Berlin kusi zarówno miłośników zwiedzania, zakupów, jak i dobrego jedzenie. Leżący tuż obok Poczdam to prawdziwa perełka architektoniczna! Zobacz, dlaczego warto spędzić tu długi weekend!

Berlin

Zaledwie 70 km od granicy Polski znajduje się stolica Niemiec – Berlin. Miasto będące świadkiem najważniejszych wydarzeń w XX wieku zachwyca architekturą, bogatą ofertą kulturalną i wspaniałą bazą noclegowo-gastronomiczną. Doskonałe miejsce na rodzinny wypad na majówkę lub weekend dla dwojga. To także raj dla fanów zakupów! Zarówno dla szukających cen niższych niż w Polsce, jak i ekskluzywnych towarów. Tutaj znajduje się Galeria Lafayette będąca filią luksusowego paryskiego domu towarowego, wyróżniająca się nowoczesną, szklaną fasadą.

Berlin to miasto naznaczone historią i militaryzmem. Obowiązkowe punkty w harmonogramie zwiedzania to oczywiście budynek parlamentu Reichstag z odnowioną, szklaną kopułą oraz okazała Brama Brandenburska. Z kolei na Alexanderplatz znajduje się Wieża Telewizyjna, która jest najwyższym budynkiem w Berlinie. Można z niej podziwiać panoramę miasta. Warto zobaczyć także dawne serce metropolii, tętniący przed wojną życiem Potsdamer Platz. Dziś górują nad nim drapacze chmur.

Ważnym miejscami są również: Pomnik Ofiar Muru, zachowana część muru berlińskiego z wieżą strażniczą oraz robiący niesamowite wrażenie Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Warto przejść się wzdłuż The East Side Gallery. Artyści przekształcili dawną część muru w największą na świecie galerię na świeżym powietrzu, z ponad stu obrazami.

Pomimo historycznego dziedzictwa, jest to miasto dynamiczne, kolorowe i bardzo przyjazne turystom. Stolica Niemiec zdecydowanie wymyka się schematom, o czym przekonasz się, odwiedzając dzielnicę zbuntowanych subkultur i street artu Kreuzberg oraz osobliwy park, hipisowską osadę powstałą na dawnym lotnisku Tempelhof.

Berlin to też niezliczone muzea, jeśli więc marzy Ci się kulturalny weekend we dwoje to obierz stolicę Niemiec za cel! Warto wybrać się na Museumsinsel (Wyspę Muzeów), czyli do najważniejszego skarbca Berlina. Tutaj w pięciu wielkich muzeach znajdziesz dzieła sztuki europejskiej i światowej. Koniecznie zajrzyj też do Hotelu Radisson, znajduje się tu robiące piorunujące wrażenie największe wolnostojące akwarium świata! A jeśli zapragniesz kontaktu z naturą, odwiedź ogród światła, czyli gigantyczny park wypoczynkowy Gärten der Welt.

Warto wspomnieć, że Berlin ma fantastyczną komunikację miejską, więc samochód zostaw pod hotelem. Wszędzie dojedziesz metrem i kolejkami (U-bahn, S-bahn). Jeśli wiec szukasz atrakcyjnego turystycznie miejsca na weekend, warto rozważyć Berlin!

Poczdam – miasto pałaców i ogrodów

Poczdam

Koniecznie zarezerwuj czas, aby zobaczyć graniczący z Berlinem Poczdam. Miasto ogrodów i pałaców, w całości znajduje się na Liście Zabytków UNESCO. Każdy, kto przyjeżdża tu pierwszy raz, jest oczarowany jego różnorodnością. Trudno o bardziej eklektyczne miasto! Zabytkowy obszar rozciąga się na ponad 500 hektarach i obejmuje 150 budowli z czasów od 1730 do 1916 roku.

Fryderyk II Wielki zbudował tu swoją słynną rezydencję czyli Sanssouci (co oznacza „Bez zmartwień”) z tarasami ogrodowymi, a jego następca przepiękny park angielski. W otoczeniu Sanssouci znajduje się oranżeria, Pawilon Chiński, Świątynia Przyjaźni, rzymskie łaźnie, ruiny wzorowane na antycznych, Belweder, Pałac Marmurowy oraz Pałac Cecilienhof, gdzie odbyła się konferencja Wielkiej Trójki. Choć Berlin był stolicą Prus, to w poczdamskich pałacach zapadały najważniejsze polityczne decyzje.

Na obrzeżach miasta leżą kolejne pałce: Sacrow i Wannsee oraz arkadowy Kościół Zbawiciela, jakby wyjęty z włoskich krajobrazów. Koniecznie trzeba zobaczyć też rosyjską dzielnicę z domami inspirowanymi syberyjską architekturą – Aleksandrówkę, a także dzielnicę holenderską z czerwonej cegły, urocze zagłębie knajpek. Miasto otaczają trzy bramy, w tym, starsza od berlińskiej, Brama Brandenburska wzorowana na rzymskim łuku triumfalnym.

Mało kto wie, że w Poczdamie znajduje się najstarsze na świecie studio filmowe Babelsberg. W sezonie letnim można zwiedzać miasteczko filmowe. Wszystkie atrakcje znajdują się w dość dużej odległości, miasto więc dobrze zwiedzać np. rowerem lub rozłożyć atrakcje na dwa dni. Berlin i Poczdam to idealne miejsce na majówkę ze znajomymi czy weekend dla dwojga.

Jak tanio podróżować?

Jeśli nie masz samochodu, do Berlina możesz tanio dojechać autobusem FlixBusem z Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Katowic czy Gdańska.

A nocleg zarezerwuj za pośrednictwem serwisów turystycznych oferujących zniżki na hotele, apartamenty i hostele. Wybierz serwisy objęte programem goodie cashback, a dodatkowo otrzymasz zwrot części kosztów rezerwacji! Na przykład:

https://youtu.be/tTlt_t5S0zo

Źródła: visitberlin.de, berlin.de, poczdam.travel.pl

Sprawdź też pozostałe pomysły na weekend blisko granicy z Polską: