Nie musisz wychodzić z domu, aby wypić kawę jak z rąk profesjonalnego baristy. O rady, jak przyrządzić aromatyczną kawę zapytaliśmy Mistrza Polski Baristów – Marcina Rusnarczyka.

Czy rodzaj kawy ma znaczenie? Jaką kawę należy wybrać?

Marcin Rusnarczyk, Mistrz Polski Baristów

Podstawą smaku są odpowiednie ziarna kawy. Najlepszym wyborem jest 100-procentowa Arabica. Ma wyrazisty, szlachetny smak i trafi w gusta większości coffee maniaków. Warto również zwrócić uwagę na datę palenia kawy – ziarna zachowują najlepszy smak przez 3-4 miesiące od wypalenia.

A jak ją przechowywać? W oryginalnym opakowaniu, szklanym słoju czy metalowej puszce?

Często spotykam się z przesypywaniem ziaren do szklanych bądź plastikowych pojemników. To błąd. Zakupioną kawę powinniśmy przechowywać w jej oryginalnym opakowaniu, które jest do tego przystosowane. Po otwarciu wystarczy, że zamkniemy je specjalnym klipsem.

Czy woda ma znaczenie? Możemy użyć takiej prosto z kranu?

Najlepiej używać wody przefiltrowanej lub niskozmineralizowanej. Nie zalecam stosowania wody średnio i wysokozmineralizowanej. Zawiera ona wapń, magnez i fluorki, co w rezultacie zwiększa ilość osadu kamiennego. Najlepiej używać zimnej, świeżej kranówki, a w ekspres wyposażyć w oryginalny filtr do wody, który poprawi smak wody i ochroni urządzenie przed zakamienieniem.

A teraz pytanie w imieniu fanów latte. Czy może Pan zdradzić przepis na idealną piankę?

Idealną piankę są w stanie przygotować nam ekspresy ciśnieniowe, należy używać w nich schłodzonego mleka, wtedy piana będzie miała idealną konsystencję. Zimne, wyjęte prosto z lodówki i dolane do filiżanki obniży temperaturę i aromat naszego energetycznego napoju.

Jak wybrać najlepszy ekspres do kawy?

Nawet najlepsze ziarna muszą zostać poddane właściwej obróbce. Do tego potrzebujemy odpowiedniego ekspresu. Do domu najlepszym wyborem będzie mocny ekspres ciśnieniowy. Okazuje się, że istnieją modele, które dorównują jakością wykonania urządzeniom z profesjonalną kolbą. A marka Nivona i nowa linia 9 to tego najlepszy dowód. Szwajcarskie mechanizmy i konstrukcja, niemiecka koncepcja i techniczne know-how sprawiły, że ekspresy do kawy Nivona z linii 9 to produkt premium przeznaczony dla najbardziej wymagających kawoszy. Posiadają funkcję „Barista in a box”, dzięki której za naciśnięciem jednego przycisku otrzymujemy jakość kawy porównywalnej do tej przygotowywanej przez baristów.

Udało mi się stworzyć idealną kawę. Jak powtórzyć ten sukces?

Z pomocą przychodzą wspomniane ekspresy, które pozwalają zachować w pamięci urządzenia np. aż 9 różnych kawowych przepisów. Każdy może wybrać swój program, który odpowiada jego smakowym preferencjom. Z mojej perspektywy – strzał w dziesiątkę! Szczególnie gdy z urządzenia korzysta wiele osób.

Na koniec poprosimy o przepis na energetyczną kawę!

Proponuję Caffè latte kasztanowe. Kasztany co prawda kojarzą się z jesienią, ale też doskonale dodają energii o każdej porze roku, bo wyposażone są w zdrowe tłuszcze nienasycone, które zapewniają prawidłową pracę całego organizmu.

Caffè latte kasztanowe

Składniki:

  • 2 łyżeczki kremu z kasztanów jadalnych
  • 1 łyżeczka miodu spadziowego lub gryczanego
  • Espresso
  • Spienione mleko
  • Opcjonalnie bita śmietana i starta gorzka czekolada.

Przygotowanie:

Do wysokiej szklanki o pojemności około 300 ml włożyć krem kasztanowy i miód i przygotować caffé latte w ekspresie Nivona. Przed wypiciem dokładnie wymieszać, na powierzchni można położyć  bitą śmietanę i posypać startą czekoladą.

Dziękujemy za rozmowę… i przepis!

Zdjęcie główne: Caffè latte kasztanowe i ekspres Nivona 970

Sprawdź też: