Zastanawiasz się gdzie pojechać na majówkę? Co powiesz na weekend w górach, pośród romantycznych ruin średniowiecznego zamku? Brzmi dobrze? A zatem czas ruszać na Słowację! Zobacz, dlaczego warto zatrzymać się w Popradzie, odwiedzić Zamek Spiski oraz Spiskie Podgrodzie.

Poprad

Wystarczy przejechać 64 km od przejścia w Piwnicznej Zdroju, aby znaleźć się w malowniczym Popradzie, miasteczku wymarzonym na majówkę czy dłuższy urlop. Położone w Tatrach Wysokich miasteczko łączy przeszłość ze współczesnością. Spacer warto zacząć od Placu św. Idziego otoczonego kamienicami mieszczańskich z XVIII i XIX wieku. Punktem charakterystycznym jest tam wczesnogotycki rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem św. Idziego z XIII wieku. Spiska Sobota, dzielnica Popradu, która była niegdyś osobnym miasteczkiem, również zachwyca pięknym rynkiem.

Niedaleko znajduje się też słynny kompleksie basenowo-hotelowym Aquacity Poprad. Nowoczesny, całoroczny kompleks basenów zewnętrznych i krytych bazuje na naturalnej wodzie geotermalnej. Doskonałe miejsce na relaksujący weekend dla dwojga, ale i aktywny rodzinny urlop!

Jeśli zastanawiasz się, gdzie pojechać na długi weekend to Poprad jest idealnym miejscem. To przede wszystkim doskonała baza wypadowa do wędrówek po górach, jaskiniach i wodospadach. Zwiedzanie, zwłaszcza rodzinom z małymi dziećmi czy niepełnosprawnym, ułatwia Słowacka Tatrzańska Kolej Elektryczna, łącząca najważniejsze miejscowości turystyczne. Panoramiczne okna wagonów umożliwiają podziwianie widoków.

Spiskie Podgrodzie

Spiskie Pogrodzie to idealne miejsce na weekend dla dwojga! Jest położone zaledwie 72 km od przejścia granicznego Piwniczna – Mniszek. Zwane też miastem kościołów, będzie idealną bazą wypadową do zwiedzania okolicy. Urzeknie Cię rynkiem z XVI-wiecznym ratuszem, barokowym słupem maryjnym i renesansowo-barokowymi kamienicami. Dzielnica miasteczka, Spiska Kapituła, ze względu na obecność licznych kościołów zwana jest Watykanem. Warto zajrzeć też do odnowionej synagogi i na cmentarz żydowski.

Spiskie Podgrodzie znane jest z największego średniowiecznego zamku w Europie Środkowej.

Miasteczko znane jest jednak przede wszystkim z największego średniowiecznego kompleksu zamkowego w Europie Środkowej, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ruiny zamku zajmują ponad 4 hektary! W kompleksie znajdziemy ekspozycje Muzeum Spiskiego poświęcone historii zamku, broni średniowiecznej i prawu feudalnemu. Jeśli zastanawiasz się, gdzie pojechać na majówkę to wymarzona destynacja! Zamek można zwiedzać od kwietnia do listopada.

Po okolicy Zamku Spiskiego prowadzi spacerowa ścieżka dydaktyczna Sivá Brada – Dreveník. Turyści na ośmiu przystankach mogą się zapoznać z historią okolicy i z ciekawostkami przyrodniczymi.

Jak tanio podróżować?

Jeśli nie masz samochodu, na Słowację możesz tanio dojechać np. autobusem FlixBus. Korzystając z okresowych promocji możesz zaoszczędzić nawet 70% kosztów.

A jeśli chcesz znaleźć tanie zakwaterowanie, najlepiej zarezerwuj nocleg za pośrednictwem serwisów turystycznych oferujących zniżki na hotele, apartamenty i hostele. Aktualne promocje możesz sprawdzić w goodie. Wybierz serwisy objęte programem goodie cashback, a dodatkowo otrzymasz zwrot części kosztów rezerwacji! Na przykład:

https://youtu.be/tTlt_t5S0zo

Źródła: slovakia.travel.pl, tatryspispieniny.sk

Sprawdź też pozostałe pomysły na weekend blisko granicy z Polską: