Wigilia i Boże Narodzenie to wyjątkowy czas w roku, który wymaga odpowiedniego stroju. Jak się ubrać na Święta, aby wyglądać elegancko i nie popełnić faux pas? O to zapytaliśmy stylistkę i trenerkę dress code, Renatę Chmielewską.

renata_chmielewska_stylistka
Renata Chmielewska, stylistka i trener dress code

Jak według dress code’u powinniśmy traktować kolację wigilijną?

Święta Bożego Narodzenia to uroczysty moment, do którego przygotowujemy się wiele dni wcześniej, gotując wspaniałe potrawy, kupując prezenty, ozdabiając nasze domy. Tak samo ubiorem powinniśmy celebrować ten okres i poświecić mu nieco więcej uwagi. Nasz wygląd powinien być dopełnieniem podniosłej, świątecznej atmosfery. To czas, kiedy możemy pokazać się z dobrej strony i warto tę szansę wykorzystać. Niestety wiele osób uważa, że skoro uroczystość odbywa się w domu, to można ubrać się jak na co dzień, w wygodny dres czy podomkę. Pamiętajmy, że ubiór to wyraz szacunku nie tylko dla sytuacji, ale i innych osób, w tym przypadku do naszej rodziny.

Czy są jakieś uniwersalne zasady dotyczące stroju na Wigilię?

Charakter i pora uroczystości już same narzucają styl ubioru – szykowny, elegancki. Kolacja wigilijna odbywa się wieczorem, więc stosujemy się tu do zasad dress code’u po godzinie 18. Jeśli nie wiemy, jak się ubrać, zawsze warto postawić na klasyczną elegancję. Mała czarna czy mała granatowa, która w ostatnim czasie stała się bardzo modna, to zawsze bezpieczny i trafiony wybór. Wybieramy kolory eleganckie, jak czerń, granat, czerwień i biel oraz ciemne szarości. Ważne, aby sukienka miała rękaw i zakrywała 70% ciała (czyli rękaw najlepiej do łokcia, długość do kolan, dekolt maksymalnie 5 cm poniżej obojczyka). Nie epatujmy głębokim dekoltem, przezroczystościami i pokaźną biżuterią.

A jeśli nie chcemy zakładać sukienki, czy wypada wystąpić w spódnicy?

Tak, nawiązując do trendów obowiązujących w tym sezonie, możemy wybrać spódnicę ołówkową i do niej założyć elegancką, koronkową bluzkę. Bardzo szykowna będzie też spódnica szyta z tzw. koła. Jest to spódnica wyjątkowa ze względu na ilość użytej tkaniny do jej uszycia, a mianowicie minimum 3 m. Niektóre panie zakładają jeszcze żakiet, ale nie jest konieczny. Możemy też założyć elegancką bluzkę i spodnie, np. modne culotty, spodnie z szerokimi nogawkami do połowy łydki, które wyglądają jak spódnica. Polecam również spodnie typu plaza, które charakteryzują się szerokimi i bardzo długimi nogawkami oraz wysokim stanem. Do takich spodni zakładamy buty z wysokimi obcasami.

Jakie zasady dotyczą biżuterii?

Ponieważ mówimy o uroczystości wieczornej, to warto wybrać elegancką biżuterię, najlepszą jaką mamy. Wybierzmy np. kolczyki z perłą lub z brylantami, które ładnie błysną w uchu. Możemy również założyć kolię, naszyjnik, nie zapomnijmy o bransolecie. Obecnie modne jest zakładanie biżuterii w kompletach. Zasada jest taka, że zakładamy nie więcej niż 2 elementy kompletu, składającego się np. z kolczyków, naszyjnika, bransolety i czasem jeszcze pierścionka. Warto zdecydować się na błysk, który doskonale pasuje do wieczorowych kreacji.

Jak dobierać dodatki do stylizacji świątecznych?

Głównym dodatkiem jest biżuteria, dalej mogą nimi być apaszki o intensywnym wzorze, paski z połyskiem, kamieniami Swarovskiego czy ćwiekami, a także małe torebki typu pudełko i cekinowe kopertówki. Dobieramy szlachetne dodatki. Mogą być one też w charakterystycznym dla Świąt Bożego Narodzenia kolorze czerwonym. Nie bez przyczyny czerwony pojawia się na choince, w dekoracjach. Dobrym pomysłem są też dodatki w kolorze żywego różu, fuksji.

A jakie zasady dotyczą mężczyzn w Wigilię?

Mężczyzna powinien być ubrany w garnitur, koszulę z długim rękawem i krawat (nie jest obowiązkowy, ale dobrze widziany). Z muszką nie przesadzajmy, na domowych uroczystościach nie musimy stosować się do dress code’u typu black tie, zarezerwowanego dla wielkich wyjść i gali. Garnitur powinien być czarny, ale również możemy wybrać granatowy lub ciemnografitowy.

Mężczyznom trudno jest jednak wytrzymać cały wieczór w marynarce, czy wolno ją zdjąć?

Jeśli panom jest gorąco, to według zasady mogą zdjąć marynarki po kolacji, ale na wspólny sygnał. Należy ustalić wspólnie, że można już zmienić strój. Jeśli kieliszek koniaczku sprawił, że nadal jest panom gorąco, to dopuszczalne jest podwinięcie rękawów koszuli do łokcia (zwykle 2 lub 3 zawinięcia). Nigdy jednak nie odpinamy guzików koszuli, nie pokazujemy torsu.

Coraz częściej widać wpływ amerykańskiej mody na zabawne sweterki z reniferem czy bałwankiem dla panów. Możemy w takim wystąpić?

Możemy wprowadzić zabawny akcent, aby rozśmieszyć dzieci, pożartować i zaprezentować się w takim sweterku na wejściu czy przymierzyć go, jeśli znajdziemy go pod choinką. Ale przed zasiadaniem do stołu należałoby go jednak zdjąć. Przy kolacji powinniśmy zachować elegancki wygląd.

Co z dziećmi, czy im można odpuścić?

Święta to doskonała okazja, aby uczyć dzieci, że są sytuacje, gdy należy wyglądać elegancko. To duży problem nie tylko wśród dzieci, ale i dorosłych, że nie wiemy, jak się należy ubierać w zależności od sytuacji. Nie znamy podstaw dress code’u i popełniamy gafy. Jeśli nie uczymy się tych zasad od dziecka, w dorosłym życiu ciężko nam się przestawić. I później obserwuję sytuacje, gdy kobieta na pogrzeb przychodzi w panterce lub klapkach. Dlatego mam osobistą misję, by uczyć ludzi, jak się ubierać, i zachęcam rodziców, aby uczyli tego swoje dzieci. Wykorzystajmy Święta, aby wpajać dzieciom odpowiednie zachowania, uczyć, że strojem wystawiamy sobie świadectwo i okazujemy innym szacunek. Starajmy się, aby były to stroje modne i wygodne, ale też adekwatne do sytuacji. Dziś mamy mnóstwo możliwości, aby wyglądać elegancko.

Czy w Boże Narodzenie możemy ubrać się nieco luźniej niż w Wigilię?

W Boże Narodzenie zazwyczaj spotykamy się w porze obiadowej, wiec tu już nie obowiązuje wieczorny dress code. Nadal jednak powinniśmy wyglądać elegancko, choć nieco skromniej. Godzina 13-14 to nie pora na kolie z brylantami. Mężczyzna nie musi być w krawacie, ale nadal obowiązuje go koszula z długim rękawem (z krótkim dla mnie nie istnieje) i eleganckie spodnie. Mogą to być spodnie materiałowe typu chinos, ale nie jeansy. Ewentualnie jeansy w kolorze indygo, bez przetarć i dziur, pod warunkiem, że założymy do nich buty klasyczne typu derby lub oxford. Nie zakładamy też marynarek z łatami na łokciach, ale eleganckie.

Przyjęcia świąteczne odbywają się w domach, więc częstym problemem są buty i to, czy je zdejmować. Jak powinniśmy się zachować?

Buty to podstawa stylizacji. Co z tego, że mamy na sobie piękną sukienkę, jeśli założymy do niej babcine papucie czy kapcie z króliczymi uszami. Jak to będzie wyglądało? Mamy tu dwa wyjścia – możemy wyczyścić buty (wchodząc do domu, poprośmy gospodarza o czyścik do obuwia, którym dokładnie wytrzemy buty w przedpokoju) lub możemy zabrać buty na zmianę, do czego zachęcam. Na pewno nie wolno nam wejść do czyjegoś domu w brudnych butach na perski dywan. Zdarzyło mi się, że kiedyś szwagierka męża przyszła w tak wypastowanych butach, że ubrudziła czarną pastą cały dół kanapy. Musiałam zamawiać profesjonalne czyszczenie, nie dało się tego doprać. Także buty powinny być czyste, wypastowane, ale i wypolerowane! A najlepszym wyjściem jest zmiana obuwia.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Elegancja to nie tylko drogi garnitur czy wytworna sukienka. Powinniśmy zadbać o całość naszego wyglądu, również o fryzurę i makijaż. Nie możemy wystąpić we fryzurze sprzed wczoraj. Włosy powinny być czyste i najlepiej związane, żeby nie przeszkadzały w jedzeniu. Zróbmy delikatny makijaż, ładny manicure. O dłonie powinni zadbać też panowie. Pamiętajmy również, aby użyć perfum, unikajmy jednak mocnych, ciężkich zapachów, które na niewielkiej domowej przestrzeni mogą być męczące dla innych.

Dziękujemy za rozmowę.

Renata Chmielewska – stylistka (Personal Shopper) z dyplomem elitarnego Studium Moda Media Marketing w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie. Trenerka dress code. Od 2006 r. właścicielka Biura Dobrych Znajomości “Happy End” w Lublinie oraz firmy zajmującej się zmianą wizerunku i jego kreowaniem. Udziela porad w TVP Lublin, Radio Puls Złote Przeboje, Radio Lublin, iTVL.

Sprawdź też: