Jeśli planujesz stać się dumnym właścicielem kota, pomożemy Ci skompletować wyprawkę dla niego. Sprawdź, co powinieneś kupić na start i przygotuj dom na nowego, czworonożnego lokatora!

1. Legowisko

Rolę legowiska, czyli miejsca, gdzie kot będzie spał, może pełnić koszyk wiklinowy, specjalny domek lub transporter, ale też wygodna poducha. Ważne, aby było ciepło i wygodnie. Koty lubią zwijać się w kłębek, więc dobrze gdy legowisko jest częściowo osłonięte przez ścianki czy daszek, dając schronienie. Możesz też kupić hamak, który montuje się np. na kaloryferze. Twój kot doceni go szczególnie zimą.

2. Kuweta

Toaleta to drugi ważny element wyprawki dla kota. W sklepach znajdziesz wiele propozycji, każda z nich ma swoich zwolenników. Kuwety odkryte są łatwe w czyszczeniu, a zakryte lepiej izolują zapachy i zapobiegają rozsypywaniu się żwirku. Nie wszystkie koty jednak lubią zamknięte przestrzenie. Pamiętaj, aby do kuwety dokupić łopatkę, jeśli nie jest dołączona w zestawie. Ciekawym produktem są też nakładki na wc, dzięki czemu znika problem czyszczenia kuwety i wymiany żwirku. Naukę załatwiania się do toalety można zacząć już w wieku 3 miesięcy. To oszczędność nawet kilkuset złotych rocznie!

3. Żwirek

Jeśli zdecydujesz się na tradycyjną kuwetę, to regularnie należy wymieniać w niej żwirek. Jest dużo rodzajów żwirku, ale warto zacząć od wiórków drzewnych, ponieważ takie podłoże jest ekologiczne, tanie i można je spuszczać w toalecie. Jeśli kot załatwia się w różnych kątach mieszkania, warto sprawdzić czy nie jest to wina żwirku. Możesz kupić wtedy niewielkie opakowanie innego typu, np. bentonitowego lub silikonowego i sprawdzić, czy kot go zaakceptuje. Żwirek z glinki bentonitowej ma właściwości zbrylające się, co oznacza, że natychmiast wchłania wilgoć i zapachy, tworząc łatwe do usunięcia grudki. Z kolei żwirek niezbrylający pod wpływem wilgoci rozpada się na drobny pył i opada na dno kuwety, nie trzeba go więc sprzątać codziennie.

4. Drapak

Jeśli planujesz zakup małego kota, to koniecznie zaopatrz się w drapak, który zaspokoi potrzebę drapania i uchroni meble. Bardzo dobrym wyborem będzie drapak kartonowy. Jest nie tylko tani, ale też łatwy w montażu i ekologiczny. Możesz też zafundować kotu wersję bardziej luksusową, domek z drapakiem. Taki nabytek będzie równocześnie miejscem do odpoczynku, więc warto uwzględnić go w wyprawce dla kota.

5. Podkłady do przewijania

Bardzo przydatna rzecz przy małym kotku to podkład do przewijania. Ochroni przed zabrudzeniem powierzchnie, np. meble, dywan czy komputer.

6. Transporter

W wyprawce dla kota nie może zabraknąć też transportera, zwłaszcza jeśli będziesz musiał przewieźć zwierzę do nowego domu samochodem czy autobusem. Na początek warto wybrać lekką torbę, którą łatwo i wygodnie możesz nieść na ramieniu. Możesz też kupić plastikowy transporter, który będzie pełnił później funkcję zamkniętej kuwety.

7. Miski

Na początek powinieneś kupić 3 miseczki: na wodę, jedzenie suche i mokre. Najlepiej jeśli będą szklane lub ceramiczne, wtedy wiadomo, że nie uczulą kota, co się niestety zdarza.

8. Nożyczki

W wyprawce dla kota nie może zabraknąć akcesoriów do pielęgnacji, jak nożyczek lub cążek. Regularne skracanie pazurków uchroni nasze meble i sprzęty przed zniszczeniem.

9. Zabawki

Kot potrafi doskonale bawić się przedmiotami codziennego użytku, jeśli szeleszczą czy połyskują. Warto zadbać jednak o zabawki, ponieważ kot powinien pożytkować dzięki nim energię i rozwijać zmysły. Dobrze gdy uczy się samodzielnej zabawy od małego, dzięki czemu nie będzie miał tendencji do gryzienia. Dlatego w wyprawce dla kota powinny znaleźć się wędki, piłeczki, pluszowe cukierki czy zabawki wypchane kocimiętką. W sklepach zoologicznych znajdziesz też tunele, zabawki interaktywne i świecące.

Jak tanio skompletować wyprawkę dla kota?

Jeśli nie lubisz przepłacać i chciałbyś tanio skompletować wyprawkę dla kota, przejrzyj ofertę sklepów internetowych. Z łatwością wyszukasz najlepsze zniżki i promocje w sklepach zoologicznych dzięki bezpłatnej aplikacji goodie lub stronie www.goodie.pl. Dodatkowo w wybranych sklepach dla zwierząt możesz skorzystać z cashbacku, czyli zwrotu części wydatków. Dzięki programowi cashback zyskujesz podwójnie – nie tylko korzystasz z promocji w sklepach internetowych, ale i otrzymujesz zwrot części środków wydanych na zakupy na konto bankowe. Tutaj przeczytasz więcej o tym, jak zarabiać na zakupach z cashbackiem goodie.

Sklepy zoologiczne objęte programem cashback w goodie: