Coraz wyższe temperatury w letnich miesiącach sprawiają, że coraz trudniej jest nam pracować, uczyć się czy odpoczywać w nagrzanych, dusznych pomieszczeniach. Z pomocą przychodzą takie urządzenia, jak  wentylatory i klimatyzatory. Który z nich wybrać? Zobacz nasz poradnik i wybierz najlepsze urządzenie do swojego domu!

Wentylatory

Na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta wentylatorów posiadających różne funkcje. Oferta obejmuje modele biurkowe, stojące i kolumnowe. Dlatego zanim dokonamy zakupu, warto sprawdzić, co oferują producenci oraz poszukać produktu, który będzie spełniał nasze oczekiwania.

Wentylatory biurkowe to jedne z najtańszych urządzeń, których ceny zaczynają się od ok. 50 zł. Zajmują mało miejsca, więc świetnie sprawdzą się na mniejszej przestrzeni, zapewniając punktowe chłodzenie. Różnią się mocą (z reguły od 20 do 40W) oraz wielkością śmigła – im szersze, tym większy strumień chłodnego powietrza i zasięg działania.

Ulgę w upale przyniosą też wentylatory stojące o jeszcze większym zasięgu. Zwykle posiadają 2 lub 3 stopnie nawiewu. Możemy wybrać model z pilotem, który ułatwi sterowanie urządzeniem, bez konieczności wstawania za każdym razem, gdy chcemy zwiększyć lub zmniejszyć moc. Wentylatory stojące posiadają moc od 40 do 60W, regulowaną wysokość (do ok. 150 cm) oraz zakres obrotu dochodzący do 90 stopni. Mamy także do wyboru modele kolumnowe, które zamiast jednego śmigła posiadają wiele skrzydełek, a nawiewem dorównują tradycyjnym wiatrakom o mocy ok. 40W. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że zajmują niewiele miejsca. Ciekawym rozwiązaniem jest produkt złożony całoroczny – oczyszczacz powietrza z funkcją wentylatora – Dyson Pure Cool Link TP02.

Oczyszczacz powietrza Dyson Pure Cool Link TP02
Źródło: euro.com.pl

Klimatyzator

Klimatory i klimatyzatory to bardziej zaawansowane i droższe urządzenia, posiadające funkcję chłodzenia z wykorzystaniem skraplacza umieszczonego wewnątrz obudowy. Droższe modele są wyposażone w rurę odprowadzającą ciepło i wilgoć na zewnątrz budynku. Ceny klimatyzatorów w porównaniu do wiatraków są znacznie wyższe (od ok. 900 zł do ponad 2000 zł), dlatego gdy już zdecydujemy się na taki zakup, warto wziąć pod uwagę wydajność urządzenia, która zależy od jego mocy.

Klimatyzator przenośny jest o tyle wygodny, że teoretycznie można go ustawić gdziekolwiek. Teoretycznie, bo w praktyce powinno to być miejsce z dostępem do okna, przez które będzie można wystawić rurę odprowadzającą gorące powietrze na zewnątrz. Klimatyzatory przenośne są tańsze od innych jednak idzie za tym niższa wydajność. Dodatkowym minusem, który dla wielu użytkowników jest nie do zaakceptowania jest fakt, że są głośniejsze od ściennych (sprężarka i wentylator skraplacza znajdują się w pomieszczeniu).

Klimatyzator ścienny czy przenośny?

Modele ścienne są najskuteczniejsze w działaniu, co za tym idzie są droższe, ale pracują ciszej, posiadają płynną regulację wydajności sprężarek. Dzięki temu urządzenie dostosowuje swoją wydajność do aktualnego zapotrzebowania, oszczędzając energię. Rura wyrzutu gorącego powietrza jest gorąca, a co za tym idzie część ciepła wraca do pomieszczenia, dlatego należy tak umieścić klimatyzator przenośny aby rura ta była jak najkrótsza. Wynikające z tego niższe koszty eksploatacji klimatyzatora split również przemawiają za wyborem takiego rozwiązania.

Jeśli więc klimatyzator ma być używany sporadycznie to lepiej wybrać tańszy, przenośny. Jeśli jednak urządzenie miałoby być używane ciągle przez 4 miesiące oraz dodatkowo chcielibyśmy nim ogrzać pomieszczenie to warto zainwestować w klimatyzator ścienny.

Aby ustalić minimalną potrzebną moc, należy pomnożyć wysokość pokoju przez powierzchnię, dzięki temu otrzymamy wynik w metrach sześciennych. Na każdy m3 potrzebujemy 45W mocy klimatyzatora. Powinniśmy uwzględnić dodatkowe czynniki, np. okna skierowane na południe powodują, że pomieszczenie bardziej się nagrzewa. Warto zwrócić uwagę na parametr przepływu powietrza (mocne klimatyzatory mogą „przerobić” w godzinę nawet 300 m3 powietrza), prędkość, która może być regulowana ręcznie lub automatycznie oraz na zakres ustawień temperatury. Klimatyzatory mogą mieć również dodatkowe wyposażenie, np. wyświetlacz LCD, programator czasowy, pilot na podczerwień, kółka.

Klimatyzator na zimę

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że klimatyzatory są używane również w zimie. Nowoczesne modele wyposażone są w funkcję grzania i stają się doskonałą alternatywą dla tradycyjnych metod ocieplania domu. Klimatyzator potrafi skutecznie i wydajnie pracować nawet do -15 stopni Celsjusza, ale można kupić również taki, który świetnie radzi sobie nawet ze znacznie niższą temperaturą. Oznacza to, ze sprzęt będzie w stanie ogrzać mieszkanie i dom przez całą zimę, generując znacznie mniejsze koszty niż grzejniki. Możemy korzystać z nich jednak nie tylko w celu ogrzewania powietrza, ale też w roli oczyszczaczy. Jeśli więc zależy Ci na urządzeniu wielofunkcyjnym, które także dostosuje temperaturę do Twoich preferencji, niezależnie od pory roku, warto przyjrzeć się bliżej dostępnym na rynku klimatyzatorom.

Jak tanio kupić wentylator lub klimatyzator?

Pomoże Ci w tym bezpłatna aplikacja zakupowa goodie i strona www.goodie.pl. Znajdziesz tutaj aktualne promocje i specjalne kupony rabatowe najpopularniejszych sieci. Możesz też przejrzeć gazetki i wygodnie porównać promocje w różnych sklepach. Dodaj wybrane sklepy do ulubionych, a otrzymasz powiadomienie PUSH, gdy pojawią się w nich nowe, atrakcyjne oferty.

Najlepsze ceny znajdziesz w sklepach internetowych. A jeśli chcesz dodatkowo zaoszczędzić skorzystaj z programu cashback w goodie. Na czym polega cashback? To zwrot części wydatków w sklepach za zakupy online. Wystarczy, że podczas zakupów przejdziesz do wybranego sklepu przez goodie i dokonasz zakupu tak, jak zwykle. Część środków wróci na Twoje konto średnio w 30 dni. Dodatkowo cashback łączy się z promocjami , zniżkami i kuponami rabatowymi dostępnymi na goodie, wiec zaoszczędzisz podwójnie! Zatem poszukaj nowej lodówki w sklepach objętych programem cashback i zyskaj zwrot.

Wybrane sklepy AGD, które biorą udział w programie cashback w goodie:

Wszystkie marki w programie cashback w goodie znajdziesz tutaj.

Wykorzystano materiały prasowe: MediaMarkt, Saturn, Action Energy

Sprawdź też: