli rozciąganą. Dla dużych ras odpowiedniejsze będą bardziej wytrzymałe smycze taśmowe. Jeśli mieszkasz w mieście, warto wybrać smycz odblaskową.

4. Obroża lub szelki

Dla małego psa lepiej na początek wybrać szelki. Szczeniaki są nieposkromione i ciągnięcie ich za obrożę na szyi może spowodować kontuzję. Szelki są wygodne, regulowane starczą na długo. Dla starszych i większych psów można wybrać obrożę taśmową lub skórzaną.

5. Mata ucząca czystości

To bardzo ułatwiająca wychowanie pomoc. Mata to plastikowy stelaż z wymiennymi wkładami. Psa trzeba uczyć od początku, że ma się załatwiać na dworze, a jeśli musi w domu (np. w razie nieobecności właścicieli), to mata ma stanowić jedyne dopuszczalne miejsce. Jeśli chcesz zachować czystość w domu, koniecznie wpisz matę na listę z wyprawką dla swojego psa.

6. Miski

Wybór miski ma duże znaczenie. Miska powinna był łatwa w czyszczeniu, stabilna i dopasowana wielkością do psa. Do wyboru masz produkty ceramiczne, metalowe i plastikowe. Zaletą misek plastikowych jest to, że są tanie i nietłukące. Metalowe miski z kolei są trwałe i odporne na gryzienie, a ceramiczne stabilne. Dobrym rozwiązaniem dla dużych i starszych psów są miski na stojaku, a dla łakomych (np. mopsów) – spowalniająca jedzenie. Pies powinien mieć oddzielną miskę na jedzenie i wodę. W podróży dobrze sprawdza się niewielkie miski plastikowe lub silikonowe.

7. Worki na odchody

Trzeba pamiętać, że sprzątanie odchodów psa jest obowiązkiem każdego właściciela. Nie może ich wiec zabraknąć w wyprawce dla psa! Wygodną opcją są specjalne małe pudełeczka z wymiennymi wkładami, które można przyczepić do kluczy albo szlufki spodni.

8. Zabawki

Na początek gryzaki, gryzaki i dla odmiany gryzaki. Zwłaszcza, gdy szczeniakowi wymieniają się zęby. Warto kupić zabawki, które jednocześnie masują dziąsła (elastyczne z wypustkami). Psy lubią też wszelkiego rodzaju zabawki ze sznurkami, które mogą żuć. Do zabawy w terenie dobra też będzie piłeczka albo sznur do rzucania.

9. Szampon

Szczeniaka kąpiemy najpóźniej i najrzadziej jak się da (najlepiej dopiero wtedy, gdy się bardzo ubrudzi), żeby nie narazić go na przeziębienie. Gdy już powinniśmy go umyć, dobrze zadbać o łagodny, specjalistyczny szampon i nie używać szamponu dla ludzi.

10. Szczotka/grzebień/furminator

W wyprawce dla psa nie może zabraknąć akcesoriów do pielęgnacji. Większość psów gubi sierść, niektóre bardziej i przez cały rok. Dlatego trzeba je czesać przynajmniej raz w tygodniu. Do wyboru masz tradycyjną szczotkę lub grzebień, rękawice masujące oraz furminatory. Furminator to urządzenie, które delikatnie usuwa luźne i obumarłe włosy, redukując zjawisko linienia.

11. Transporter

Jeśli planujesz przemieszczanie się z psem, warto zadbać o to, by wyprawce dla psa znalazł się transporter. Najczęściej jest to klatka metalowa, plastikowa budka albo nylonowa torba. Klatka z metalu będzie cięższa, ale stabilniejsza i zapewniająca dopływ powietrza. Dobrze sprawdza się też na zewnątrz, przy niepogodzie. Plastikowy transporter jest lżejszy, idealny więc do pociągu czy samolotu. Jednak cyrkulacja powietrza jest w nim znacznie słabsza i jest mniej trwały. Ważne, aby pies we wnętrzu mógł się swobodnie poruszać. Transporter powinien być więc o 15 cm wyższy i dłuższy od psa.

12. Pasy/smycz do samochodu

Jeśli podróżujesz z psem samochodem, to zadbaj o pasy lub specjalną smycz do samochodu. Pies ma w nich swobodę ruchów, ale w razie zderzenia nie wyleci z samochodu.

13. Ubranka

Ubranka mają swoich zwolenników i przeciwników, nie są więc obowiązkowym elementem wyprawki dla psa. Nie każdy pies zaakceptuje ubranie, ale zimą może być ono bardzo przydatne, szczególnie dla drobnych psów. Sweterek na mróz, czy płaszczyk na ulewę sprawią, ze zwierzęciu będzie nie tylko ciepło, ale też łatwiej utrzyma higienę. Po spacerze nie trzeba kąpać psa, wystarczy uprać ubranka. Dla zwiększenia bezpieczeństwa można wybrać ubrania odblaskowe.

Jak tanio skompletować wyprawkę dla psa?

Jeśli nie lubisz przepłacać i chciałbyś tanio skompletować wyprawkę dla psa, przejrzyj ofertę sklepów internetowych. Z łatwością wyszukasz najlepsze zniżki i promocje w sklepach zoologicznych dzięki bezpłatnej aplikacji goodie lub stronie www.goodie.pl. Dodatkowo w wybranych sklepach dla zwierząt możesz skorzystać z cashbacku, czyli zwrotu części wydatków. Dzięki programowi cashback zyskujesz podwójnie – nie tylko korzystasz z promocji w sklepach internetowych, ale i otrzymujesz zwrot części środków wydanych na zakupy na konto bankowe. Tutaj przeczytasz więcej o tym, jak zarabiać na zakupach z cashbackiem goodie.

Sklepy zoologiczne objęte programem cashback w goodie: