Mała duńska wyspa na Morzu Bałtyckim to raj rowerzystów i sympatyków malowniczych, skandynawskich wiosek. Idealne miejsce na długi weekend czy urlop! Tu odpoczniesz na kredowo białych plażach, w rozległych lasach czy urokliwych miasteczkach portowych.

Rozsiane po całej wyspie wiatraki, wędzarnie ryb, rozległe pola, malownicze chatki i spokojne porty to kwintesencja Bornholmu. Wyspa oddalona jest niecałe 100 km od polskiego wybrzeża. Jak dostać się na Bornholm? Z łatwością dotrzesz tu statkiem lub promem z Kołobrzegu i Świnoujścia. Po wyspie możesz poruszać się samochodem, ale najlepiej odkrywać uroki wyspy rowerem. Bornholm to raj dla jednośladów, ponieważ nie brakuje tu ścieżek rowerowych. Zakwaterowanie możesz znaleźć na licznych kempingach o bardzo wysokim standardzie i komfortowych apartamentach.

Co warto zobaczyć na Bornholmie?

Jednym z ciekawszych obiektów jest Hammershus, największy w Skandynawii kompleks ruin średniowiecznego zamku. Usytuowano go na wzniesieniu 74 m n.p.m. i obwarowano murem obronnym, dzięki czemu Hammershus był twierdzą niemal nie do zdobycia. Przy zamku, w 2018 roku, otwarto nowoczesne Centrum Turystyczne Hammershus, które oprócz walorów architektonicznych jest miejscem gdzie można poznać historię zamku lub zjeść smaczny lunch z widokiem na ruiny.

Kolejne ciekawe miejsce to Louisland. To jedno z największych w Danii skupisk menhirów – kamieni kultowych. Oglądać tu możesz aż 51 ogromnych kamieni kultowych z których najwyższe mają ok. 2 m wysokości. Z kolei w Dolinie Echa doświadczysz niesamowitego zjawiska akustycznego. Warto odwiedzić również słynną hutę szkła artystycznego Baltic Sea Glass. Produkowane tu wyroby znane są na całym świecie.

Dla osób, które interesują się geologią i przyrodą, na wyspie wybudowano multimedialne centrum przyrodnicze NaturBornholm – to atrakcja, która z pewnością spodoba się zarówno najmłodszym, jak i starszym turystom. Z myślą o dzieciach powstał Joboland – wodny park rozrywki połączony z mini-zoo.

Znakiem rozpoznawczym Bornholmu są m.in. wiatraki, jest tu ich aż 14. Najpopularniejszy wśród turystów jest ogromny biały “holender” znajdujący się w miejscowości Årsdale. Został on udostępniony do zwiedzania. Drugim charakterystycznym elementem są rotundy – średniowieczne kościoły wybudowane na planie koła

Jeśli lubisz kontakt z naturą, to Bornholm na pewno Ci się spodoba. Wyspa słynie ze wspaniałej przyrody i mikroklimatu. Znajdziesz tu plaże (zarówno kamieniste, jak i piaszczyste), liczne lasy, czyste jeziora i rozległe wrzosowiska. Czas płynie tu wolniej, mieszkańcy są wyjątkowo życzliwi i otwarci, a leniwa atmosfera sprzyja wypoczynkowi.

Z kolei malownicze miasteczka z kolorowymi domkami zachęcają do spacerów. Warto również skosztować tutejszej kuchni. Najpopularniejszym przysmakiem jest tzw. Słońce nad Gudjhem (Sol over Gudjehm) – to świeżo uwędzona porcja śledzia z surowym żółtkiem, rzodkiewką, szczypiorkiem i porcją chleba. Tradycyjnie do śledzia podawana jest sałatka z ziemniaków na zimno. Jeśli lubisz wędzone ryby, to miejsce dla Ciebie!

Jak tanio podróżować po Europie?

Jeśli chcesz tanio podróżować po Europie, to najlepszym sposobem jest korzystanie z promocji w sieci. Aby znaleźć tanie zakwaterowanie, najlepiej zarezerwuj nocleg za pośrednictwem serwisów turystycznych oferujących zniżki na hotele, apartamenty i hostele. Aktualne promocje możesz sprawdzić w goodie. A dodatkowo w serwisach objętych programem goodie cashback, możesz otrzymać zwrot części kosztów rezerwacji! Wystarczy, że przejdziesz przez goodie do wybranego serwisu i dokonasz rezerwacji tak, jak zwykle. Po zrealizowaniu pobytu, część wydatków wróci na Twoje konto. Zobacz więcej sposobów, jak tanio zorganizować wakacje.

W programie cashback możesz otrzymać zwrot z takich serwisów:

Wszystkie marki w programie cashback w goodie znajdziesz tutaj.

Źródło: bornholm-ok.pl, visit-bornholm.pl

Zdjęcie główne: Niclas Jessen (visitdenmark.com)

Sprawdź też pozostałe pomysły na weekend blisko granicy z Polską: