Szukasz miejsca na weekendowy wyjazd? Odkryj Litwę! Zobacz klimatyczne Kowno, poczuj się jak Adam Mickiewicz i zrelaksuj się w zielonym Mariampolu.

Kowno

Kowno to doskonałe miejsce na weekend we dwoje czy majówkę. Spokojne miasto pełne ciekawych miejsc, a do tego blisko Polski, więc doskonale nadaje się na krótki wypad samochodem czy FlixBusem! Kowno oddalone jest od przejścia w Budziku o niecałe 2 godziny jazdy samochodem. To przepiękne miasto z malowniczą starówką, wieloma zabytkami, ciekawą architekturą i street artem. Najciekawszym obiektem zabytkowym jest zamek zbudowany w XIV wieku, w celu obrony przed naporem krzyżowców. Jest to nie tylko jeden z pierwszych zamków na Litwie, ale także jedyny, który ma dwa rzędy murów obronnych. Według legendy oddziały Królowej Bony Sforzy zniknęły tajemniczo w tunelach pod fortyfikacjami. Obok zamku znajduje się Park Santaka, nazywany sercem Kowna. Tu można zobaczyć zbieg rzek Niemna i Wilii oraz wiele interesujących miejsc, m.in. ołtarz, na którym odbywały się pogańskie rytuały.

Ratusz Miejski nazywany jest przez mieszkańców Kowna “Białym Łabędziem” (fot. A.Aleksandravičius, Kaunas IN)

W centrum Kowna można podziwiać liczne obiekty sakralne: Archikatedrę śś. Piotra i Pawła, Kościół św. Michała Archanioła (dawną cerkiew), Kościół św. Gertrudy i meczet. Na starówce znajduje się też ratusz zwany Białym Łabędziem, a w nim muzeum ceramiki. Koniecznie trzeba się przejść jednym z najładniejszych deptaków w Europie, Aleją Wolności i wjechać kolejką (funikularem) na punkt widokowy. Bardzo ciekawym obiektem jest monumentalna świątynia, Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Kownie, wzniesiona na Zielonej Górze. Warto wjechać windą na taras widokowy.

Spacerując po Kownie co chwilę można natknąć się na ciekawe murale (fot. A.Aleksandravičius, Kaunas IN)

Jeśli interesujesz się historią, to Kowno jest doskonałym pomysłem na weekend! I na pewno nie powinieneś pominąć Muzeum IX Fortu oraz Pomnika upamiętniającego Ofiary Zagłady. Tu bowiem odbywały się egzekucje podczas II wojny światowej. Muzeum urządzone jest w dawnych celach, robi ogromne wrażenie na zwiedzających.

A jeśli jesteś miłośnikiem literatury, to koniecznie wybierz się do urokliwej Doliny Mickiewicza. Jej opis znalazł się m.in. w Konradzie Wallenrodzie i Grażynie.

Aby spędzić niezapomniany weekend w Kownie i odwiedzić najważniejsze miejsca, pobierz na stronie visit.kaunas.lt darmowe przewodniki w języku polskim: „Współczesne Kowno” i „Poczuj się jak Mickiewicz”.

Mariampol

Mariamopol to raj dla fanów street artu. Tutaj znajduje się słynny mural “Floating World” Raya Bartkusa. Mural został namalowany do góry nogami i widać go w odbiciu wody (www.raybartkus.com)

Jeśli wybierzesz się na Litwę na dłuższy weekend czy majówkę, wracając z Kowna możesz zatrzymać się w Mariampolu. Oddalone od granicy z Polska zaledwie o 31 km miasteczko to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek blisko przyrody. Jest tu też kilka ciekawych zabytków, w tym budynek gimnazjum z czasów carskich (absolwentami tej szkoły było wiele wybitnych postaci zaangażowanych w odzyskanie przez Litwę niepodległości w 1918 r.), kościół św. Michała Archanioła, cerkiew i neogotycka synagoga. Mariampol to doskonały pomysł na weekend blisko natury, ponieważ miasteczko może się pochwalić licznymi parkami: Parkiem Witolda Wielkiego, Parkiem Poezji, Parkiem Poszeszupia oraz Parkiem Zalewu Mariampolskiego. Warto przejść się również szlakiem „Mallony: Mariampol – Londyn – Nowy Jork”, który przebiega wzdłuż kilkunastu budynków ozdobionych muralami. Malowidła powstają przy okazji organizowanych tu cyklicznie sympozjów architektury.

W okolicy można wybrać się też na wędrówkę po wzgórzach zamkowych i Wisztynieckim Parku Regionalnym. To doskonałe miejsce na spływ kajakowy, pływanie łódkami czy grę w tenisa. Znajduje się tu tor kartingowy i miejskie baseny. Gdy zapada zmrok, Mariampol tętni życiem. W mieście działa klub nocny i kasyno. Jeśli więc chciałbyś aktywnie spędzić weekend majowy, koniecznie zatrzymaj się w Mariampolu!

Jak tanio podróżować po Europie?

Jeśli nie masz samochodu, na Litwę możesz tanio dojechać np. autobusem FlixBus. Korzystając z okresowych promocji możesz zaoszczędzić nawet 70% kosztów.

A jeśli chcesz znaleźć tanie zakwaterowanie, najlepiej zarezerwuj nocleg za pośrednictwem serwisów turystycznych oferujących zniżki na hotele, apartamenty i hostele. Aktualne promocje możesz sprawdzić w goodie. Wybierz serwisy objęte programem goodie cashback, a dodatkowo otrzymasz zwrot części kosztów rezerwacji!

W programie cashback możesz otrzymać zwrot części wydatków z takich serwisów:

Noclegi

Transport

Zwiedzanie i rozrywki

  • Groupon otrzymasz cashback do 13%

Wszystkie marki w programie cashback w goodie znajdziesz tutaj.

Źródła: visit.kaunas.lt, visitlithuania.net, lovetotravel.pl
Zdjęcie Kowna: A.Aleksandravičius (Kaunas IN)

Sprawdź też pozostałe pomysły na weekend blisko granicy z Polską: