Mazury to cud natury nie tylko latem! Kraina tysiąca jezior to doskonałe miejsce na urlop czy ferie zimowe. Zobacz, co Mazury oferują tym, którzy kochają białe szaleństwo!

  • Narty

Mazury to raj dla narciarzy. Podstawową zaletą tego regionu jest mniej turystów i niższe ceny w zimowym okresie, ale też doskonałe warunki narciarskie. W regionie przybywa coraz więcej profesjonalnych tras, które spełnią oczekiwania nawet tych najbardziej wymagających. Piękna Góra w Gołdapi to pięć wyciągów i dwa kilometry dobrze przygotowanych tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności. W Mrągowie można poszusować na stokach Góry 4 Wiatrów, gdzie przygotowano pięć tras zjazdowych oraz trzy wyciągi. Warto też skorzystać z atrakcji snow parku, szkółek narciarskich oraz wypożyczalni sprzętu. Wszystko pod czujnym okiem ratowników GOPR.

Z kolei w Centrum Sportów Zimowych w Kurzętniku znajduje się najdłuższa trasa zjazdowa w północnej Polsce. Trzy zróżnicowane trasy narciarskie, zimowy park rozrywki dla dzieci (m.in.: 50-metrowy wyciąg taśmowy oraz trasa zjazdowa z dmuchanymi przeszkodami), szkółka narciarska, restauracja na stoku, wypożyczalnia i serwis narciarski. To wprost idealne miejsce na narciarstwo biegowe. Dzięki zróżnicowanej rzeźbie terenu sport ten może okazać się wspaniałą przygodą. Niedaleko Olsztyna znajduje się również wyciąg narciarski Kartasiówka, który oferuje 3 trasy zjazdowe po 280 m, sztucznie naśnieżany i oświetlony wyciąg oraz szkołę jazdy. Z kolei w Giżycku warto skorzystać z oferty ośrodka SkiMazury, który dysponuje trzema wyciągami orczykowymi i trasami zjazdowymi długości 120, 400 oraz 700 metrów. Ale sporty zimowe nie kończą się na nartach…

  • Iceboard, Snowkiting

Mazury są doskonałym miejscem do rozpoczęcia przygody ze snowkitingiem i iceboardem. Iceboard to zimowa odmiana windsurfingu, a snowkiting – kitesurfingu. W tych dyscyplinach chwytamy wiatr w latawiec, serfując na nartach lub desce snowboardowej. Snowkiting, podobnie jak Icebord, można uprawiać między innymi w okolicach Giżycka. Skute lodem jezioro Niegocin staje się wówczas fantastyczną areną dla lotów. Profesjonalne szkolenia organizuje w Giżycku m.in. Biuro Usług Turystycznych WAMA TOUR, a w okolicach Mazur – Wind w Wilkasach i Gospoda Pod Czarnym Łabędziem w Rydzewie.

  • Lodowe żeglarstwo

Bojery czyli lodowe żeglarstwo przeżywa prawdziwy boom na Mazurach. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba być żeglarzem, żeby uprawiać ten sport. Po zamarzniętych jeziorach ślizga się na specjalnych żaglówkach – ich niewielki kadłub posiada 3 płozy i żagiel. Bojery osiągają zawrotne prędkości, nawet 140km/h! Polska Flota Lodowa w Giżycku ma w swojej ofercie propozycje kursów i szkoleń. Eko Marina Giżycko to najpopularniejszy i najczęściej odwiedzany port bojerowy. Drugi z najważniejszych portów bojerowych znajduje się w Okartowie nad jeziorem Śniardwy.

  • Snowtubing

Snowtubing to nieco mniej ekstremalna aktywność od snowkitingu. To jazda na śniegu na gumowym pompowanym kole. Ofertę takich zjazdów mają mazurskie ośrodki narciarskie, np. Góra 4 Wiatrów w Mrągowie. Podobną propozycję można znaleźć też w Rydzewie, gdzie dętka doczepiana jest do quada lub skutera śnieżnego, a jazda odbywa się po zamarzniętej tafli jeziora.

  • Gokarty na lodzie

Kochacie gokarty? Jeśli tak to nie musicie czekać do wiosny! Spróbujcie gokartów na lodzie na mazurskich jeziorach. Niewielka waga pojazdów pozwala na osiągnięcie naprawdę dużych prędkości. W czasie ferii zimowych tor gokartowy jest otwierany na jeziorze Czos w Mrągowie.

  • Nordic walking

Spacery zimą to doskonała forma aktywności dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą szaleć na górskich stokach. Doskonale poprawia naszą sprawność fizyczną, wpływa też pozytywnie na odporność. Chodzenie z kijkami to też okazja do podziwiania bajecznie pięknych, zaśnieżonych zakątków krainy tysiąca jezior.

  • Spływy kajakowe

Mazurskie rzeki świetnie nadają się na spływy kajakowe nie tylko latem, ale również zimą. Rzadko pokrywa je lód, a udział w spływie nie wymaga większych przygotowań. Szlaki kajakowe rozpoczynają się w Piszu i Rucianem-Nidzie. Tam też działają największe wypożyczalnie sprzętu wodnego w okolicy.

  • Curling

Ciekawym sportem z długoletnią tradycją jest curling mazurski, potocznie zwany kręceniem czajnikiem. Gracze przesuwają bile po lodzie tak, aby znalazły się jak najbliżej wyznaczonego punktu. Ta doskonała gra drużynowa to istne szachy na lodzie, uczy dokładności, strategicznego myślenia i współpracy. Świetnym miejscem do jego uprawiania jest Mazurskie Centrum Sportów Lodowych w Giżycku.

  • Psie zaprzęgi

Wiele ośrodków wypoczynkowych organizuje psie zaprzęgi. To doskonała atrakcja dla dużych i małych. Odkryj najdziksze zakątki Mazur i poczuj prawdziwą wolność na saniach ciągniętych przez psy – malamuty i husky.

  • Aquaparki

W razie niepogody, a także w ramach relaksu po sportowych szaleństwach Mazury oferują też parki wodne, m.in. w Ostródzie, Pluskach czy Wilkasach. Najsłynniejszy to oczywiście Tropikana znajdująca się w Hotelu Gołębiewski, ale dostępna dla wszystkich. W Tropikanie czekają baseny, sauny, jacuzzi oraz tężnie solankowe. Warto odwiedzić też Termy Warmińskie w Lidzbarku.

Jak tanio zorganizować ferie zimowe?

Zaplanuj urlop świąteczny lub ferie zimowe z wyprzedzeniem, aby zaoszczędzić zarówno na transporcie, jak i zakwaterowaniu. Pomoże Ci w tym bezpłatna aplikacja goodie lub strona wwww.goodie.pl. Znajdziesz tu aktualne promocje biur podróży i atrakcyjne oferty pobytów. Możesz też skorzystać z programu cashback, w ramach którego otrzymasz zwrot części wydatków za rezerwacje online.

Na przykład rezerwując wcześniej bilety na autobus FlixBus, możesz otrzymać 6% zwrotu. A jeśli szukasz taniego noclegu na ferie, zajrzyj na:

Źródła: mazury.com.pl, mazury.info.pl, gizycko.org.pl

Sprawdź też: