Sezon wakacyjny to czas, w którym możemy cieszyć się ciepłem i pięknym słońcem. Jest to jednak także okres, w którym nasza skóra narażona jest na przesuszenie czy przebarwienia. Może powodować to nadmierne oddziaływanie promieniowania UV na naszą twarz oraz ciało. Zarówno podczas letnich wyjazdów, jak i na co dzień, przy wyjątkowo słonecznej aurze, warto pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem. Bardzo ważne jest jednak, aby starannie i właściwie wybrać dobrej jakości specyfik, dopasowany do naszej skóry. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że będzie ona chroniona w należyty sposób.

Promieniowanie słoneczne a zdrowie i kondycja skóry

Umiarkowane oddziaływanie promieni słonecznych może nieść za sobą korzystne dla skóry skutki. Wystawianie się na słońce w rozsądnych porcjach czasu pozytywnie wpływa na powstawanie w naszym organizmie tak zwanych hormonów szczęścia, czyli endorfin. Poprawia jego metabolizm, a także pomaga w syntezie witaminy D, tak ważnej dla naszej kondycji i samopoczucia.

Warto jednak pamiętać, że zbyt intensywne i zbyt długie wystawianie skóry na oddziaływanie promieni słonecznych może przyczynić się do znacznego przyspieszenia procesu jej starzenia się. Proces ten nazywany jest fotostarzeniem. Wskutek promieniowania słonecznego w tkankach skóry powstaje enzym niszczący białka odpowiedzialne za jej młody wygląd oraz elastyczność – kolagen i elastynę.

Racjonalne opalanie skutkuje powstawaniem estetycznej, złocistej opalenizny, jednak nadmierne wystawianie się na słońce może skończyć się występowaniem znacznych przebarwień, uszkodzeń struktury skóry właściwej, a nawet nowotworów skóry.

Krem z filtrem SPF 50 do twarzy
Latem szczególnie warto dbać o skórę twarzy i chronić przed promieniami słonecznymi.

Krem z filtrem SPF 50  – dlaczego warto?

Systematyczne i umiejętne stosowanie kremów z wysokim filtrem pozwala na skuteczną ochronę skóry. Krem z filtrem SPF 50 niweluje skutki nadmiernego promieniowania słonecznego i pozwala zachować skórę w dobrej kondycji oraz estetycznym wyglądzie.

Stosowany regularnie i prawidłowo, krem SPF 50 skutecznie pomaga uniknąć różnego rodzaju negatywnych skutków promieniowania słonecznego, takich jak:

  • fotostarzenie,
  • utrata elastyczności i jędrności skóry,
  • rogowacenie i szarzenie naskórka,
  • przebarwienia,
  • podrażnienia i infekcje skórne,
  • nowotwory skóry.

Co oznacza skrót SPF?

Tajemniczy skrót tak często widoczny na etykietach ochronnych kremów przeciwsłonecznych to nic innego jak akronim od terminu Sun Protection Factor. SPF jest swoistym współczynnikiem, który informuje nas, przez jaki czas po zastosowaniu kremu jego filtry będą chronić naszą skórę przed słońcem. Aby otrzymać konkretny wynik, należy pomnożyć czas, po którym występują u nas pierwsze oznaki opalenizny, przez wartość SPF. Jeżeli więc pierwszy rumień słoneczny występuje u nas już po 20 minutach, możemy obliczyć, że zastosowanie kremu z filtrem 50 daje nam możliwość spędzenia nawet ponad 15 godzin na słońcu! W praktyce oznacza to, że użycie kremu o tak wysokim faktorze starczy nam na cały nasz pobyt na plaży, wycieczkę czy zwiedzanie miasta. Oczywistym jest bowiem fakt, że tak długie przebywanie na słońcu jest szczególnie niewskazane.

Krem SPF 50 do twarzy
Źródło: hebe.pl

Jak dobrać krem z filtrem SPF 50 do swojej skóry?

Decydujemy się na odpowiedzialne spędzenie wakacji oraz całego sezonu letniego, ale pojawia się pytanie – jaki krem do twarzy SPF 50 wybrać? W wielu sklepach i drogeriach znaleźć można różne rodzaje ochronnych kremów z filtrem. Ale aby mieć absolutną pewność co do ich skuteczności, należy dopasować wybrany preparat do rodzaju własnej skóry, jej wieku oraz kondycji.

Warto wybierać kremy dostępne w sprawdzonych drogeriach, takich jak Ziaja, Hebe czy Biogo. Podczas wyboru konkretnego kremu należy kierować się przede wszystkim jego jakością oraz przeznaczeniem. Niezwykle istotne dla osiągnięcia zamierzonych efektów jest bowiem dopasowanie kremu do rodzaju i potrzeb swojej skóry.

Mogą to być kremy SPF 50 do twarzy o cerze tłustej oraz mieszanej, kosmetyki raczej lekkie i nienatłuszczające lub kremy przeznaczone dla skóry suchej i pozbawionej wody – chroniące przed słońcem, ale także nawadniające i odżywiające. W sklepach znaleźć można także kremy SPF 50 do twarzy przeznaczone dla cery atopowej. Są to kosmetyki wyjątkowo delikatne i hipoalergiczne.

Ochrona skóry przed słońcem – o czym jeszcze należy pamiętać?

Podczas wybierania odpowiedniego dla siebie kremu ochronnego z filtrem SPF 50 warto zwrócić szczególną uwagę na zakres jego działania. Niektóre dostępne w sklepach i drogeriach kremy ochronne działają jedynie przeciw jednemu rodzajowi promieni słonecznych. Wysokiej jakości, skuteczne kosmetyki chronią naszą skórę zarówno przeciw promieniowaniu UVA, jak i UVB, a informację na ten temat znajdziemy na ich etykiecie. Istotną kwestią jest także rodzaj użytego w kremie filtra.

Balsam słoneczny SPF 50
Źródło: biogo.pl

Jak stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym?

Kiedy znajdziemy już krem odpowiedni dla naszej skóry, musimy wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo i skutecznie go aplikować. Ważne jest użycie właściwej ilości kosmetyku – zazwyczaj zakłada się, że około 1,25 mililitra kremu jest w stanie zapewnić ochronę skóry twarzy przed intensywnymi promieniami słonecznymi.

W okresie wakacyjnym krem z filtrem warto nałożyć jeszcze przed wyjściem z hotelu czy apartamentu, nie bezpośrednio przed czy już podczas kontaktu z promieniami słonecznymi.

Warto także pamiętać, że mimo iż o ochronie przed słońcem najczęściej pamiętamy wyłącznie latem, dobrze jest stosować ją regularnie przez cały rok. Nie tylko przez wakacje, ale także podczas miesięcy wiosennych, jesiennych, a nawet zimowych nasza skóra narażona jest na oddziaływanie promieni słonecznych, które – mimo, iż nieco słabsze – mogą negatywnie wpłynąć na jej wygląd oraz kondycję. Na oczyszczoną suchą skórę warto codziennie nałożyć warstwę kremu z filtrem, aby przez wszystkie pory roku możliwie najlepiej zadbać o swoją skórę i zapobiec jej przedwczesnemu starzeniu się, czy utracie jędrności i elastyczności.

W programie cashback biorą udział takie marki jak: