Kim jest weganin? Jest to człowiek, którego sposób żywienia obejmuje tylko i wyłącznie produkty roślinne. Weganizm to odrzucenie wszystkich pokarmów, które pochodzą od zwierząt, w tym również jaj i nabiału. Choć przez wiele lat dieta wegańska uchodziła za niezbyt bezpieczną dla zdrowia, jest w ostatnim czasie coraz bardziej popularna, w szczególności wśród ludzi, którzy do odżywiania podchodzą bardzo świadomie. Jaka jest prawda? Czy tak mocno restrykcyjna dieta wegańska jest zdrowa? Jakie są najbardziej popularne wegańskie przepisy?

Dieta wegańska – na czym tak naprawdę polega?

Wiele osób wciąż kojarzy weganizm z dziwnym, nieco szalonym światopoglądem i zafiksowaniem na punkcie ochrony zwierząt. Zdecydowanie jednak powinno się spojrzeć na ten sposób żywienia szerzej. Weganie nie zawsze rezygnują z produktów pochodzących od zwierząt tylko z powodów światopoglądowych, ale też zdrowotnych. Coraz częściej rezygnujemy z mięsa, ponieważ to dieta roślinna jest uznawana przez większość specjalistów za najzdrowszą. Oczywiście należy pamiętać, aby braki wynikające z produktów zwierzęcych rekompensować innymi, które będą zapobiegać niedoborom pokarmowym, a także pozwolą utrzymać dobrą formę.

Dieta wegańska, wbrew temu, co często się słyszy, wcale nie jest uboga w białko. Wprost przeciwnie – weganie przyjmują zwykle więcej białka niż osoby, które jedzą mięso, ponieważ jedzą sporo orzechów i warzyw strączkowych. Energii dodają im również zielone warzywa, również te bogate w wapń. Weganizm nie powoduje też anemii – weganie spożywają żelazo w pestkach dyni, otrębach, owocach, warzywach i żytnim chlebie.

Weganizm a wegetarianizm

Wiele osób regularnie myli te pojęcia, co niestety wynika z dość stereotypowego myślenia. Należy pamiętać, że weganizm to „rozszerzony” wegetarianizm. Wegetarianie wyłączają ze swojej diety tylko niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego. Obie diety wyłączają mięso i zawierające je produkty. Jadłospis zarówno wegetarian, jak i wegan opiera się w dużej mierze na spożywaniu warzyw oraz owoców. Białko zwierzęce zastępowane jest białkiem roślinnym.

Wegetarianie i weganie dążą do zlikwidowania cierpienia zwierząt. Dlatego często rezygnują też z noszenia skór i futer, a także używania kosmetyków testowanych na zwierzętach. Jaka jest więc różnica? Weganizm jest dużo bardziej restrykcyjny niż wegetarianizm. Weganie nie spożywają żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego – wlicza się w to nie tylko mięso, ale też mleko, nabiał, jajka oraz miód. Weganizm to nie tylko dieta, to również styl życia. Weganie bardzo często np. kupując ubrania, muszą być pewni, że przy produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę. Unikają też, a nawet piętnują rozrywki, które bezpośrednio krzywdzą zwierzęta dla ludzkiej rozrywki – np. zoo czy cyrk.

Dieta roślinna – czego nie jedzą weganie?

Weganizm to wykluczenie z diety wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Wlicza się w to nie tylko mięso, ale też ryby, jaja, mleko, jogurty, kefiry i sery. Weganie unikają też miodu i innych produktów pochodzących od pszczół. Dieta wegańska to nie tylko rezygnacja z określonej żywności, ale też unikanie niektórych ubrań i obuwia, w szczególności tych wykonanych z naturalnej skóry, piór czy futra. Weganie zwracają również uwagę na obecność pochodzenia zwierzęcego w suplementach diety, lekach i kosmetykach.

Co to jest dieta wegańska?
Dieta roślinna jest uznawana przez większość specjalistów za najzdrowszą.

Czy dieta roślinna ma jakieś skutki uboczne?

Wiele osób twierdzi, że weganizm powoduje kłopoty z pokryciem zapotrzebowania na energię. Dodatkowo zarzuca się tej diecie niedostateczną podaż białka, a także jego niską wartość biologiczną – skład aminokwasowy białek zwierzęcych jest mimo wszystko bardziej zgodny z potrzebami człowieka niż skład pokarmów roślinnych. Nie oznacza to jednak, że człowiek musi wszystkie te aminokwasy otrzymywać z produktów pochodzenia zwierzęcego. Warto po prostu zadbać o odpowiednie zbilansowanie posiłków i dobrze łączyć zboża z orzechami i grzybami, a warzywa z nasionami strączkowymi.

Dieta wegańska bardzo często powoduje też niedobory witaminy B12 oraz D. Obie można jednak z łatwością suplementować. Zdarza się, że weganizm kojarzony jest z anemią, depresją, krzywicą i osteoporozą, a także zaburzeniami hormonalnymi. Wszystko jest jednak kwestią odpowiedniego zbilansowania diety roślinnej. Pozwoli to uniknąć wyżej wymienionych chorób, a dodatkowo oddali od nas ryzyko cukrzycy, otyłości, chorób nowotworowych oraz nadciśnienia.

Najlepsze wegańskie przepisy

Przygotowanie wegańskich posiłków często uważane jest za bardzo pracochłonne, jednak jest to absolutny mit! Poniżej znajdziesz przepisy wegańskie, które przygotujesz szybko i łatwo. Wszystkie niezbędne składniki kupisz w sklepach Lidl.

Wrapy z ciecierzycy

Pyszne zawijańce z cudownym farszem – strączkowym z brązowym ryżem lub warzywnym z humusem. Wrapy są bezglutenowe i zdrowe, a dodatkowo proste w przygotowaniu. Aby je przygotować, potrzebujesz mąki z ciecierzycy i skrobi. Wrapy możesz uzupełnić hummusem lub warzywami z ryżem – będą pyszne. Kup mąkę z ciecierzycy i wodę, skrobię ziemniaczaną, odrobinę oleju rzepakowego i odrobinę soli. Mąkę wymieszaj ze skrobią, dodaj wodę i sól a następnie zmiksuj blenderem na gładką masę. Usmaż wrapy na patelni, około 3 minuty na każdą stronę. Możesz dodać odrobinę wody. Po usmażeniu zawijaj w nie wszystko, co tylko chcesz!

Wegańskie curry z batatami, kalafiorem i nerkowcami

Aby przygotować idealne wegańskie curry, potrzebujesz: 1 cebulę, odrobinę oleju, czosnek, imbir, kmin rzymski, ostrą paprykę i kurkumę, 1 puszkę krojonych pomidorów, 0,5 kg batatów, wodę, 300 g kalafiora, 250 ml mleka kokosowego. Dodatkowo do podania przydadzą się nerkowce, 100 g ryżu i świeża kolendra.

Cebulę zeszklij na patelni, dodaj do niej czosnek i imbir. Dodaj przyprawy, a następnie pomidory. Zagotuj wszystko, następnie dodaj pokrojone w kostkę bataty. Dopraw solą i pieprzem i gotuj 30 minut. Dodaj kalafiora, a następnie wlej mleko kokosowe. Gotuj przez 10 minut. Podawaj z ryżem, uprażonymi orzechami i kolendrą.