Które filmy nominowane do Oscarów 2019 warto zobaczyć? Gdzie i kiedy można je obejrzeć? Zobaczcie zestawienie 10 tytułów, których żaden szanujący się kinoman nie może przegapić!

1. „Zimna wojna”


Doceniona na całym świecie, zachwycająca wizualnie historia trudnej miłości – w rolach głównych Joanna Kulig (której kariera po premierze filmu w Cannes nabrała niesamowitego tempa!) i Tomasz Kot. Za reżyserię i scenariusz odpowiada Paweł Pawlikowski, laureat Oscara za film „Ida” oraz Złotej Palmy dla najlepszego reżysera za „Zimną wojnę”. Film otrzymał także wyróżnienia za zdjęcia Łukasza Żala. 3 nominacje do Oscarów: najlepszy reżyser, najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepsze zdjęcia.
Film można zobaczyć w kinach studyjnych oraz na DVD.

2. „Roma”


Mówi się, że najnowszy film Alfonsa Cuaróna (laureata Oscara za reżyserię „Grawitacji”) to największy rywal naszej rodzimej „Zimnej wojny” – podobny wizualnie (czarno-biały), świetne zdjęcia, obie historie to pewnego rodzaju hołdy dla rodziców reżyserów. Dosłowny deszcz nominacji (10 do samych Oscarów!) i nagród – laureat m.in. Złotego Globa, BAFTA, Critics Choice, Satelity, doceniony także na polskim festiwalu poświęconym sztuce operatorskiej – Camerimage.
Film można zobaczyć na Netfliksie i w kinach studyjnych.

3. „Faworyta”


Najnowszy film greckiego reżysera Yorgosa Lanthimosa (laureat Złotej Palmy za najlepszy scenariusz do filmu „Zabicie świętego jelenia”) to biograficzny film kostiumowy ze świetną obsadą: Olivia Colman (nagrodzona za te rolę m.in. Złotym Globem i BAFTA, nominowana także do Oscara), Emma Stone i Rachel Weisz (obie otrzymały nominacje m.in. do Złotych Globów i Oscarów za te role). Akcja rozgrywa się na królewskim dworze w Anglii w XVIII wieku. Film otrzymał aż 10 nominacji do Oscara, w tym najważniejszą w kategorii najlepszy film.
Film można zobaczyć w kinach od 8 lutego.

4. „Vice”


Reżyser Adam McKay ponownie – po sukcesie „Big Short” – zaprosił do współpracy Christiana Bale’a, który słynie z całkowitego oddania swoim rolom (co skutkuje w licznych wyróżnieniach). Aktor do roli Dicka Cheneya przytył aż 18 kg i zmienił się nie do poznania. Film jest historią wiceprezydenta USA za prezydentury George’a W. Busha (w tej roli świetny Sam Rockwell, który otrzymał nominację do Oscara), który był jednym z najpotężniejszych ludzi tamtego czasu. Partneruje mu nominowana do Oscara Amy Adams. Film łącznie otrzymał aż 8 nominacji do Oscarów (w tym najważniejszą dla najlepszego filmu).
Film można zobaczyć obecnie w kinach (premiera 11 stycznia).

5. „Narodziny gwiazdy”


Debiut reżyserski Bradleya Coopera, który wciela się też w główną rolę (uczył się do niej śpiewać 3 lata), a partneruje mu Lady Gaga. To trzeci remake filmu z 1937 roku. Film otrzymał mnóstwo nominacji (w tym 8 do Oscara) oraz nagród (w tym Złoty Glob dla piosenki „Shallow”).
Film można zobaczyć obecnie w kinach (premiera 30 listopada).

6. „Green Book”


Film opowiadający historię nietypowej przyjaźni jaka rodzi się między czarnoskórym muzykiem (nominowany za tę rolę od Oscara Mahershala Ali – laureat tejże statuetki sprzed 2 lat za „Moonlight”) a dość porywczym Tonym (fantastyczny, także nominowany Viggo Mortensen), który zostaje jego pełnoetatowym kierowcą. Świetny, zabawny, ale poruszający także poważne tematy feel-good movie, nagrodzony m.in. Złotym Globem w kategorii najlepsza komedia albo musical. 5 nominacji do Oscarów.
Film można zobaczyć w kinach od 8 lutego.

7. „Bohemian Rhapsody”


Film, który w tym zestawieniu chyba najbardziej podzielił krytyków i widzów. Historia (wyreżyserowana przez Bryana Singera) jednego z najbardziej rozpoznawalnych zespołów muzycznych świata oraz jego wokalisty. Mowa oczywiście o Queen i Freddiem Mercurym, w którego wciela się ucharakteryzowany Rami Malek (nagrodzony m.in. Złotym Globem i nominowany za tę rolę do Oscara). Obraz otrzymał Złotego Globa w najważniejszej kategorii – najlepszy dramat. Na liczniku ma 5 nominacji do Oscarów, w tym za najlepszy film.
Film można zobaczyć obecnie w kinach (premiera 2 listopada).

8. „Czarna pantera”


Film z uniwersum Marvela, który otrzymał bardzo dużo wyróżnień, zarówno nagród, jak i nominacji. To w zasadzie pierwszy tak doceniany film o superbohaterach. Otrzymał aż 7 nominacji do Oscarów, w tym w kategorii najlepszy film. Reżyserował Ryan Coogler, który ma na koncie „Creed: Narodziny gwiazdy”.
Film można zobaczyć obecnie na HBO GO.

9. „Kafarnaum”


Nagrodzony w Cannes i nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, film libańskiej reżyserki Nadine Labaki. To historia 12-letniego Zaina, który wychowywany w skrajnym ubóstwie, wśród licznego rodzeństwa, odcięty od edukacji, a zmuszany do pracy pewnego dnia buntuje się i pozywa swoich rodziców za to, że… się urodził i musi żyć w takich warunkach. Przejmujący dramat.
Film można zobaczyć w kinach od 22 lutego.

10. „Maria, królowa Szkotów”


Drugi w tym zestawieniu dramat kostiumowy, to opowieść o burzliwym życiu charyzmatycznej Marii Stuart (w tej roli Saoirse Ronan) i jej rywalki Elżbiety I (mocno ucharakteryzowana Margot Robbie). Film otrzymał liczne nominacje, w tym dwie do Oscarów – za najlepszą charakteryzację oraz kostiumy i fryzury.
Film można zobaczyć w kinach od 25 stycznia.