Eleganckie, licowane pantofle czy lakierowane szpilki dodadzą szyku nawet najbanalniejszej stylizacji. Skórzane buty to obowiązkowy element damskiej jak i męskiej garderoby. Aby buty idealnie dopełniały stroju powinny być zawsze w nienagannym stanie. Zobacz nasz poradnik i sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie butów skórzanych i jak je pielęgnować, aby służyły przez lata i zawsze pięknie się prezentowały.

Z jakiej skóry najlepiej kupować buty?

Czy wiesz, na co zwrócić uwagę, kupując skórzane buty? Skóra skórze nie równa. Inaczej użytkujemy i pielęgnujemy skóry gładkie, a inaczej teksturowe, lakierowane czy zamszowe. Dlatego przy zakupie zwróć uwagę, z jakiego rodzaju skórą masz do czynienia. Jeśli chodzi o buty gładkie, licowe to najlepiej wybierać te z elastycznej skóry cielęcej. Popularna skóra bydlęca należy do nieco niższej kategorii, jest bardziej sztywna i twarda. W przypadku butów na lato idealnie sprawdza się skóra kozia (typu Nappa), szczególnie w przypadku czółenek, szpilek i innych delikatnych butów.

Podeszwa to podstawa

Kupując obuwie, sprawdź, z czego wykonana jest podeszwa. Wydawać by się mogło, że najlepsza jest skórzana, która oddycha, jest lekka i zapewnia wysoki komfort stopie. Jednak skórzane podeszwy dobre są wyłącznie w okresie wiosenno-letnim. Jesienią i zimą lepiej jeśli wykonana jest z gumy czy kauczuku. Skórzana podeszwa bardzo szybko chłonie wodę, nie chroni przed zimnem, więc niekoniecznie sprawdza się przy polskiej, zmiennej pogodzie.

Wybieraj polskie marki

Na co dzień najlepiej sprawdzają się buty rodzimych, polskich producentów. Delikatne skóry włoskie – choć wyrafinowane i gustowne, znakomite na koktajl w ogrodzie – nie sprawdzą się na czas polskich słot i deszczy. Za to na naszych ulicach coraz częściej pojawiają się buty firm skandynawskich.

Diabeł tkwi w szczegółach

O czym jeszcze warto pamiętać? Wybierz buty szyte, nie klejone, ponieważ są trwalsze. Zwróć uwagę też na usztywniany zapiętek – powinien przylegać do pięty. Jego odpowiedni kształt zapobiega nieprawidłowemu ustawianiu się całej stopy, dynamicznie ją stabilizuje. Ważne są również wkładki w butach. W zimie powinny dodawać ciepła, a w lecie chłonąć wilgoć. Najlepsze będą skórzane wkładki, które dodatkowo amortyzują stopę i zwiększają komfort chodzenia.

Zanim założysz nowe buty

Skóry naturalne wymagają szczególnej pielęgnacji, aby zapobiec ich przesuszaniu, pękaniu i odbarwianiu. Nowe buty zazwyczaj nie są dostosowane do użycia, jeśli więc nie zabezpieczymy ich odpowiednio przed działaniem czynników zewnętrznych, szybko się zniszczą. Przed pierwszym użyciem warto potraktować skórzane buty impregnatem. Możesz kupić specjalistyczny tłuszcz do butów, wosk w paście lub kremie. Dobierz preparat odpowiedni dla rodzaju skóry. Na przykład delikatne skóry typu Nappa należy zabezpieczyć i wzmocnić ich wodoodporność dedykowanymi preparatami, a nie uniwersalnymi. Z kolei butów lakierowanych w ogóle nie należy impregnować, wystarczy używać specjalnej pasty i regularnie je polerować.

Zabieg impregnacji warto powtarzać raz na kwartał lub w przypadku rzadko używanych butów, raz na pół roku. W przypadku butów sportowych należy robić to częściej, a trekkingowych – po każdej wyprawie w góry.

Codzienna pielęgnacja w 3 krokach

Regularna pielęgnacja zapewni naszym skórzanym butom głębię koloru, połysk, elastyczność i uodporni na zabrudzenia oraz wilgoć, a przede wszystkim przedłuży żywotność. Podstawową pielęgnację można sprowadzić do trzech kroków: oczyszczanie, nawilżanie i polerowanie.

Zacznij zawsze od wyczyszczenia butów z kurzu, piachu itp. Delikatną, wilgotną szmatką przetrzyj obuwie. Następnie nałóż odpowiednią pastę (dobraną kolorystycznie lub bezbarwną) lub krem i wmasuj je okrężnymi ruchami. Pozostaw na chwilę buty, aby preparat wchłonął się. Zdejmij nadmiar miękką szmatką i wypoleruj buty szczotką z końskim włosiem. Jeśli chcesz zapewnić butom wysoki połysk, możesz nałożyć jeszcze pastę woskową na noski i pięty.

Szczególnie w okresie jesienno-zimowym warto raz w tygodniu poddać buty takim zabiegom pielęgnacyjnym. Bardzo ważne jest regularne czyszczenie butów z zabrudzeń, zwłaszcza zimą z soli. Jeśli zostawimy sól na butach, odbarwią się, sól wniknie głęboko w materiał i jej wywabienie będzie znacznie trudniejsze. Najprościej przecierać regularnie buty mokrą ściereczką lub dziecięcymi, nawilżanymi chusteczkami.

Specjalne wymagania

Pielęgnacja skór licowych, gładkich jest dość prosta. Nieco trudniej robi się w przypadku skóry o głębokiej teksturze, typu Pebble Grain. Na takim obuwiu łatwo robią się zacieki, więc trzeba je dokładnie wycierać do sucha i dbać, aby resztki preparatów pielęgnacyjnych nie zostawały w rowkach.

Nieco więcej uwagi wymagają też buty zamszowe lub z nubuku. Podstawą pielęgnacji skór zamszowych jest regularne szczotkowanie specjalną szczotką. Czyścimy je zawsze na sucho lub używamy specjalistycznego cleanera, płynu oczyszczającego do butów z zamszu lub nubuku. Ważna też jest regularna impregnacja, aby zabezpieczyć je przed działaniem wody, śniegu czy soli. Szorstkie skóry nie lubią uniwersalnych kremów ani past, wybierz dedykowane pasty lub aerozol.

Najbardziej eleganckie, wieczorowe obuwie to oczywiście lakierki, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Są one jednak bardziej podatne na zabrudzenia, zarysowania. Nie należy również do nich stosować standardowych preparatów. Obuwie lakierowane najlepiej pielęgnować specjalnym płynem do czyszczenia i regeneracji, a następnie wypolerować bawełnianą szmatką.

Daj odetchnąć butom!

Skoro już zaopatrzyliśmy się w skórzane buty, które są wygodne, super wyprofilowane, estetyczne i do tego dobrze zaimpregnowane to możemy chodzić w nich codziennie? Niestety nie! Skórzanego obuwia nie powinno się nosić codziennie, najlepiej co drugi-trzeci dzień. Potrzebuje ono bowiem odpoczynku. Trzeba je często wietrzyć i pozwolić dokładnie wyschnąć po deszczu. W zamian odwdzięczą się nienagannym wyglądem i długowiecznością.

Jak tanio kupić skórzane buty?

Jeśli chcesz niedrogo kupić eleganckie, skórzane obuwie przed wybraniem się na zakupy sprawdź promocje w sklepach obuwniczych. Pomoże Ci w tym bezpłatna aplikacja goodie oraz strona www.goodie.pl, na której znajdziesz zniżki, wyprzedaż i specjalne kupony rabatowe do sklepów w całej Polsce, np.: Bata, CCC, Clarks, eobuwie.pl, Deichmann, ECCO, Gino Rossi, Kazar, Ryłko, Salamander, Venezia czy Zalando. Dodaj wybrane marki do ulubionych, a otrzymasz powiadomienia PUSH na swój telefon, za każdym razem, gdy pojawi się atrakcyjna oferta.

Dodatkowe benefity i zniżki zyskasz też z kartami lojalnościowymi wybranych sklepów i galerii handlowych. Możesz je w prosty sposób przechowywać w aplikacji goodie, w zamiast w portfelu. W goodie możesz również skorzystać z programu cashback. Cashback jest to usługa, dzięki której odbierasz zwrot części wydatków za zakupy online. Wystarczy, że przejdziesz przez aplikację lub stronę www.goodie.pl do wybranego sklepu i zrobisz zakupy tak, jak zwykle. Na Twoje konto po około 30 dniach wróci nawet 25% wartości zakupów netto. Co więcej, cashback łączy się z promocjami i kuponami rabatowymi dostępnymi na goodie, więc możesz zaoszczędzić podwójnie. Więcej o tym, jak zarabiać na zakupach z cashbackiem przeczytasz tutaj.

W programie cashback uczestniczą takie sklepy obuwnicze, jak: